Bazı sesleri ilk duyduğumuzda, şarkıyı söyleyen kadın da kim diye sorunca karşımıza bir erkek vokal çıkar ya, işte Asaf Avidan onlardan biri. Böyle kafa karışıklığı yaratan sesleri duyunca, Tracy Chapman‘ı anıyor insan istemsizce. Asaf Avidan da sesini bu kadar başarılı kullanıp, ustaca tonlayan, İsrailli ve çok yetenekli bir müzisyen. Yaptığı müzik blues, rock, jazz ve country karışımı bir havaya sahip. Solo kariyerine ağırlık verdiği bu dönemden önce Asaf Avidan & The Mojos adlı folk/rock müzik yapan grubunun solistiydi. Belki onu duyanlar, grubun en çok dinlenen ve onları uluslararası üne kavuşturan “One Day/Reckoning Song” adlı şarkısı ile duymuştur.

Asaf Avidan & the Mojos grubu özellikle İsrail’de 2006-2008 yılları arasında büyük bir üne kavuştu. Grup 2008 yılında “The Reckoning”2009 yılında “Poor Boy/Lucky Man ve 2010 yılında “Through the Gale” isimli üç tane albüm yayınladı. “The Reckoning”albümü yayınlandığı dönemde İsrail’de en çok satan albümler arasına girdi. Albümdeki “Reckoning Song (One Dayisimli parça, 2012 yılında alman bir DJ tarafında remixlendi ve uluslararası bir başarı yakaladı. Asaf Avidan, şarkının Wankelmut versiyonunu ilk dinlediğinde çok hoşlanmadığını ve şarkının bu kadar çok beğenilmesine şaşırdığını dile getirmiştir.

Gruptan ayrı olarak kariyerine devam etmek istediğine karar verdikten sonra 2012 yılında “Different Pulses” adında bir single yayınladı. Ve ilerleyen zamanlarda da single ile aynı ada sahip olan albümü yayınlandı. Asaf Avidan, albüm tek başına çalıştığını ve çalışmaları için çok titiz davrandığını söylemiştir. Bu albüm, onun gruptan ayrıldıktan sonra yaptığı ilk albümdü. Bu titizlikle hazırlanan albümde yer alan” Different Pulses” adlı şarkı ise tam anlamıyla insanlığa verilen bir hediye gibi. Buyurun canlı performansına bir göz atın.

2015 yılında solo kariyerinin ikinci albümü olan “Gold Shadowu yayınladı. Asaf Avidan‘ın verdiği bir röportaja göre, bu albüm genel bir yönelime sahip değil tamamen güzel şarkıların bir araya gelmesi için harcanan çaba ile oluşan bir albüm. Sözlerin ve melodinin bir bütünlüğe sahip olmasına önem vermiş. Albüm bir ayrılık sonrasında yapıldığı için albüm boyunca yinelenen tema bu olmuş.

Kasım 2017’de ise üçüncü solo albümü olan The Study on Falling” albümünü yayınladı. Bu albüm kapsamında bir tura çıktı ve Mart 2018’te İstanbul’da da konser verdi. Tüm albüm, Amerika’da Bob Dylan ve Tom Waits ile çalışmış yapımcı Mark Howard eşliğinde kaydedildi. Asaf Avidan‘nın ilham aldığı müzik türleriyle ustaca birleştirdiği atmosferik dokuların tarif edilemez sesi ile harmanlanmasıyla böyle bir albüm ortaya çıkmış.

 

Kaynak 1
Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here