Son zamanlarda yaşadığımız bu zorlu günlerde kafanızı dağıtmak ve keyifli vakit geçirmek için izleyebileceğiniz 5 anime önerisinde bulunmanın karantina günlerinin sıkıcılığını alabileceğini düşündüm. İşte sizi farklı diyarlara götürecek 5 anime dizisi:

5- Dragon Ball Z

Dragon Ball Z veya DBZ kesinlikle dünyadaki en popüler anime serilerinden biridir. Orijinal Dragon Ball serisinin bir devamıdır ve Akira Toriyama tarafından yazılan ve çizilen manga serisidir.

Hikaye, dövüş sanatları turnuvasını kazandıktan beş yıl sonra karısı ve oğluyla barış içinde yaşayan Gokuu ile başlıyor. Gokuu’nun uzun süredir kayıp kardeşi olduğunu iddia eden Raditz’in gelişi tüm bunları değiştirir. Goku’ya, başka bir gezegenden soyu tükenmiş bir ırktan bir savaşçı olduğunu söyler. Gokuu, gezegenimizi fethetmek ve yok etmek için Dünya’ya bir bebek olarak gönderilir, ancak kafa travması geçirdikten sonra hafızasını kaybeder ve zayıfları korumak için savaşan iyi huylu bir kişi olur. Karakterler ilk bölümden itibaren gelişir ve büyümeye devam ederler. Böylesi karakter gelişimini takip etmek gerçekten heyecan verici oluyor.

4- Naruto

Eğer manga ve anime kelimelerini duyduysanız, o zaman Naruto hakkında  bir şeyler duymuş olmanız muhtemeldir. 35 ülkede satılan, 235 milyondan fazla kopya ile tarihinin en çok satanlar manga listesinde üçüncü sırada yer alan bir animeden bahsediyoruz.

Masashi Kishimoto tarafından yazılan bu, tanıma arayan ve köyünün lideri (Hokage) olma hayali olan bir çocuk ninja olan genç Naruto Uzumaki hakkındadır. Doğumundan önce, Naruto onun içinde mühürlü olan büyük bir İblis Kyuubi yer alır. Bu İblis, Naruto’nun kendini bulma yolunda sorunlar yaratır.

Hikaye ikiye ayrılır: İlk bölüm Naruto’nun çocukluk yıllarını, ikinci bölüm ise gençlik yıllarını kapsar. Çok uzun soluklu olması, karantinalı günlerde ilaç gibi gelecektir.

3- Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Animenin çocuklara göre olduğunu düşünüyorsanız bu animeyi izledikten sonra kararınız değişecektir. He eğer yetişkinseniz ve anime dünyasına giriş yapmayı düşünüyorsanız Fullmetal Alchemist: Brotherhood tam sizlere göre demektir.

Dizi Hiroshi Onogi tarafından yazılmış ve Yasuhiro Irie tarafından yönetilmiştir. Ölü annelerini diriltmek ve aynı zamanda fiziksel bedenlerini tam ve sağlıklı formlarına geri getirmek için simya eğitimlerini geliştirmek için bir arayışa giren iki şekilsiz kardeş Edward ve Alphonse’nin hikayesini anlatıyor. Edward bir bacağını kaybeder ve ters giden simya deney sırasında kardeşinin ruhunu korumak için kolunu da feda eder. Alphonse vücut zırhı haline getirilir ve Edward, devlet ordusunda Fullmetal bir Simyacı olmak için diğer kardeşleriyle birlikte başkente giderken kardeşlerinin ruhunu giyer. Ona muazzam simya güçleri vermesi gereken filozof taşını arama yolunda başlarına gelen hikayelerden oluşan bir animedir. Yolda, babasının geçmişiyle ilgili detaylarla birlikte hükümetin bazı derin komplolarını keşfeder.

3- Attack On Titan

İlk izlediğimde kendimi yeni bölümü açmaktan alıkoyamadığım, sürekleyici bir animedir. Dizi, Memleketini yok ettikten ve annesini öldürdükten sonra dünyadaki tüm dev insansı Titanları yok etmeye yemin eden Eren Jaeger adında genç bir adam hakkındadır. Animenin görüntüleri, inanılmaz hikayesi ve atmosferi, onu bu kadar eşsiz kılan ve çoğu anime hayranı tarafından neden sevildiğinin cevabıdır. Eğer iyi çizilmiş, kaliteli bir anime izlemek istiyorsanız Attack On Titan tam size göre demektir.

2- The Seven Deadly Sins

Eğer macera ve fantazi konulu işlere aşıksanız The Seven Deadly Sins tam sizlik demektir. Yedi ölümcül günahı temsil eden yedi şövalye. Orijinal şövalyeler grubu, Liones Krallığının devrilmesini planlar, ancak Kutsal şövalyeler yüzünden başarısız olurlar ve dağılırlar. Fakat 10 yıl sonra, Kutsal şövalyeler, Kralı yakalamayı ve zalim yöneticiler olmaya devam etmeyi başarırlar Sonuç olarak, Prenses Elizabeth kayıp Krallığı geri kazanmak ve dünyadaki uzun süredir kayıp olan adaleti bulmak için Yedi Ölümcül Günahla yolculuğuna başlar. The Seven Deadly Sins, tüm aksiyonu bol, eğlenceli sahneleri ve harika müzikleri ile heyecan verici ve oldukça hafif bir Shonen anime şovu izlemek isteyen herkes için güzel bir öneridir.

1- Death Note

Anime dünyasını takip ediyor olsanız da olmasanız da ismini duyduğunuz ya da hakkında az da olsa bilgi sahip olduğunuz bir anime olduğunu söyleyebilirim. Bu animeyi önermek çok büyük bir anime geekliği gerektirmiyor. Fakat kendisini çok sevdiğim ve her fırsatta herkese önerdiğim için listeye 1’inci sıradan giriyor.

Death Note oldukça karanlık ve kahramanı diğer birçok seride olduğu gibi basmakalıp iyi bir adam değil. Animeyi, diğer anime dizilerinin cesaret edemediği yerlere gidiyor ve bu onu kesinlikle büyüleyici yapan özelliklerinin başında geliyor.

Shinigami, kurbanın yüzünü görebildiği ve isimlerini Death Note defterine yazabildiği sürece herhangi bir kişiyi öldürebilen bir ölüm tanrısıdır. Ölüm tanrısı yaşam tarzını yaşamaktan sıkılan Ryuk, insanların bunu nasıl kullandığını görmek için bu defterlerden birini insan gerçeklerinde bırakır. Savurgan lise öğrencisi Light Yagami ölüm notunu bulur ve içinde bir suçlunun adını yazarak test etmeye başlar. Suçlu hemen ölür ve Light, defterin elindeki gücün gerçekten ne kadar yıkıcı olduğunu fark eder. Light, not defterinin yardımıyla dünyayı suçlulardan temizlemeye karar verir ve insanlar ona ibadet etmeye başlar. Polis, suçluları hedef alan bir seri katil olduğunu fark eder ve L adında eksantrik dedektif yardımıyla onu yakalamaya çalışmalarını konu alan bir animedir.

Anime dünyasında mutlak en iyisini görmek ve deneyimlemek istiyorsanız, Death Note kesinlikle her şeyden önce izlemeniz gereken bir dizidir. Sizi çok karanlık ve büyüleyici havası ile sizi kendine hayran bırakacağına emin olabilirsiniz.

Siz olsaydınız bu listeye neler eklemek isterdiniz? Yorumlara kendi tavsiyelerinizi yazın ve bu karantinalı günlerden hep beraber kurtulalım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here