Engelsiz Filmler Festivali, bir grup sinemasever arkadaşın ortak hayallerinden meydana çıktı. Herkesin kültürel hayata eşit şartlarda erişebilmesi için çalışmalar gerçekleştirildi. Birçok insanın sadece sözde kalan iyiliğini faaliyete sundu ve bu şekilde binlerce engelli bireyin hayatına dokundu. Farklı engellere sahip bireylerin bir araya gelmesini sağlarken, engelli ve engelsiz bireylerin aynı festivale katılmasını mümkün kıldı. Bu da beraberliği ve empatiyi getirdi. Hem ülkenin kültürel hayatında hem de engelli bireylerin yaşamlarında kocaman bir fark yaratan bu festivalin önümüzdeki ay yedincisi düzenlenecek.

Bu yıl yedinci kez sinemaseverleri bünyesinde ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali, programında yer alan Otizm Dostu Gösterim ile otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine 3 şehirde imkan sağlamaya devam edecek.

EFF, 7-9 Ekim’de İstanbul SineBU, 11-13 Ekim’de Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi, 16-20 Ekim’de ise Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek!

İlk kez 2015 yılında gerçekleşen gösterim kapsamında bu yıl, Japon animasyonunun başarılı yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Küçük Kardeşim Mirai adlı filmi sinemaseverlerle buluşacak. 91. Akademi Ödülleri kapsamında “En İyi Animasyon” dalında aday gösterilen film, yeni doğan kız kardeşi Mirai’nin varlığını kabullenemeyen Kun’un, evin bahçesinde yaşadığı olağanüstü tecrübeler ile ağabey olma yolunda attığı adımları anlatmaktadır. Otizm dostu bu gösterimi merak içerisinde beklemekteyiz.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında bu yıl European Endowment for Democracy Fund, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sabancı Vakfı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi gibi kurumlar yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivalinin Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığı ile hazırlanan Sanal Gerçeklik programı, farklı dünyaların kapılarını açarak, engelli kişilerin hayatlarına daha yakından temas etmeye olanak verecek.

Ayrıca epilepsi(sara) nöbetleriyle mücadele eden sanatçı Jane Gauntlett’in kendi hikayesinden esinlendiği KENDİMLE DANS projesini bu yılki Sanal Gerçeklik ile ücretsiz olarak deneyimleyebilir, onun dünyasına doğru yola çıkabilirsiniz.

Avrupa’da aktiflik gösteren 6 film festivali tarafından, sinemaya erişimin yaygınlaşması amacıyla kurulan Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı, ilk ortak çalışması olarak 6 kısa filmden oluşan bir seçki hazırlamıştır. Yönetmen Benjamin Barthélémy’nin Aydaki Fil An Elephant on the Moon, Ray Jacobs’ın Dinlenmek İçin Güvenli Bir Yer A Safe Place To Rest, Mert Tugen’in Kanatları Olmayan Kuş The Bird Has No Wings, Joel Simon’un Makropolis Macropolis, Carlos De Antonio’nun Korku Miedo ve Kai Stänicke’nin Soğuk Yıldız Coldstar adlı kısa filmlerinden oluşan seçki İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da sinemaseverlere sunulmaktadır.

Belirtildiği üzere; programın tamamını sesli betimleme, ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile sunan Engelsiz Filmler Festivali’nde görme engelli sinemaseverler Festival standlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri Türkçe ya da Türkçe dublajlı ve sesli betimlemeli olarak takip edebilecekler. İşitme engelli seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile izleyebilecekler. Bu festival sayesinde engelliler ile empati duygularınızı artırabilir, engellilerin de herkes gibi hak sahipleri olduklarını hatırlayıp, topluma karışma faaliyetine destek olabilirsiniz. Onları mutlu etmek için güzel bir fırsat olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tarihlerini not almayı unutmayınız.

Ve Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyurular ve programı takip edebilmeniz mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here