Son yıllarda festival enerjisi yavaş yavaş yurdun genelini sarmaya başladı. Farklı zevklere hitap eden müzik festivalleri ile değişik tasarımlardaki etkinlikler bize kucak açıyor. Çiçek festivallerinin masalsı ortamından tutup da rock müziğin etkisine kadar gidebilirsiniz. Hazırladığımız bu Türkiye festivalleri yazısıyla etkinlikleri tanıyarak bir takvim oluşturup yılın geri kalanını dopdolu enerji ile geçirmenin ise tam zamanıdır.

1. Zeytinli Rock Festivali 

Siyah tişörtler meydana çıkmak için hazırsa, bu sene gerçekleşecek olan Zeytinli Rock Festivali için düğmeye basabiliriz. Türk rock müziğine adeta bir saygı duruşu hareketi olan Zeytinli Rock Festivali, bu yıl da 5 gün boyunca Akçay sahilinde olacak. 28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında Edremit Akçay Sahili’nde yerinizi almayı unutmayın.

 

2. Cappadox

Cappadox, Kapadokya’nın muhteşem doğal dizaynlı dokusunda gerçekleşen ve müzik, çağdaş sanat, gastronomi gibi farklı alanların buluştuğu bir festivaldir. Cappadox’a katılmak isteyenler için dört farklı paket sunuluyor: Gezgin, Kaşif, Yolcu ve Maceracı.

Gezgin paketi, festivalin tam anlamıyla tadını çıkartmak isteyenler için sunuluyor. Bu pakette tüm etkinlikler küratör ve yardımcı küratörle gezilebiliyor, ayrıca diğer aktivitelerde de katılım önceliği sağlanabiliyor.

Kaşif paketi ise yoga ile başlayıp vadi yürüyüşlerine, konserlerden tadımlara kadar birçok olanak içeriyor.

Cappadox macerasının müzik tarafında yer alanlar için ise yolcu biçilmiş kaptan. Bu pakette konserlerin yanı sıra, ücretsiz olarak birçok festival aktivitesi de yer alıyor.

Kapadokya’nın görkemli doğasını içine çekmek isteyenleri ise maceracı paketi bekliyor. Burada açık hava aktivitelerini limitsiz deneyimlemek de mümkün.

 

3. Sónar İstanbul

Sónar’ı anlatırken sadece bir müzik festivali demek yanlış olur. Aslen Barselonalı olan ve 1994’ten bu yana gerçekleşen Sónar, avangart ve elektronik dans müziğinin en yeni, en güncel trendlerini bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda yaratıcılığı da ön plana çıkartıyor. Türkiye’de de yoğun ilgi gören bu festivali listenize eklemeyi unutmayın.

4. Electronica Festival

Kült ve sofistike kelimelerini bir etkinlik için kullanacak olsaydık bu kesinlikle Electronica Festival’den olurdu. Tam 15 yıldır düzenlenen festival, başlangıcından bu zamana kadar dünyanın dört bir yanından sanatçıları ağırladı ve binlerce insanı dans ettirdi. Claptone, Dominik Eulberg, Eagles & Butterflies, Red Axes gibi isimleri müzik tutkunlarıyla buluşturdu. Her sene iki ayrı şehri ziyaret eden festival bu yıl İstanbul ve Çeşme’de gerçekleşti.

5. Bozcaada Caz Festivali

Doğa ve caz, birbirini tamamlayan iki olgu. Bu iki güzelliğin vücut bulmuş hali Bozcaada Caz Festivali’nden başkası olamaz. Bozcaada Caz Festivali pop, punk; etnik, Balkan gibi birçok esintiyi de barındırıyor. Konserlerin yanı sıra workshoplar, gastronomi aktiviteleri, sosyal projeler ve adaya yayılmış bir çok etkinlikle daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor.

6. İstanbul Coffee Festival

Dünyanın neredeyse her bölgesinden gelen kahveler, tadım imkanları; üçüncü dalga kahvecilerle tanışma, barista şovları ve daha bir çok aktivite bu festivalde kahve severleri bekliyor. Mutlaka denemelisiniz!

7. FloralFest

 Sizi tam olarak “çiçek gibi” bir festivale davet ediyoruz. Tasarım ve doğanın iş birliğindeki FloralFest, büyüleyici renkleri de yanına katarak sıra dışı bir festival deneyimi yaşatıyor. Workshop çalışmaları, konsept bahçeler; çiçeğin girdiği yemekler, satış noktaları ve çiçek tasarımı derken bu üç günlük masalın yarattığı etkiden uzun süre çıkamayacaksınız.

8. Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana’nın sevilen festivali Portakal Çiçeği: Sokak şovları, sergiler, söyleşiler, yemek yarışmaları, koşular, rekor denemeleri ve çevre turları ile karnavalın olmazsa olmazlarını oluşturmaktadır. Bu keyifli ortamda mutlaka bulunmalısınız.

9. İstanbul Caz Festivali

İstanbul’un gururu İstanbul Caz Festivali, İKSV’nin katkılarıyla hayat buluyor ve bizler için farklı bir dünya yaratıyor. Yüzlerce yerel ve yabancı sanatçıyı sahnesinde konuk eden İstanbul Caz Festivali her sene müziği şehre yayıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here