“Bir kupa bira ve selametim için, bütün şöhretimi veririm.”
William Shakespeare

Tarihi milattan önce 10.000 yılına kadar uzanan bira, hala dünya üzerinde en çok tüketilen alkollü içecek olma özelliğini taşıyor. Alkollü olması bir kenara; tüm içecekler bazında baktığımızda da bira, çaydan ve sudan sonra tarih sahnesine çıkan ilk içeceklerden biri.
Yaygın bir biçimde tüketimi, Antik Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarıyla yükselişe geçiyor ve günümüze kadar sürüyor.

Gerçekten de eski, Cilalı Taş Devri’nden bahsediyoruz!

Eski yaşamlarda biranın yerini düşününce, kafamızda dev Viking erkeklerinin döke döke tokuşturdukları bardaklar canlanıyor olabilir. Fakat biranın asıl mucidinin kadınlar olduğu ve uzun bir süre sadece kadınların ürettiği ve tükettiği gibi bilgiler var.

Ortaya çıkışı ise tamamen tesadüf: Unutulmuş bir tahıl-su karışımının kendi kendine mayalanması olarak düşünürsek, bira kendi kendini icat etmiş.

Prof. Dr. Ercan Eren’in “Geçmişten Günümüze Anadolu’da Bira” isimli kitabında, biranın Hititler zamanında ekmekle beraber halkın en önemli besini olduğu, ilahlara sunulduğu bilgileri de yer alıyor.*

Günümüzün bar sahipleri bu kanunlara tabi olmadıkları için şanslı!

Babil kralı Hammurabi’nin yasalarında da birayla ilgili son derece katı hükümler yer alıyor. Örneğin bir işletmeci biraya su katıyorsa, yaptırımı idam cezası. Aynı şekilde, biradan gereğinden fazla ücret almanın cezası da.

Bugün hemen her ortamda birçok çeşidine ulaşılabilen bira, bazı kültürlerde hemen her gün, yemek yanında su gibi yudumlanan vazgeçilmez bir içecekken; bazı kültürlerde ise “ayda yılda bir eğlence için” tüketilen bir içecek olmakla sınırlı kalıyor. Elbette bu farklılığı oluşturan sosyal ve kültürel birçok etken var.
Günümüzde bira tüketiminin en yoğun olduğu yerler ise Kuzey Avrupa tarafları.

Lafı fazla uzatmadan ikinci kısma geçelim.
Bazı ünlü isimlerin birayla ilgili düşüncelerini orijinallerinden derledik sizler için. Aralarında Churchill, Hemingway gibi ünlü “alkolik” isimler de var. Daha çok, alkole düşkünlükleri herkesçe bilinen eski isimlere odaklandık.

“Bira, Tanrı’nın bizi sevdiğinin ve mutlu olmamızı istediğinin kanıtı.”
Benjamin Franklin
(ABD’de “founding fathers” denince akla ilk gelen isim. Devlet adamlığının yanında önemli bir de mucit olan Franklin, yıldırımsavarı bulan kişidir.)


“Ölçülü içildiğinde bira; harareti alır, ruhu neşelendirir ve sağlığa yararlıdır.”

Thomas Jefferson


“Her kim ki bira içer, çok uyur; her kim ki çok uyur, az günah işler; her kim ki az günah işler, cennete girer. Haydi bira içelim!”
Martin Luther


“Şüphesiz, insanlık tarihinin en büyük icadıdır bira. Tabii tekerlek de fena değildir, ama pizzayla o kadar iyi gitmez.”
Dave Barry
(Barry, Pulitzer Ödülü sahibi bir Amerikalı yazar ve köşeyazarı.)


“İnsanlar ilk başta biranın tadının kötü olduğunu söyler. Bu, pek tabii bir önyargı.”
Winston Churchill
(Birinci Dünya Savaşı’ndaki rolüyle bilinen, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Churchill aşırı alkol kullanımıyla bilinir.

“Unutmayın, alkolün benden aldıklarından fazlasını, ben alkolden aldım.”
)


“Amber doldur, çırpılmış kremayla

Bu bardağı yalayıp yutacağım yine.
Ne neşeli fikirler tırmanmakta
Aklımın oda oda her yerine.
En antika düşünceler, en marjinal hayaller
Canlanırlar ve de sönüp giderler
Zamanın geçtiği umurumda değil;
Bu adamlar bu akşam bira içerler.”
Edgar Allan Poe
(Keyifli bir çeviri oldu.)


“Sadece bir ayna ve elimde bir şişe bira varken aşığım.”
Sid Vicious
(Keşke sadece bira içseydi. Sex Pistols grubunun bas gitaristi Vicious, rock müzik tarihinin en “vicious” karakteri olarak anılır. 21 yaşında aşırı dozda eroin sebebiyle yaşamını yitirmiştir.)


“Yanında bira olmadan yemek yediğimi düşünemiyorum.”

Ernest Hemingway
(“Sarhoşken yaz, ayıkken düzelt.” Yazarlığının yanında avcılığı ve askerliğiyle de bilinen Hemingway için, tam bir “tough guy” denebilir. “Otur. Bira iç. Kalk şunu döv. Sonra biraya devam et.”)

Bira güzel. Filmle, müzikle, arkadaşlarla… Son derece keyifli.
Fakat kolay bulunabilirliği, ucuzluğu, güzel kokusu ve tadıyla bira, çok sık tüketiminde alkolizme giden en kolay yol. AMATEM’e yatacak düzeyde alkolizm grafiği çizen insanların da en temel içeceğinin bira olduğunu belirtelim.

Sağlıcakla kalın, ağzınızla için. 🙂

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here