Daha çok kariyerinin başında kullandığı Chinawoman ismiyle tanınan Rus asıllı sanatçı, mühendis bir baba ve balerin bir annenin çocuğu olarak Toronto, Kanada’da dünyaya geldi. Müziğe ilgisi erken yaşlarda başlamadı. Hatta gençliğinde annesi onu duman altı bir barda elinde gitarla şarkı söylerken hayal ettiğini söylermiş fakat bunu o zamanlar çılgınca bulurmuş.

Sinema sektörüne ilgili olan sanatçı bu alanda çalışarak on sene kadar kurguculuk yaptı. Yönetmen olmak istediği zamanlarda çektiği kısa filmleri bulunuyor. Ayrıca koreograflık da yapan sanatçının müzik kariyeri ise bir arkadaşının ısrarıyla şarkısını Myspace’e koymasıyla başladı. Gitar ve klavye çalan müzisyen slowcore ve art-pop türünde müzik yapmayı seçti. ”Melodik, trajikomik ve deneysel” gibi kelimelerle anlattığı müziğini 2007 yılında çıkardığı ilk albümü Party Girl ile dinleyenleriyle buluşturdu. Yıllar geçse de dinlenecek ve albüme ismini veren Party Girl, sanatçının en çok tanınan şarkılarından biri.

İkinci albümü Show Me The Face‘i 2010 yılında yayınlamasının ardından sanatçının tanınırlığı arttı. Mayıs 2012’de Türkiye’deki ilk konserini veren müzisyenin ülkemizle arasında güçlü bir bağ var. İlk Türkiye konserinde İran, Rusya, Yunanistan gibi ülkelerden hayranları onu dinlemeye İstanbul’a geldi. Hemen bir sene sonra tekrar ülkemize gelip dinleyenleriyle buluşan sanatçı aynı yıl Taksim’deki Gezi olayları üzerine Kiss in Taksim Square single’ını yayınladı. Olaylar sırasında haberleri takip eden ve Türkiye’deki dinleyenleriyle iletişim içinde olan sanatçı bu şarkıyla gündeme farklı bir açıdan yaklaşarak destek olmak istemiş ve bizlere oldukça özel bir hediye vermiş.

2014 yılında üçüncü albümü Let’s Part in Style‘ı çıkaran müzisyen aynı yıl tekrar ülkemize geldi. 2015 senesindeki Türkiye konserinde performansının sonunda Zeki Müren’den Elbet Bir Gün Buluşacağız şarkısını seslendirerek dinleyenlerini şaşırttı ve duygulandırdı. Sanatçı Zeki Müren’i ilk İstanbul seyahatinde arkadaşlarıyla akşam yemeği yedikten sonra çalmaya başlayan şarkısı ve herkesin ona hep bir ağızdan eşlik etmesiyle tanımış. Duyduğu ilk andan itibaren Zeki Müren’in müziğine aşık olmuş ve düzenli olarak dinlemeye başlamış. Ayrıca sanatçı İstanbul için aklında kalanları ”Kaybolması keyifli olan güzel sokaklar, boğaz, kozmopolit ve çekici insanlar, meze, rakı, çay ve duygusal bir seyirci.” kelimeleriyle ifade ediyor.

Sanatçı en son 2016 yılında New Decadence ile başarılı bir albüme daha imza attı. Oldukça özel bir sese sahip olan sanatçı şarkılarıyla insanı hüznün derinliklerine sürükledikten sonra oradan çıkarıp apayrı dünyalara götürebiliyor. Video klipleriyle de farkını ortaya koyuyor çünkü kliplerini genellikle kendisi veya arkadaşları çekiyor, kurgusunu da kendisi yapıyor.

Sanatçının birbirinden güzel şarkılarından bazıları:

Party Girl

”Life of a party girl 
Sexy girl 
I used to be so fragile 
But now I’m so wild”

Kiss in Taksim Square

”Meet me 
in the evening 
for a kiss 
in taksim square”

Friday Night

”It’s friday night
and there are tears in my eyes
my friends and I
are dancing in black and white”

Dance While You Can

”Look into my eyes
We know life pulls the rug from our feet
One day to another
No time to be shy
We must treat this and every night
Like the last goodbye”

Lovers are Strangers

”Lovers are strangers 
There’s nothing to discuss 
Hearts will be faithful 
While the truth is told to someone else”

First Six Months of Love

”Remember how it all began 
We must not let habit set in 
Come up the stairs, let’s recommence 
The first six months over again”

Blue Eyes Unchanged

”Blue eyes unchanged
The body aged
Blue eyes tell me what you wanted to be
When you grew up”

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here