Türk Televizyon dizilerinin ilham kaynağı olan İstanbul, birçok diziye ve filme ev sahipliği yaparken, dizilerin değişmeyen başrolü oldu yıllarca… 90’ların ve 2000’lerin İstanbul’unu özleyenlerin, bugün değişen İstanbul’u unutup çocukluğunun İstanbul’unda kaybolmak isteyenlerin izleyebileceği; İstanbul’u ve İstanbul’un sokak yaşamını en iyi anlatan 5 sokak dizisini sizler için derledik.

1- PERİHAN ABLA (TRT-1986)

Yayın hayatına TRT1’de başlayan Perihan Abla, 2 sezon sürmüştür. Türk dizi sektörünü ateşleyen dizi olarak bilenen yapım, iki kardeşine bakmak zorunda kalan Perihan Abla (Perran Kutman) ve ona deliler gibi aşık Şakir‘i (Şevket Altuğ) konu edinir. Dizi İstanbul’un Kuzguncuk semtinde çekilmiştir. Çekildiği sokağa adını da veren yapımın senaristliğini Kandemir Konduk ve Fatih Yıldız üstlenirken, yönetmen koltuğunda Yalçın Yelence oturmaktadır.

2- ŞAŞIFELEK ÇIKMAZI (TRT-1996)

1996-1998 yılları arasında yayınlanan dizi, 2001 yılında da yayın serüvenine devam etti. Yayınlandığı dönemde fazla ilgi görmemiştir, ancak TRT’de yayınlanan tekrar bölümleriyle kitlesini oldukça büyütmüş ve ilgiyle izlenmiştir. Güçlü kadın figürlerinin öne çıktığı dizinin senaristliğini Mahinur Ergün üstlenmiştir. 1996 ve 1998 arasında dizinin yönetmenliğini de üstlenen Ergün, yerini 2001 yılında tekrar çekilmeye başlandığı vakit Çağan Irmak‘a bırakmıştır. Birçok tanıdık yüzün rol aldığı dizinin başrollerini Derya Alabora, Zuhal Gencer ve Fikret Kuşkan paylaşmıştır. Dizi Üsküdar’da çekilmiştir.

3- YEDİTEPE İSTANBUL (TRT-2001)

2001 ve 2002 yılları arasında TRT 1’de yayınlanan yapımın başrollerini Zuhal Olcay, Uğur Polat, Emre Kınay ve Özgü Namal paylaşırken, dizinin senaristliğini Ali Ulvi Hünkar üstlenmiştir. Eşinin intiharından sonra bütün servetini kaybeden Olcay’ın (Zuhal Olcay), Balat’ın kenar mahallesindeki bir konağın en üst katına taşınmasıyla başına gelenleri konu edinir. İstanbul’un şairane tarafını fazlaca hissedeceğiniz bu dizinin hayran kitlesi de oldukça fazladır. Küçük bir not eklemekte fayda var; dizide Balat olarak geçse de, dizi Fatih’in Haydar Mahallesinde çekilmiştir.

4- SULTAN MAKAMI (KANAL D-2003)

Yeditepe İstanbul’un etkisinde kalanların özlem gidereceği bir dizi olarak yayın hayatına başlayan Sultan Makamı‘nın bu özlemi giderebilmesinin tek sebebi, aynı kalemin eseri olmasıdır. Ali Ulvi Hünkar‘ın senaristliğini üstlendiği dizinin başrollerinde Başak Köklükaya, Şevket Çoruh, Uğur Polat ve Dolunay Soysert rol almaktadır. Ayrıca Tuba Büyüküstün ilk rolünü bu dizide oynamıştır. Aynı şairane ruhu taşıyan dizinin mekânı ise Balat’tır. Dizi, sokağın eski yazlık sinemasını yöneten Sultan (Şevket Çoruh) ve onun aşkı Asiye‘nin (Başak Köklükaya) hikâyesi ile birlikte, sokaktaki diğer insanları konu edinir.

5- GÜLBEYAZ (KANAL D-2002)

Her ne kadar Karadeniz hikâyesi olsa da ilk bölüm ve final bölümü haricinde İstanbul Beykoz’da çekilmiş ve İstanbul’un iki yakası arasında motor seferleri yapan iki düşman aileyi konu edinmiştir Gülbeyaz. Başrollerini Nejat İşler, Şevval Sam, Meral Çetinkaya ve Kamran Usluer paylaşmıştır. Bu iki düşman ailenin çocukları Gülbeyaz ve Kadir‘in imkansız aşkını anlatan dizinin senaryosu Rüya İşçileri‘ne aittir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here