Hakkında çok da bir tanıtıma ihtiyaç duymayan ikonik sitcom Friends, yayınladığı on sezonunda pek çok unutulmaz bölüme imza attı. Sevenleri için her bölümün ayrı bir tadı olsa da, benim için en komik olan, en öne çıkan bölümleri derlediğim oldukça subjektif bir listeyle, asla eskimeyen Friends’i hatırlayalım istedim.

1. The One With the Prom Video (2×14)

Ross, Rachel ve Monica’nın gençliklerini bir kasetten izlediğimiz bu flashback dolu bölüm, komik olduğu kadar duygusal da. Dizinin ana dinamiklerinden Ross ve Rachel ilişkisi için oldukça önemli bir an barındırmasıyla da öne çıkıyor. Bu bölüm aynı zamanda Phoebe’nin, Rachel ve Ross için söylediği unutulmaz repliği, “See? He is her lobster.” ile ruh eşi kavramına yeni bir eş anlamlı sözcük getiriyor.

2. The One Where No One’s Ready (3×2)

Joey’nin, Chandler’a ait tüm kıyafetleri üst üste giyişiyle akıllarımıza kazınmıştır bu bölüm. Ross’un önemli bir davete yetişmek için endişelendiği ve ekibi toparlayamadıkça gerildiği bu bölümde, hepsi birbirinden komik pek çok olay oluyor. Bütün karakterlerimiz kendilerini bir karmaşanın içinde buluyor.

3. The One With the Embryos (4×12)

Ross bu bölümde, Rachel ve Monica ile Chandler ve Joey’i karşı karşıya getiren bir birbirini tanıma oyunu sunuyor. Chandler’ın alter-ego’su Mrs. Chanandler Bong’la da tanıştığımız bu bölüm, kuşkusuz dizinin en çok güldürenlerinden.

4. The One With All the Resolutions (5×11)

Bu bölümde Ross, yeni bir yıla girerken daha önce yapmadığı şeyleri yapmak için kendisine bir söz veriyor. Bu söz, başına türlü işler açmakla birlikte, biz Friends severlere de unutulmaz deri pantolon kazasını izleme şansı veriyor.

5. The One Where Everybody Finds Out (5×14)

Aşklarını kaçak göçek yaşamaya çalışan Monica ve Chandler’ın ilişkisi, bu bölümde bütün ekip tarafından öğreniliyor. Dizinin bu durumu işleyişi, herkesin ayrı ayrı tepkileri o kadar komik ki, bu bölümü dizinin hiç şüphesiz en iyilerinden biri yapıyor.

6. The One With the Cop (5×16)

Ross’un bir koltuk aldığı bölüm, dizinin yarattığı en ikonik anlardan birine sahne oluyor. “Pivot” kelimesi, herkesin aklında o meşhur sahneyi canlandıracaktır diye düşünüyorum.

7. The One With the Rumor (8×9)

Bu bölüme, o dönemde Jennifer Aniston‘ın eşi olan Brad Pitt‘in konuk oyuncu olarak dahil oluşu damga vuruyor. İkilinin birlikte kamera karşısına geçtiği ilk ve tek sahne de bu aynı zamanda. Pitt’in karakteri Will; Ross, Rachel ve Monica’nın lisesinden biri olarak, sekizinci sezonun şükran günü bölümünde karşımıza çıkıyor ve zamanında Ross’la birlikte kurdukları “I Hate Rachel Green Club” ile bizleri tanıştırıyor.

8. The One Where Ross Is Fine (10×2)

Bu bölümde Joey ve Rachel’ın ilişkisinden rahatsız olmadığını kanıtlamaya çalışan Ross, onları yemeğe davet ediyor. David Schwimmer‘ın harika komedi oyunculuğuyla devleşen, dizinin tartışmasız en ama en komik bölümlerinden biri, son sezonda karşımıza çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here