Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Bazı sesleri ilk duyduğumuzda, şarkıyı söyleyen kadın da kim diye sorunca karşımıza bir erkek vokal çıkartır ya, işte Asaf Avidan onlardan biri. Böyle kafa karışıklığı yaratan sesleri duyunca, Tracy Chapman’ı anıyor insan istemsizce. Asaf Avidan da bir erkek vokalin sesini bu kadar kadınsı kullanıp harika sesini ustaca tonlayan İsrailli çok yetenekli bir müzisyen. Yaptığı müzik blues, rock, jazz ve country karışımı bir havaya sahip. Kendisi solo kariyerine ağırlık verdiği bu dönemden önce Asaf Avidan & The Mojos adlı folk/rock müzik yapan grubunun solistiydi. Belki onu duyanlar, en çok dinlenen ve grubu uluslararası üne kavuşturan One Day/Reckoning Song adlı şarkısı ile duymuştur.

Asaf Avidan & the Mojos grubu özellikle İsrail’de 2006-2008 yılları arasında büyük bir üne kavuştu. Grup 2008 yılında The Reckoning, 2009 yılında Poor Boy/Lucky Man ve 2010 yılında Through the Gale isimli üç tane albüm yayınladı. The Reckoning albümü yayınlandığı dönemde İsrail’de en çok satan albümler arasına girdi. Albümdeki Reckoning Song (One Day) isimli parça, 2012 yılında alman bir DJ tarafında remixlendi ve uluslararası bir başarı yakaladı. Asaf Avidan, şarkının Wankelmut versiyonu ilk dinlediğinde çok hoşlanmadığını o yüzden bu kadar dinlenme sonrasında aşırı şaşkın olduğunu dile getirmiş.

Gruptan ayrı olarak kariyerine devam etmek istediğine karar verdikten sonra 2012 yılında “Different Pulses” adında bir single yayınladı. Ve ilerleyen zamanlarda da single ile aynı ada sahip olan albümü yayınlandı. Asaf Avidan, albüm için gruptan ayrıldıktan sonra tek başına çalıştığı ilk iş olduğundan kendisini anlatırken ve şarkı yazarken çok fazla dikkatli davrandığını söylemiş. Bunu albümü dinlerken hissetmek mümkün çünkü Different Pulses genel anlamı ile insanlığa verilen minik bir hediye gibi. Albümün alt yapısı sade ve doğal fakat Asaf Avidan bizi sesinin etkisine alıyor. Buyurun canlı performansına bir göz atın.

2015 yılında solo kariyerinin ikinci albümü olan Gold Shadow’u yayınladı. Asaf Avidan’ın verdiği bir röportaja göre, bu albüm genel bir yönelime sahip değil tamamen güzel şarkıların bir araya gelmesi için çaba harcanarak oluşan bir albüm. Sözlerin ve melodinin bir bütünlüğe sahip olmasına önem vermiş. Albüm bir ayrılık üzerine oluştuğu için albüm boyunca yinelenen tema bu olmuş.

Kasım 2017’de ise üçüncü solo albümü olan The Study on Falling albümünü yayınladı. Bu albüm kapsamında bir tura çıktı ve Mart 2018’te İstanbul’da da konser verdi. Tüm albüm, Amerika’da Bob Dylan ve Tom Waits ile çalışmış yapımcı Mark Howard eşliğinde kaydedildi. Asaf Avidan’nın ilham aldığı müzik türleriyle ustaca birleştirdiği atmosferik dokuların tarif edilemez sesi ile harmanlanmasıyla böyle bir albüm ortaya çıkmış.

 

Kaynak 1
Kaynak

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here