Netflix’te yer alan Fransız yapımı dizilerden biri olan The Hook Up Plan, belki de izleyebileceğiniz en komik dizi. Romantik komedi türünü daha gerçekçi bir yere taşıyan dizi, kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. Sempatik ve utangaç ana karakteri Elsa’yla, öngörülemeyen olaylar dizisiyle ve romantizmin simgesi Paris’i ile gönüllerde taht kurmayı başarıyor. Sokakların tadını çıkarırken aşina olmadığınız bir kültürü öğreniyor ve Elsa’nın başına gelenleri hayretle izliyorsunuz.

Aslında dizi adı itibariyle “kurmaca randevu” oluşturmak üzerine. En yakın arkadaşları Elsa’ya, 2 yıl önce ayrıldığı sevgilisini unutmasına yardım etmek amacıyla gerçek olmayan bir randevu ayarlıyorlar. Para karşılığı kadınlarla beraber olan Jules’la Elsa’nın bu “tesadüfi” buluşması bir süre sonra aşka dönüşüyor. Tabii Elsa’nın yakın arkadaşları Charlotte ve Emilie, hayatlarının hatasını yaptıklarının farkında olamıyorlar. Hesaba katmadıkları bir sorunun varlığını anlayınca beyaz yalanlar söylemeye başlıyorlar. Fakat arkadaşlarından sakladıkları sırların su yüzüne çıkmasıyla dizinin tüm dinamiği değişmeye başlıyor.

Kurmaca Randevunun Yaratıcılarına Dönelim

Aklı havada ve fazlasıyla çekici olan Charlotte, bu kurmaca planın beyni. Hayatı ciddiye almayan alaycı tavrıyla dizinin ön plana çıkan karakterlerinden biri oluyor kendisi. Abisinin en yakın arkadaşıyla yaşadığı gizli aşkın onu değiştirdiğini bölümden bölüme fark edebiliyorsunuz. Aşkı reddeden şakacı tavırlarının yerini zamanla gerçek bir ilişki arayışı alıyor. Arkadaşı için sahte bir randevu hazırlarken kendisi için bir gerçeğini hazırlamış olması da aslında biraz ironik. Bu yönüyle dizi, yaşamın insanı bir nevi heykeltıraş gibi yontmasına değiniyor.

Kız grubunun kontrol manyağı Emilie, hamile olmasına rağmen dizinin temposuna oldukça güzel ayak uyduran bir karakter. Başta bu kurmaca randevu planına şiddetle karşı çıkarken Elsa’nın yüzünün gülmesine şahit olmasıyla beyaz yalanlara dahil olmaya başlıyor. Maalesef Emilie’nin söylediği tek beyaz yalan Elsa’ya karşı değil. Hamileliğinin son dönemlerinde olmasına rağmen hırslı kişiliğinin onu her gün iş yerine taşımasını eşine yalan söyleyerek saklıyor. Zamanla yalanlarının ördüğü duvar yüzünden eşiyle ilişkilerinde kopmalar yaşıyor ve ilişkilerde yalan söylemenin nasıl yıpratıcı olabileceğini bu noktadan sonra görmeye başlıyoruz. İlişkilerdeki yalanların samimiyeti ve güveni yok ettiğini görmek, ilişkiler ve yaşam hakkında yapılabilecek diğer çıkarımlardan biri. Bununla beraber Emilie karakteri üzerinden başka bir noktaya daha değinilmiş: “Aile mi kariyer mi?” Karakterin kariyerine bağlı ve soğukkanlı kişiliği kullanılarak hayattaki öncelikler sorgulanmış.

Kurmaca randevunun başrolü olan yakışıklı aşık Jules’a dönelim. Elsa’nın deyimiyle “gerçek olamayacak kadar iyi” olan Jules, romantik ve yumuşak tavırlarıyla izleyiciyi sarıp sarmalıyor. O, gerçek olmadığını bildiğiniz bu randevunun aşkla sonuçlanmasını dört gözle beklettiriyor. Hayatından vazgeçmiş ve oldukça çaresiz olan Elsa’ya her şeye yeniden başlayabilmesi için bir sebep oluyor. İzleyiciye tüm ön yargılarını bıraktırıp, aşka inanması için ısrar ediyor sanki.

Kurmaca Planın Sonu Nereye Varıyor ?

Dizi kesinlikle karakterlerin aldığı anlamsız kararlar tarafından ilerlemiyor. Komiklik unsuru çoğu romantik komedilerdeki gibi anlamsız kararlardan ziyade, ironiler ve karakterlerin kişisel özellikleriyle sağlanıyor. Karakterler gerçek hayata adapte olabilecek şekilde ustaca oluşturulduğu için aldıkları kararlar da yaşamın kendisiyle çok paralel. Bu nedenle diziyi ilişkiler ve yaşanan olaylar ilerletmiş oluyor.

Kurgunun bütünü, genel olarak o kadar sağlam ki içinde mantık hatası bulunan komedi unsurlarından hiçbirini barındırmıyor. İroniler ve karakterlerin kişisel özellikleri izleyiciyi güldürmeye yetiyor. Klişe komedi unsurlarının olmayışı nedeniyle dizinin içine rahatlıkla girebiliyor ve ilk bölümden itibaren diziye bağlanabiliyorsunuz. Dizinin sonunda kurmaca planın aşka dönüştüğünü görmek, Charlotte’un mutluluğunu paylaşmak ve Emilie’nin mutlu bir aile kurduğuna şahit olmak istiyorsunuz fakat sonu pek de beklendiği gibi bitmiyor. Sorular cevapsız kalıyor ve kandırılan da siz oluyorsunuz, aşık olan da.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here