13 Kasım 1969 yılında İskoçya’da dünyaya gelen Gerard Butler, günümüzün en karizmatik ve başarılı aktörlerinden biri. Hukuk fakültesi mezunu olan Butler, hem Amerika’da hem de İskoçya’da hukuk alanında edindiği deneyimlerin ardından oyuncu olmaya karar verdi.

Gerard Butler profesyonel oyunculuğa ilk adımını 1997 yapımı Mrs. Brown filmi ile attı. O günden bugüne dek birçok önemli yapımda yer alan Butler, iyi ki hukukçu değil de oyuncu olmuş desek yeridir. Ayrıca kendisi “İskoç karizması” diye bir gerçekliğin olduğunu kanıtlayan isimlerin de arasında yer alıyor.

Sevilen aktörü kimi zaman bir savaş filminde, kimi zaman aksiyon filmlerinde ve bazen de romantik komedilerde görüyoruz. Çok rahat söylenebilir ki Gerard Butler hangi rolle karşımıza çıkarsa çıksın kendisini yadırgamamıza mahal vermiyor. Üstlendiği tüm rollerin hakkını veren yakışıklı aktörün en sevilen ve öne çıkan performanslarına birlikte göz atalım istedik.

1. 300 (300 Spartalı)

Gerard Butler’ın dünyaca üne kavuşmasının en büyük nedeni “300” filmidir. Başrollerinde Game of Thrones dizisinde de yer alan Lena Headey, Michael Fassbender gibi son dönemin başarılı yıldızları bulunmaktadır. Butler, bu filmde Kral Leonidas rolüyle karşımıza çıkarak filmin hafızalarımıza kazınmasına neden olmuştu.

2. RocknRolla

Guy Ritchie filmlerini bilen bilir; kendine has bir tarzı bulunan yönetmenin hikayelerinin en önemli özelliği karakterlerin ve olayların farklı kollardan ilerleyip ortak bir yerde buluşmasıdır. Snatch ve Revolver gibi suç-komedi kırması filmlerin yaratıcısı olan İngiliz yönetmen Guy Ritchie’ye ait bu filmde, Gerard Butler yine başrolde karşımıza çıkıyor. Artık bir jön olarak yerini sağlamlaştıran Butler, bu filmle de izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

Yönetmenin belli bir kesim tarafından en az beğenilen filmi RocknRolla olsa da Butler için izlemeye ne dersiniz?

3. The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet)

Shameless dizisinden tanıdığımız Emmy Rossum ile Gerard Butler, ünlü müzikalin beyaz perde uyarlamasında bir araya gelmişti. 2004 yapımı bu filmde, Butler’ın oyunculuk kadar ses konusunda da iddialı olduğunu görüyoruz. Gerard Butler’ın vokallik geçmişinin olduğunu da göz önünde bulundurunca bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Hem karizma hem de güzel ses bir araya geldiğinde, ortaya böyle başarılı bir sonuç çıkıyor. Hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz…

4. The Ugly Truth (Kadın Aklı Erkek Aklı)

Daha önce de belirttiğimiz üzere Gerard Butler, romantik filmlerle de karşımıza çıkan ve dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir aktör. Romantik komedi türündeki bu filmi izlediğinizde sözlerimize hak vereceğinizden eminiz. Film genel hatlarıyla, başta birbirlerinden çok hoşlanmayan ancak daha sonra birbirinin yardımına ihtiyaç duyan iki insanın zamanla aşka dönüşen ilişkisini anlatmakta. Kadın-erkek ilişkilerini konu edinen pek çok filmin hikayesi ile paralellik gösterse de eğlenceli bir yapım olduğu kesin. Butler’a bu filmde eşlik eden isim ise Katherine Heigl.

5. P.S. I Love You (Not: Seni Seviyorum)

Ünlü aktörün bu filmlerinden hiçbirini daha önce izlememiş olsanız bile bu filmi mutlaka bir yerde duymuşsunuzdur. 2007 yapımı bu romantik filmin başrollerinde Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank ve Gerard Butler var.

Holly ve Gery birbirine delicesine aşık bir çifttir. Bir hastalık nedeniyle Gery’nin artık Holly’nin hayatında olmaması, kadının yaşantısının tepetaklak olmasına neden olur. Holly yeniden hayata tutunabilsin diye Gery ona mektuplar bırakmıştır.

Bu duygu yüklü filmde Gery’ye hayat veren Gerard Butler adeta içimize işleyen bir performans sergilemekte. Romantik film sevmeyenlerin bile bu filmi çok beğeneceğinden eminiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here