“Euro” hesabı yapmadan, Avrupa’da tatil yapabileceğiniz 7 ülke…

İçerisinde bulunduğumuz ekonomik şartlar, doğal olarak tatil planlarımızı da ciddi şekilde etkilemeye devam ediyor. Özellikle Avrupa’da tatil planı yapanların en büyük sıkıntısı ise son yıllarda “euro” oldu. Avrupa Birliği’nin sınırları genişledikçe “euro” kullanan ülkelerin sayısı da giderek arttı. Malum euronun da TL karşısındaki değeri, yurt dışı tatili yapmak isteyenlerin en çok düşündüğü konu haline geldi.

Ancak biz sizi biraz olsun bu “euro” derdinden kurtaracak bir tatil planıyla karşınızdayız. Avrupa Birliği’ne üye olsa da henüz Eurozone’a dahil olmayan, yani basit haliyle euro kullanmayan ülkeler de var. Ve bu “Eurozone” dışında kalan ülkeler euro kullanmadıkları için, tatil planlamalarında da cepleri o kadar yakmayabiliyor.

EUROZONE DIŞINDA KALAN ÜLKELER

Avrupa Birliği üyelik süreci, ülkelerin farklı şartları belli bir standarda uydurmasına göre değişim gösterebiliyor. Bunların en önemlilerinin başında da ekonomik şartlar geliyor. Bir ülke Avrupa Birliği’ne üye olsa bile belli şartları yerine getirmediği sürece ‘Eurozone’a dahil edilmiyor.

Peki hangi ülkeler bunlar? İşte “euro” hesabı yapmadan gidebileceğiniz Avrupa Birliği ülkeleri…

  • Hırvatistan
  • Çekya (Çek Cumhuriyeti)
  • Macaristan
  • Polonya
  • Romanya
  • İsveç
  • Bulgaristan

Avrupa Birliği’nin yaptığı son açıklamaya göre “Eurozone’da” yer almayan ülkelerin sayısı sadece 7. (Büyük Britanya kendi isteğiyle Eurozone’a dahil değil.)

Çok fazla olduklarını söyleyemeyiz ancak bu ülkelerin, Avrupa’da euro kullanan Avrupa Birliği ülkelerinde bir tatil yapmaya göre çok daha uygun fiyatlarla tatil yapmanıza imkan sundukları da bir gerçek. Tabii burada birkaç noktaya dikkat etmek gerekebilir. Yani euro kullanmadıkları için bu ülkelerin tamamını ‘çok ucuz’ tanımlamak zor.

Örneğin Hırvatistan ve İsveç… Euro kullanmamasına rağmen son dönemin popüler tatil lokasyonlarından olan Hırvatistan’ın, kendi refah seviyesi zaten Avrupa’nın en iyilerinden olan İsveç’in çok da ucuz olduğunu söylemek doğru olmaz.

Bu istisnalarla karşılaşabileceğinizi belirttikten sonra ‘Eurozone’ dışında kalan ve uygun sayılabilecek (En azından diğer Avrupa Birliği ülkeleri standartlarına göre) üç şehir ön plana çıkıyor.

PRAG, BUDAPEŞTE, BÜKREŞ

Barok ve Gotik mimarinin Avrupa’daki en güzel örneklerine rastlayabileceğiniz, Çekya’nın başkenti Prag, euro kullanmadan gezme fırsatına sahip olduğunuz en iyi adreslerden biri. Özellikle “Eski Şehir” (Old Town) bölgesi güzelliği ile Prag’ın en özel yeri…

Bir diğer adresi de Macaristan’ın başkenti Budapeşte olarak sayabiliriz. Buda ve Peşte’den oluşan, Tuna’nın ortadan ayırdığı bu güzel şehir…

Son önerimiz ise bize oldukça yakın olan Romanya’nın başkenti Bükreş olacak. Özellikle son birkaç yılda Bükreş’in adı daha da popüler olmaya başladı. Turist sayısındaki artışın da bir hayli fazla olduğu Bükreş kısa bir hafta sonu tatili için bile güzel bir adres.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here