Kendilerine özgü başarılı bir tarza sahip olan The Away Days, 2012 yılında kurulan Türk Indie Rock ve Dream pop grubudur.  Oğuz Can Özen, Sezer Koç, Volkan Karaman, Orkun Atik ve Anıl Atik grubun birbirinden yetenekli üyeleridir. Türkiye’de yeni yeni tanınan ve tanındıkça şarkılarıyla akıllara kazınan genç yeteneklerden oluşan The Away Days grubunun birbirinden etkileyici şarkılarını sizler için listeledik.

Keyifli Okumalar!

1- Layers

Grubun 2017 yılında yayınlanan “Dreamed at Dawn” adlı başarılı albümlerinin sevilen şarkıları arasında yer alan “Layers” isimli parçaları Türk müziğine kazandırdıkları eşsiz yorumuyla grubun başarısını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Şarkının bir kısmının çevirisine bakacak olursak;

“Bu her şeyin sonu
Tekrar doğru olana kadar durmayacak
Bu her şeyin sonu tekrar doğru olana kadar durmayacak
Çok uzaklara çok itiyorum
Kim olduğunu anlayamıyorum.”

2- World Horizon

Röportajlarından birinde Sezer Koç, “Nereye ait olduğumuzu bilmiyoruz. Nerede olmak istediğimizi bilmiyoruz. Tek bildiğimiz şu anda olmamız gereken yerden çok uzakta olduğumuz.” diyor. Grup üyesinin bu samimi yorumunu The Away Days’in şarkılarının dinleyenleri çok uzaklara götürmesinin nedeni olarak yorumlayabiliriz.

3- White Whale

Grubun isminin ne anlama geldiğini yine grubun bir başka röportajında grup üyelerinden biri olan Oğuz Can Özen’in şu yanıtından anlıyoruz. ”Kendini evinde gibi hissetmeme durumundan geliyor. Yaptığınız müzikle, düşüncelerinizle, kültür-sanatla, hayat standardıyla bu ülke seni seviyormuş gibi hissetmiyorsun. Sanki zorla misafirliğe gitmişsin de istenmiyormuşsun gibi. Grubun adı tamamen buradan geliyor.”

4- Making Ends Meet

“Hepsi gri olsun
Aklımda hiç daire yok
Hissedin, çözün ve yüksek tutun
Hepinize ilham verdiğiniz gibi
Hayat gizemdedir
Daha önce hiç burada bulunmadım
Bana gösterdin yapabilirim, hissedebiliyorum
Asla bırakma, sakin ol”

5- Places to Go

Grubun müziği nasıl tanımladıklarına ve müzikle kurdukları ilişkiye yayınlanan bir röportajlarında vermiş oldukları samimi cevaplarla yakından bakma şansını yakalıyoruz.

Oğuz: ”Oyunlarda 5 canın olur 4 canın kalır ya onun gibi. Mesela kötü hissediyorsam müzikte bir şeyler yolunda gitmiyordur. İyi hissediyorsam da müzikte bir şeyler yolunda gidiyordur. Yani benim tüm hayatım müzik üzerine kurulu gibi şu an.”

Sezer: ”Müzikten kastım bu arada tüm sesler. Oyun gibi geliyor bana, burada bile müzik yapabilirsin mesela. Suyun damlaması, onun hep aynı ritimde akması gibi. Oyun gibi. Duyduğun tek bir sesle beyninde bir şeyler kurgulayıp oyun yapıp kendini eğlendirebilirsin. Yaptığımız da o aslında. Sadece onun çok ileri bir versiyonunu yapıyoruz.”

Kaynakça: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here