Müzik piyasasındaki varlığını yıllardır sürdüren müzisyenlerin yeni çıkarttığı parçaları dinlerken aklımıza hiç ilk şarkıları geldi mi? Çoğu zaman bunun için dinlediğimiz müzisyenin sağlam bir hayranı olmamız gerekiyor. Onun dışında karşılaştığımız şarkılarla devam ediyoruz. Bu yazımızda genel manada sevdiğimiz müzisyenlerin çıkış yaptıkları zamanlara ve onlara bu dünyayı sunan şarkılara döneceğiz.

Tarkan

Elbette ilk akla gelenlerden biri Megastar Tarkan oluyor. Müzik kariyerindeki 26. yılının içinde olan müzisyenin ilk albümü “Yine Sensiz” içerisinde 11 şarkı barındırıyor. Bu şarkılar içerisinde de çıkış yapan şarkılar “Vazgeçemem” ve “Kıl Oldum Abi” oluyor.

Sertab Erener

Müzik kariyerine Sezen Aksu‘nun vokali olarak başlayan müzisyen, 1992 yılında çıkardığı, içinde müzik ustalarının da emeği olan “Sakin Ol” ile hayatımıza girdi ve sonrasında her şarkısı binlerce, milyonlarca dinlenen bir müzisyene dönüştü. Artı olarak da 2003 yılında yapılan Eurovision yarışmasında zirvede yerini aldı. Müzik piyasasındaki ilk albümü hala dinlenirken 10 şarkılık bu albümde çıkışı “Aldırma Deli Gönlüm”  ve albüme ismini veren “Sakin Ol” şarkılarıyla yaptı.

Feridun Düzağaç

Melankolik ezgileriyle ve derin sözleriyle tanıdığımız bir müzisyen olan Feridun Düzağaç, “Beni Rahatta Dinleyin” isimli ilk albümünü 1996’da piyasaya sürdü. O günden bugüne de yaralı tarafımızın tuzu mu yoksa dermanı mı olduğunu bilemediğimiz, defalarca kez üst üste dinlenebilen muhteşem şarkılar yaptı. Askerde yazdığı şarkılardan oluşan bu ilk albümde 12 şarkı var. Bunların arasında en çok dinlenen, müzik listelerinde ilk basamaklara çıkan şarkısı ilk bestesi olan Özdemir Asaf’ın “Lavinia” şiiri oldu.

Murat Göğebakan

2014 yılında kaybettiğimiz şarkıcı ve besteci Murat Göğebakan, bir neslin hırçın ve bir o kadar kalbinin iyiliğini her şekilde göstermiş abisi. Samimiyetinin gerçekliğini dinleyicisine hissettirmekten kaçmayan müzisyen erken ölümünün ardından bizlere her biri birbirinden değerli onlarca şarkı bıraktı. Bu şarkılardan ilki de, müzisyenin 1999 yılında çıkardığı, ilk albüme ismini veren ve bu albümde çıkış yapan “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” şarkısı oldu. Ayrıca bu albümle sanatçı, Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreninde “Yılın Şarkısı”, “En İyi Söz”, “En İyi Beste”, “En İyi Rock” ve “En iyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterildi. “En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı” ödülünü aldı.

Candan Erçetin

Mete Özgencil, Gökhan Kırdar, Sezen Aksu gibi isimlerin de dokunuşlarının olduğu “Hazırım” albümü ile 1995 yılında müzik piyasasına girişini yapan müzisyen, kimi zaman sevip de sevilmemeyi anlatarak, kimi zaman gamsız hayat diyerek dinleyicisinin kırık kalpler durağında hep yanında durdu. 23 yıldır bizimle birlikte olan Candan Erçetin’in çıkış şarkısı 12 şarkılık albümde “Umrumda Değil” oldu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here