Batman çizgi romanlarında en çok işlenen tema hepimizin de bildiği gibi suçtur. Batman, kahraman olmasının yanı sıra müthiş bir detektifdir de. Suçları zekasıyla ince ince çözer. Biz de bu yazımızda “Dünyanın en iyi dedektifinin” harika gizemlerini listeledik.

The Long Halloween

Jeph Loeb ve Tim Sale’in ismini çizgi romanda görüyorsanız bilin ki orada harika bir hikaye vardır. 1996’daki Long Halloween’te Batman’in en tutarlı ve modern masallarından birini üretmeleri sizi şaşırtmamalı. Cadılar Bayramında bir Falcone cinayetinin baş göstermesi, Kara Şövalye’nin kariyerinin başlarında geçen ve yıllar boyunca süren bir olayı başlattı. Holiday olarak bilinen gizemli katil, her seferinde bir mafyadan tek tek insan seçip öldürüyor. Batman, hem tanıdık kötüler hem de yeni yüzlerle mücadele ederken Holiday’in gerçek kimliğini bulmak için mücadele ediyor.

Broken City

Batman, bir kadının Killer Croc tarafından öldürülmesini araştırırken, kendisine de tanıdık gelen başka bir olayla karşılaşıyor: Kendi ailesinin ölümünü izlediği gibi dar bir sokakta ailesinin öldürülüşünü izleyen bir çocuk. Eh, Batman durur mu iki olayı da takıntı haline getiriyor ve psikolojik savaş veriyor. Batman’in yeteneklerinin sınırlarını zorlayan eğlenceli, ve hızlı bir hikaye.

Gothic

DC, Grant Morrison’a ana hikayedeki dizginleri vermeden on yıl veya daha uzun bir süre önce Gotham City’nin tarihiyle ilgili garip teorilerin temelini oluşturan Legends of the Dark Knight’ta bir hikaye yazmasına izin verdi: Gothic, kentin mafya patronlarını hedef alan Bay Whisper adında bir katili tanıtıyor. Polis, başka hiçbir yere başvurmadan, yardım almak için direkt Batman’a başvuruyor ve Dünyanın En İyi Dedektifi; suçluların, kendi geçmişiyle olduğu kadar şehrin geçmişiyle de bir ilgisi olduğunu öğreniyor. Sokak seviyesinin ve bugün hala devam eden doğaüstü durumun gergin ve çekici bir öyküleştilirmesi Gothic.

Time and The Batman

Batman’ın 700. sayısında, Grant Morrison ve bir dizi yetenekli sanatçının yazdığı hikaye oldukça karmaşık ve gizemli. Bruce Wayne, Dick Grayson, Damian Wayne ve hatta Batman Beyond Terry McGinnis gibi farklı dönemlerin Batmanlari bu hikayede buluşuyor. Okuyanın da beynini yaktığı bu hikayede birden fazla tema işlenmiş. Batman’in, her kim olursa olsun suça yaklaşımını ve suçu nasıl çözdüğünü bu hikaye çok iyi anlatıyor.

Gotham by Gaslight

Batman hikayelerini bir de Viktorya dönemi esintileriyle beğenmez misiniz? Bu klasik Elseworlds hikayesi, tüm zamanların en meşhur seri katillerinden birinin serbest olduğu Gotham City’nin 19. yüzyıl versiyonunda yer alıyor: Jack the Ripper. Batman’ın memleketine taşınan Whitechapel Katili serbest bırakılıyor ve işleri daha da kötüleştirmek için Bruce Wayne, Jack the Ripper’ın suçlarıyla suçlanıp idam cezasına çarptırılıyor. Gotham’ın tetikçisi, işlemediği suçlar için nihai bedeli ödeyecek mi? Çizgi romandaki steampunk ögeler de görsel olarak çok güzel. Geçtiğimiz sene çıkan Gotham by Gaslight animasyon filmini de izleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here