Geçtiğimiz aylarda Samsung Galaxy S10 ailesi ile birlikte tanıtılan ancak henüz satışa çıkma fırsatı bulamayan Samsung Galaxy Fold geçtiğimiz günlerde incelemesi için bazı kişilere gönderdi ve onlardan bir süre kullanıp yaşadıkları deneyimlerini paylaşmalarını istedi. Evet, gönderdikleri kişiler bu cihazları inceledi ancak geri dönüş çok hoş olmadı. Neredeyse Samsung Galaxy Note 7 faciası gibi bir durum yaşanıyor olsa da telefonun patlamıyor oluşu sanıyorum ki minik bir teselli ancak yaşanan problem pek hoş değil.

Cihaz katlanabilir bir cihaz olduğu için kullanılan sistem çok hassas(en azından günümüz için) bu durum bazı kullanım sorunlarını beraberinde getiriyor. Örneğin telefonun katlanabilir ekranı üzerinde bulunan polimid filmin çıkarılması telefonun bozulmasına sebep oluyordu ancak Galaxy Fold’un Verizon versiyonu hariç hiçbir modelinde bu konu hakkında uyarı içeren bir bilgi bulunmuyordu.

Ayrıca katlandığı noktada oluşan boşluktan içeriye cisimler kaçıp ekranın zarar görmesine sebep olabiliyordu. Bu sonuçlardan sonra Samsung ekranı daha dayanıklı ve hatasız hale getirebilmek için Dünya çapındaki tanıtımını erteledi. Ne zamana ertelendiği bilinmese de tüketiciye sunacakları telefonu çok geç olmadan kurtarmış oldular.

Şimdi ise Samsung Galaxy Fold’un 8 ve 13 inçlik versiyonları üzerinde çalıştığı öğrenildi. İlk modelde yaşanılan sorunlar eğer bu modellerde yaşanmazsa Samsung belki de katlanabilir Phablet cihazlara yeni bir soluk getirmeyi başarabilir. Cebinizde taşıyabildiğiniz 8 hatta 13 inç tabletler ve yine prototiplerde göründüğü kadarıyla S-Pen ile gelecek katlanabilir phabletler bu tip cihazlara bakış açımızı değiştirebilir.

Modeller ekran boyutuna göre tip isimlendirmesine sahipler. 8 inçlik model G-Type yani G şeklinde katlandığı bir model ve 13 inçlik S-Type yani S şeklinde katlanacak bir model olduğu belirtiliyor. Bu kadar büyük ekran boyutuna sahip telefonlar Galaxy Fold gibi iki değil üç parçadan meydana gelecek. İlk model ile yaşanan fiyaskodan sonra bu modelin nasıl geleceği ise merak konusu.

Kaynak-1

Kaynak-2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here