Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, sanatın ve kubizm hareketinin babası. Bir araya getirdiği çizgiler ve bunları destekleyen fırça darbeleri ile hayatı, anı her yönü ile ele alıp sanata döken kişi. Peki kimdir Picasso?

25 Ekim 1881’de İspanya’da dünyaya geldi. Doğduğunda ölü sanılan ve amcasının yüzüne puronun dumanını üflemesi ile yaşadığı anlaşılan Picasso’nun ilginç bir o kadar da merak uyandırıcı hayatı başlamış oldu. İleride büyük bir sanatçı olacağının sinyallerini ilk söylediği kelime kalem ile vermeye başlayan sanatçı, ilk resmini de 9 yaşında çizdi. Sanatçı ruhunu babasından aldığı apaçık ortada olan Picasso’nun babası ise resim öğretmeniydi.

Eğitimini 1895’te girdiği Barcelona Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Devam edenin aksine farklılığı eserlerinde net ve kıvrak çizgiler ile ortaya seren Picasso aynı zamanda Van Gogh hayranı idi. Sanatçı aynı zamanda yalnızlık ve hüznü içinde bolca barındıran mavi ve pembe döneme de denk geldiği için eserlerinde buna rastlamak mümkündür.

Sanat dünyasına birbirinden değerli eserler bağışladıktan sonra 8 Nisan 1973, Mougins Fransa’da hayatını kaybetmiştir.

 

The Weeping Woman, 1937 Pablo Picasso (Ağlayan Kadın)

Guernica, Pablo Picasso

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal nitelikte ve gerçeküstücülük dönemi anlatan bir resimdir.

 

Picasso’nun ayrıntılarla, verdiği anlamlı mesajlı resimlerinin yanı sıra One Line Drawings (Tek çizgi ile el kaldırmadan yapılan çizim) adlı çalışmaları da vardır. Örnekler:

Picasso’nun stüdyosu Cannes/France, 1956

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here