1- Seinfeld (1989-1998)

Jerry Seinfeld’ın yaratıcısı olduğu, standup gösterisi yapan Seinfeld adındaki karakteri canlandırdığı Amerikan dizisidir. Dizi; Seinfeld, iki yakın arkadaşı ve kapı komşusunun başlarına gelen komik durumları anlatır. Çoğu zaman bu karakterlerin gösterdiği tepkiler hepimizin içinden geçen ama yapmaya cesaret edemediği, belki abartılı bulduğu için içine hapsettiği duygulardır.

Dizi yayınlandığı süre boyunca reytinginlerin ilk sıralarında yer aldı ve dizideki birçok replik günlük hayatta da kullanıldı. 3 Altın Küre ödülü bulunan serinin IMDB puanı 8,8’dir. Aynı zamanda IMDB Top 250 TV’de 45. sıradadır.

2- Frasier (1993-2004)

David Angell, Peter Casey, David Lee’nin yaratıcısı olduğu, başrolleri  Kelsey Grammer, Jane Leeves, David Hyde Pierce ve Peri Gilpin’in paylaştığı Amerikan komedi dizidir.

Cheers adlı bir başka sitcomdan çıkan psikiyatrist Dr. Frasier Crane karakterini anlatır. Frasier, Boston’daki hayatını geride bırakarak Seattle’a döner. Burada lüks bir dairede yalnız yaşama hayali kuran Frasier, önce yaşlı babası sonra yaşlı babasına tutmak zorunda kaldığı İngiliz aksanlı hemşire Daphne ile aynı evde yaşamak zorunda kalır. Dizide Frasier ve kardeşi Niles’ın asilzade gibi davranmasına karşın babalarının sıradan emekli bir polis olması ve bunun doğurduğu zıtlıkların komedisini izlersiniz.

3 Altın Küre sahibi dizinin IMDB puanı 8,0’dır.

3- The Office (2005- 2013)

Greg Daniels, Ricky Gervais, Stephen Merchant’ın yaratıcısı olduğu, Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer, B.J. Novak’ın başrollerini paylaştığı, Dunder Mifflin adındaki bir kâğıt şirketinin ofisinde yaşananları konu alan Amerikan komedi dizisidir.

İngiliz yapımı The Office’den uyarlanmıştır. İngiliz formatı da Amerikan formatı kadar başarılı olmasına karşı bir İngiliz klasiği olarak daha az bölüme sahiptir. The Office dizisini diğerlerinden ayıran ise belgesel formatındaki çekim tekniğidir. Hareketli kamera, ara ara karakterlere yapılan zoom, karakterlerin ifadelerini bazen kameraya vermesi ve bu karakterlerle yapılan röportaj kısımları. Altın Küre sahibi seri, IMDB Top 250 TV’de 44.sıradadır ve IMBD puanı da 8,9’dur.

4- The It Crowd (2006-2013)

Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson ‘un başrollü paylaştığı, Graham Linehan’ın yaratıcısı olduğu 2006 yapımı bir İngiliz dizisidir.

Dizi Reynhold Industries’in bodrum katında çalışan ve şirketin Bilgi-İşlem bölümünü temsil eden Roy (Chris O’Dowd) Moss (Richard Ayoade) ve Jen (Katherine Parkinson) ‘in sıradan hayatlarını nasıl sıra dışı yaptıklarını anlatır. IMDB Top 250 TV’de 133. sırada olan serinin IMDB puanı 8,5’dir.

5- 30 Rock ( 2006 -2013)

Tina Fey’ın yaratıcısı olduğu ve başrolü Alec Baldwin, Tracy Morgan ve Jane Krakowski ile paylaştığı Amerikan komedi dizisidir.

Bir televizyon kanalının arka planını, şovların ortaya çıkışını komedi üzerinden anlatır. New York’ta geçen dizi güncel konulara da göndermeler yapar. İlk sezonlarının komedi düzeyi orta seviyedeyken ilerleyen sezonlarda bu seviyenin daha da arttığı ve etkileyici bölümler çıkardığı kabul edilir bir gerçektir. 6 Altın Küre sahibi olan serinin IMDB puanı 8,2’dir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here