Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Tam adı Billie Eilish Pirate Baird O’Connell olan şarkıcı, 2016 yılında, aynı zamanda bir şarkıcı olan kardeşi Finneas tarafından yazılan, “Ocean Eyes” adlı parçayı piyasaya sürmesiyle dikkatleri üstüne çekmeye başladı. Eilish aslında şarkıyı dans öğretmeninin hazırladığı bir koreografi için kaydetmişti. SoundCloud’a öğretmeninin duyması için yüklediği andan itibaren Eilish’in hayatı bir gecede değişti. Şarkıyı yükledikten sonra hızlı bir şekilde üne kavuşan Eilish’in şarkısı bir gecede 2 milyondan fazla dinlendi ve plak şirketleri onun için sıraya girdi. Bir yıl sonra, Eilish Interscope Records’la anlaştı ve  Netflix dizisi “13 Reasons Why”ın soundtracki için bir şarkı kaydetti.

2017’de resmi çıkışını yapan Eilish kendine özgü bir yol izlemesine rağmen sesi ve şarkılarındaki karamsar, melankolik havasından dolayı Lorde ve Lana Del Rey’e birçok kişi tarafından benzetilmiştir. “Bellyache” isimli çıkış şarkısı, Latin kökenli müziklerden etkilenen akustik gitarla başlayıp, bir psikopatın hikayesini anlatır. “Sitting all alone, mouth full of gum, in the driveway” sözleriyle şarkıya giriş yaptıktan sonra Eilish arkadaşlarını öldürüp bedenlerini arabasının arka koltuğuna atan bir psikopatın hikayesini anlatır.

Kardeşi Finneas ile tekrardan stüdyoya giren Eilish, 11 Ağustos 2017’de “dont smile at me” albümünü hayranlarıyla paylaşmıştır. Bu albümün altındaki temalar biraz karanlık ve şakacı olsa da gerçekten büyüleyicidir. Renkli masallara karşı bu albümde birçok karanlık duygunun gizli olduğunu şarkıların sözlerinden anlayabiliyoruz. Eilish artık çocukluğunu geride bırakıp gençliğe ve ergenliğe geçtiğini, albümündeki şarkılarıyla dinleyicilere anlatmaya çalışmıştır. Albümde, gençlerin hayattaki iniş çıkışlarına bir bakış sunarken, toplumun yarattığı stereo tiplerin ve ön yargıların sınırlarını aşmayı hedeflemiştir. Eilish, bu bahsedilen konular hakkında vaaz vermek yerine, her şarkıdaki  temaları üzerinde empati kurmayı amaçladığını verdiği röportajlarda dile getirmiştir.

Eilish’in olgunluğunun, orijinalliğinin ve etkileyici hikaye anlatımının kendi yaşının ötesinde olduğu söylenilebilir. Yaşıtlarının çıkardığı şarkılara bakarsak onun tipik bir pop star olmadığını, müziğini nasıl sergilemek istediğini bilen genç bir kadın olduğunu şarkılarından ve sesinden anlayabiliriz.

  1. Ocean Eyes
  2. Bellyache
  3. Bored
  4. My boy
  5. Hostage
  6. idontwannabeyouanymore
  7. bitches broke hearts
  8. lovely (with Khalid)
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here