Birçok insan kısa filmlerin kolay yapıldığını ya da az masraflı olduğunu düşünür. Oysa kelimelerin bazen hiç kullanılmadığı, hareketlerin yavaşladığı, yer yer hızlandığı bu filmler derdini dakikalar içinde bize anlatır. Düşündüğümüz kadar kolay olmayan bu filmlere bir göz atalım.

1) Madame Tutli-Putli

Yönetmen: Chris Lavis, Maciek Szczerbowski

Genie En İyi Kısa Animasyon Ödülü

2007 yılında yayınlanan film, stop-motion tekniği ile çekilmiş. Konusunu, yönetmenlerin 2002 yılında gerçekleştirdikleri tren yolculuğundan alıyor. Filmin yapım aşaması üç yıl sürmüş.

Madame Tutli-Putli seyahati için yanında tüm eşyalarını taşıyan, kırılgan bir kadın. Boy aynası, gramofonu, sepeti ve daha da fazlasıyla tüm eşyasını yanında taşıyor. Gerçekliğin rüya ile karıştığı bu film gittiği birçok festivalden ödülle dönmüş.

2) Invention of Love

Yönetmen: Andrey Shushkov

2010 yapımı film, bize insanlığımızı yeniden keşfetmemize ya da teknolojinin bizi tanımlamasına izin vermemize karşı bir meydan okuyuş. Makinelerin dünyasının doğayı çoğaltabileceğini veya kopyalayabileceğini gösteriyor. Ama şöyle bir gerçek var ki; o da yarattığı şeyin soluk ve steril olması. Gerçek hayat canlı ve saf olandır.

3) The Saga of Biorn

Yapım: The Animation Workshop

2011 yapımı filmde, Vikinglerin topraklarına yolculuk ediyoruz. Dokuz öğrenci tarafından hazırlanan animasyon kendine özgü bir hikâye anlatıyor. Biorn, savaşta ölmeye ve Valhalla’ya ulaşmaya kararlı, bu yüzden diğer karakterlerle çatışma içine giriyor. Başarılı olma yolu diğer karakterlerin kendisini sabote etmeleriyle devam ediyor.

4) Father and Daughter

Yönetmen: Michael Dudok de Wit

2001 yılında Oscar kazanmış Hollanda yapımı bir animasyon. Bir babanın kızını bırakmak zorunda kalması, küçük bir kızın babasına duyduğu bitmek bilmeyen özlemi ve bekleyişi anlatan bir hikâye.

5) Oktapodi

Yönetmen: Julien Bocabeille, François-Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier, Emud Mokhberi

2008 yılında Oscar’a aday olan filmin konusu iki ahtapotun aşkı. Bir ahtapotun akvaryumundan çıkarılıp götürülmesi üzerine, diğer ahtapotun onu kurtarma çabalarını izliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here