Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Mona Lisa, Davut, Adem’in Yaratılışı, Venüs’ün Doğuşu ve pek çok eser..

14. ve 16. yüzyılları arasında sanat, bilim ve sosyal hayatta “Yeniden Doğuş” etkisi yaratmış olan Rönesans’ı günümüzde ve günlük hayatımızda görmek mümkün müdür? Ya da mümkün olsaydı nasıl görünürdü?

Gelin, rastgele çekilmiş bir fotoğraf ile Rönesans eseri yaratanlara birlikte bakalım.

Küçük Fırıncılar

Rönesans eserlerini andıran güçlü bir perspektif ve ışık kullanımı.. Bir Leonardo da Vinci ve Rafaello Sanzio eseri görünüşü ile bu benzetmeye yakışır şekilde -neredeyse- kusursuz bir fotoğraf ortaya çıkmış desek abartmış olmayız.

Buzkashi

Uccello’nun San Romano Savaşı eserini andıran bu fotoğraf bir savaşı ya da benzeri bir olayı barındırmıyor. Aksine bu bir spor. Buzkashi, Asya’da özellikle Kırgızistan ve Afganistan’ın geleneksel sporlarından biri. Dünyanın en eski sporlarından biri olması ile bilinen Polo’ya oldukça benzeyen bu sporu yansıtan fotoğraf ise, adeta Paolo Uccello’nun hayvan figürlerini resmettiği eserlerinin günümüzdeki görünümünü temsil ediyor.

Madelaine Petsch

Rönesans eserlerinin insanı merkez alan yapısının, perspektif ve ışık kullanımının fotoğraf şeklindeki bir örneği daha. Sandro Botticelli’nin eserlerinden aşina olduğumuz zarif olduğu kadar güzel olan kadın figürlerini andırıyor.

Ormanda Yorgun Bir Erkek

“Heykel gibi çocuk” sıfatını tam anlamıyla taşıyan bir fotoğraf. David, Bacchus ve Dying Slave gibi Rönesans dönemi heykelleri gözümüzde canlanıyor ve Michelangelo’nun eserlerindeki anatomi kullanımını görüyor gibiyiz.

Adaya Sığınmak

Anı yakalamak ve bir kez daha tanık olduğumuz Michelangelo eserlerinin günümüzdeki etkisi.. Bir başka deyişle, Adem’in Yaratılışı ve Modern İnsanın Kurtuluşu..

Çocuğa Hayranlık

Rönesans eserlerinde canlı ve hareketli figürler görmeye alışkınız ve insanı merkez aldığını biliyoruz. Fotoğraf dönemin baskın olan pek çok özelliğini içerisinde barındırıyor. Doğrusu bu fotoğraf bize Leonardo da Vinci’nin “Meryem ve Çocuk İsa Azize Anna İle” eserinin samimi ve şefkatli atmosferini anımsattı. Figürlerin duruşu ve samimi gülüşler fotoğrafın rahatlatıcı etkisi ile özdeşleşiyor diyebiliriz.

Düşünceli Bir An

Bu fotoğraf ise bize Kuzey Rönesansı’nı hatırlatıyor. Albrecht Dürer, Jan van Eyck ve Bernard van Orley eserlerini anımsatır şekilde daha koyu bir arka plan ve dramatik görünüşü ile Rönesans eserine benzeyen bir fotoğraf daha ortaya çıkmış görünüyor.

Resim sanatında güzellik kavramını doruk noktasına çıkaran Rönesans ressamları ve eserlerinin günümüzdeki etkileri yadsınamaz bir gerçek. Günümüzde de Rönesans etkisi taşıyan anlar -ve eserler- yaratılabileceğini kabul ediyoruz. Kim bilir, belki bir gün siz de böyle bir an yakalayabilirsiniz.

Sizin favoriniz hangisi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: 1,2,3

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here