Wannart’ın müziksiz yapamayan yazarlarıyla oturduk ve hayatımıza yön veren, bizi derinden etkileyen albümleri konuştuk. En sonunda bu 5 muazzam albümü sizler için belirledik. Belki birçoğumuzun hayatına çoktan dokunmuş; üzmüş, sevindirmiş, belki bir kişiyle ya da olayla özdeşleşmiş bu sesleri daha çok kişiye ulaştırmak istedik.

5) Wish You Were Here (Pink Floyd, 1975)

Tür: Progresif Rock, Psikedelik Rock, Pop Rock, Elektronik Rock

“Dark Side of the Moon’dan (1973) ve turnelerden sonra berbat bir haldeydik. Her şeyi yapabilecek gibi hissederken, hiçbir şeye gücünüzün olmadığını düşünün.”

1975 tarihli Pink Floyd albümü, David Gilmour’a göreyse Pink Floyd’un en iyi albümü. İçerisinde Syd Barrett’a ithafen yazılmış “Shine On You Crazy Diamond”ı ve albümle aynı ismi taşıyan rock klasiği “Wish You Were Here”ı da barındıran bu albüm, bıraktığı etkiyle unutulmaz nitelikte. Grup içindeki takım çalışmasının son demleri. The Dark Side of the Moon’un gölgesinde kalmamış olmasına şaşırmamak lazım.

Öne çıkanlar: Shine On You Crazy Diamond, Welcome to the Machine, Wish You Were Here

4) Morningrise (Opeth, 1996)

Tür: Progresif Metal, Progresif Rock, Death Metal, Extreme Metal

O yıllarda henüz 20’lerinin başındaki Michael Akerfeldt’in nasıl bir ruh hastası olduğunu anlamaya bu albümden başlayabilirsiniz.

Öncelikle -ilk albüm kadar olmasa da- genel hatlarıyla sert bir albümle karşı karşıyayız. Bir metal albümü ile. Çünkü Opeth bir metal grubu. Ama türü ne? İşte bunu tanımlamak çok zor. İçinde her şey var. Progresif müziğin sınırsızlığını görüyoruz. Bir şarkı nasıl bir film gibi, bir kitap gibi yazılır; müzikte kompozisyon dehası denilen şey nedir? Akustik gitara neden daha önce aşık olmadınız? Hepsinin cevabını sunuyor Morningrise.

Akerfeldt’e göre şarkıların basları gereksiz yüksek bırakılmış. Bizce hiç de gereksiz değil.

Öne çıkanlar: To Bid You Farewell, Black Rose Immortal, The Night and the Silent Water

3) Is This It (The Strokes, 2001)

Tür: Indie Rock, Alternatif Rock, Post Punk

Bir dönemi üniversite yıllarında yakalamış ve kendisine hayran bırakmış, kısacık bir albüm: Is This It.

Amerikalı grup The Strokes’un ve rock müzik tarihinin en iyi albümlerinden birisi hiç şüphesiz. Samimi sözleri, basit soundu ve Casablancas’ın kendine has mikrofon tekniğiyle görülmemiş bir işe imza atan albüm, yayınlandıktan sonra İngiltere listelerine 2. sıradan girmeyi başarmıştı.

Öne çıkanlar: Trying Your Luck, Last Nite, The Modern Age

2) The Snow Goose (Camel, 1975)

Tür: Progresif Rock, Psikedelik Rock

Bu albüm için yapılan “Camel’ın Dark Side of the Moon’u!” yorumlarına bütünüyle katılmıyoruz. Belki de Dark Side of the Moon, Pink Floyd’un The Snow Goose’udur. 🙂
İngiliz progresif rock grubu Camel’ın 3. stüdyo albümü olan The Snow Goose’un asıl ismi bu değil. Paul Gallico’nun The Snow Goose isimli romanından esinlenerek yazılan ve baştan sona enstrümantal olan bu albüm, yine Gallico tarafından dava konusu edilince albümün ismi “Music Inspired by The Snow Goose”a çevriliyor.

Büyüleyici, yorumsuz bir Andrew Latimer/Peter Bardens dehası.

Öne Çıkanlar: The Snow Goose, Rhayader, Flight Of The Snow Goose

1) The Smiths (The Smiths, 1984)

Tür: Alternatif Rock, Post Punk

Listemizin birinci sırasında The Smiths’in debut (ilk, çıkış) albümü yer alıyor. Albümü dinlerken belki sözleri anlamak pek mümkün olmayabilir. Ne var ki The Smiths, enstrümantal çalışmaları harika olsa da, şarkı sözlerinden ayrı düşünülemeyecek bir grup.
Peki The Smiths’in ve albümün hayat değiştiren yönü nedir? Sokakta görülenden farklı bir şey anlatmaması belki de. Herkes farklı bir yorum getirebilir. Yine de ekleyelim;

“The importance of being ordinary”

Öne çıkanlar: Reel Around The Fountain, Hand In Glove, This Charming Man

Detaylı “Hatful of Hollow” incelememize buradan, “The Snow Goose” incelememize ise buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here