Seyahat hazırlığı yapmak, bütün insanlar için epey zaman ve çaba gerektiren bir faaliyete dönüşebilir. Engelliler bizden farklı ya da eksik değiller ancak bu tür konularda biraz daha zorluk çekebiliyorlar. Bu yazımızda bir de seyahatlerini engellilik durumunu göz önünde bulundurarak planlamak zorunda olan kardeşlerimiz için seyahat rehberi hazırlamak istedik. Bunu yaparken de, engelli seyahat blogu yazarı ve kâşif Jay Abdullahi’nin seyahat etmek isteyen engelliler ve engelli bir arkadaşına veya aile üyesine eşlik etmek isteyenler için hazırladığı çok faydalı ipuçlarından yararlandık. İyi okumalar!

1. Seyahatinizi olabildiğince erken planlayın:

Bu aslında basit bir ipucudur. Ancak, önceden araştırma ve planlama yapmak gerçekten de seyahatlerini en iyi şekilde geçirmek için bir anahtardır. Nereye gitmek istediğine ve neleri görmek istediğine karar vermek ise son derece önemlidir. Eğer gideceğin yere uçakla seyahat ediyorsan, ihtiyaç duyduğun özel yardım hizmetlerini seçtiğine emin olmalısınız. Havayolu şirketine durumu önceden bildirin (genellikle kalkıştan 48 saat önceye kadar) ve hem kalkış hem de varış havalimanına dair engelli ulaşım yöntemlerini mutlaka kontrol etmeyi unutmayın. Gideceğiniz yere sağsalim vardıktan sonra en son isteyeceğin şey, belki de engelli erişimi olmayan bir otobüs veya tren için uzunca bir süre beklemek olacaktır. Bu sebeple; metro, otobüs veya raylı sistemler ihtiyacını karşılamıyorsa taksi tutmalısınız. Bu bilgilere ulaşmak için en iyi yerlerden biri, ziyaret edeceğiniz yerlerin resmi internet siteleridir. Diğer bir seçenek de ulaşım sağlayıcısının web sitesini kontrol etmektedir. Çünkü buralardan daha ayrıntılı ve kesin bilgilere ulaşmanız mümkündür.

 

2. Seyahate çıktığınız insana beklentilerinizi açıkça ortaya sunun:

Eğer engeliniz şiddetlenebilir bir yapıdaysa veya her zaman dengeli değilse bunu yakınınızdaki insanla konuşmalısınız. Seyahatinizin etkilenmemesi için planlarınız olmalı. Daha henüz “o ciddi konuşmayı” yapmamış bir şekilde evden binlerce kilometre uzakta olmak, seyahatinizi kötü etkileyebilir.

Eğer engeliniz yoksa ve belirli ihtiyaçlara sahip biriyle birlikte seyahat ediyorsanız ona kulak verdiğinden emin olmalısınız. Eğer engelli arkadaşınız sizinle bir seyahate çıkıyorsa, muhtemelen size güveniyor ve sizi iyi tanıyordur. Onlara kulak verin ve sorular sormaktan çekinmeyin -ne de olsa bu iki yönlü bir ilişkidir-. Beklentileriniz havada kalırsa seyahat kimse için hoş olmayacaktır.

 

3.Güvende olduğunuza dikkat edin:

Güvenlik, seyahatin kesinlikle en önemli konularındandır. Ancak bunu sağlamak öncelikle insanın kendisine düşmektedir. Bu nedenle kapsamlı bir sigorta yaptırdığınızdan emin olmalısınız! Sigortanızı ne zaman mı yaptırmalısınız? Engelliliği ve dış faktörleri de hesaba katarsak, sigortanızı da seyahat rezervasyonu ile birlikte yaptırmalısınız. İptal etmek zorunda kalma olasılığına karşı sigorta kapsamında olmak isteyeceksinizdir. Engellilik durumunuza veya “önceden mevcut olan durumuna” uygun sigortayı yaptırdığınıza emin olmak için uzmanlaşmış bir sigorta sağlayıcıyı tercih etmek isteyebilirsiniz. Önünüzde All Clear, Fish, & OK to TravelInsurance gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bu konuda kendiniz için en iyisini detaylı şekilde araştırmayı ihmal etmeyin. Tatilde eğlenirken kafanızın rahat olması için bu konuya biraz zaman ayırmalısınız.

4. Engel durumunuza uygun bir konaklama seçin:

İyi bir gece uykusunun evde olduğu kadar seyahatteyken de çok önemli olduğunu düşünenlerdeniz. Bu yüzden sürpriz yaşamamak için konaklama tercihinin belirli engellilik ihtiyaçlarını sağladığından emin olmalısınız. Burada temel bir kural, otellerin hostellere göre engellilere yönelik olanaklar konusunda büyük ihtimalle daha iyi olduğudur. Uzmanların verdiği önerileri arıyorsanız, hareket kabiliyeti zorlukları yaşayan insanların dünyanın her yerinde erişilebilir konaklama imkanları bulmasına yardımcı olan “Accomable” servisini deneyebilirsiniz. Tekerlekli sandalye ile hayatlarını sürdüren iki kişi tarafından kurulan bu servisin söylediklerine gönül rahatlığıyla güvenmek mümkündür.

5.Mutluluğu yanınızdan eksik etmeyin:

Engelli durumuna sahip olmak, zaman zaman moral bozucu bir olay olsa bile çıktığınız seyahatin size mutluluk getirmesine izin verin. Pozitif düşünceleri hayatınızdan bir an olsun ayırmayın, yaşıyorsak mutluluğu hak ediyoruzdur. Ayrıca, engellilere sunulan avantajlardan yararlanıp bunların haklı tadını çıkarmaktan çekinmeyin. Uçağa her zaman diğer yolcuların çoğundan daha erken binebilirsiniz, böylece rahatlayıp keyfine bakmanız için zamanınız olacak. Yanınıza engellilik durumunuza dair bir kanıt alıp, turistik yerlerin pek çoğunun engellilere öncelik tanımasının ve/veya yanında getirdikleri +1’lerine ücretsiz veya indirimli bilet vermesinin keyfini çıkarabilirsiniz. Mutlu olmayı ve bolca fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here