1975 yılından beri onlarca kültleşmiş şarkıyla katıldık Eurovision Şarkı Yarışması’na. Hiç puan alamayıp sonuncu olduğumuz da oldu, en yüksek puanı alıp birinci olduğumuz da. Bu sene de dahil olmak üzere 6 senedir katılmadığımız yarışmadaki en başarılı sonuçlarımızı gelin birlikte tekrar hatırlayalım.

10) Pınar Ayhan & Grup S.O.S – Yorgunum Anla

2000 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 59 puanla 10. sırada yer almıştır. Şarkının yazarı Pınar Ayhan bestecisi ise eşi Sühan Ayhan’dır. Şarkıda Türkçe’nin yanı sıra İngilizce sözlerin de yer alması, o zamana kadar sadece Türkçe sözlerle yarışmaya katılan ülkemiz adına bir ilk olmuştur.

9) Klips ve Onlar – Halley

1986 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 53 puanla 9. sırada yer almıştır. Şarkının yazarı ünlü sanatçı İlhan İrem bestecisi ise Melih Kibar’dır. Şarkı, 1997’de Şebnem Paker’in “Dinle” şarkısıyla elde ettiği üçüncülüğe kadar en başarılı sonuç olarak kayıtlara geçmiştir.

8) Can Bonomo – Love Me Back

2012 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 112 puanla 7. sırada yer almıştır. Şarkının yazarı da bestecisi de Can Bonomo’dur. Şarkı gerek lirik açıdan gerekse biçim açısından Türk motifleri taşımaktadır.

7) Mor ve Ötesi – Deli

2008 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 138 puanla 7. sırada yer almıştır. Şarkının söz ve müziği Mor ve Ötesi grubuna aittir. Sözleri tamamen Türkçe olan şarkı, yarışma öncesinde internette en çok izlenen Eurovision şarkılarına ait klipler arasında ikinci sırada yer aldı.

6) Kenan Doğulu – Shake It Up Şekerim

2007 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 163 puanla 4. sırada yer almıştır. Sözleri ve bestesi Kenan Doğulu’ya ait şarkının yapımında abisi Ozan Doğulu da katkı sağlamıştır. Sözleri “şekerim” kelimesi dışında tamamen İngilizce olan şarkı, bir internet sitesinde yapılan oylamalarda hem “yarışmayı kazanması beklenen” hem de “en favori şarkı” kategorisinde birinci sırada yer aldı.

5) Hadise – Düm Tek Tek

2009 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 177 puanla 4. sırada yer almıştır. Şarkının sözleri Hadise, Sinan Akçıl ve Stefan Fernando’ya, bestesi Sinan Akçıl’a aittir. Şarkıda, tıpkı daha önceki parçalarda olduğu gibi, Türk motifleri bulunmaktadır. Şarkı biçimsel olarak 2003 yılındaki temsilcimiz Sertab Erener’in şarkısı Everyway That I Can‘e benzemektedir. Düm Tek Tek’i ilk defa 1 Ocak 2009’da (yılbaşı gecesi) dinleme olasılığı bulmuştuk.

4) Athena – For Real

2004 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 195 puanla 4.sırada yer almıştır. Bu dördüncülük ülkemize bir sonraki yıl doğrudan finale katılma hakkı kazandırmıştır. Şarkının sözleri de bestesi de Athena’ya aittir. Ayrıca şarkının aldığı 195 puan, ülkemizin Eurovision’da aldığı en yüksek puandır. Sözleri tamamen İngilizce olan şarkı, alışkın olduğumuz hareketli Athena parçalarından biridir.

3) Şebnem Paker – Dinle

1997 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 121 puanla 3. sırada yer almıştır. O yıla kadar ki en başarılı sonucumuzu elde eden Şebnem Paker, bir yıl önce katıldığı zaman ise 57 puanla 12. olmuştu. Sözleri Mehtap Alnıtemiz’e bestesi ise Levent Çoker’e ait şarkı, tamamen Türkçe’dir ve bunu göz önüne alırsak, Eurovision tarihimizdeki en başarılı Türkçe şarkıdır.

2) maNga – We Could Be The Same

2010 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 170 puanla 2. sırada yer almıştır. Şarkının sözleri de bestesi de maNga grubuna aittir. Şarkı tamamen İngilizce’dir ve ülkemize ilk kez ikincilik kazandırmıştır. Şarkıyı yarışmadan iki ay önce, ilk kez 3 Mart 2010’da dinleme fırsatı bulmuştuk.

1) Sertab Erener – Everyway That I Can

2003 yılında ülkemizi temsil eden şarkı, aldığı 167 puanla yarışmanın kazananı olmuştur. Demir Demirkan’ın yazdığı bu şarkı tamamen İngilizce’dir. Eurovision tarihimizdeki en başarılı sonucu aldığımız şarkının bir diğer özelliği de sözleri tamamen İngilizce olarak ülkemizi temsil eden ilk şarkı olmasıdır.

NOT: 2013 yılında TRT, kurallarda yapılan değişiklikleri ve politik oylamaları sebep göstererek Malmö’de gerçekleştirilecek yarışmadan çekildiğini bildirmiş ve katılmama kararı almıştı. O zamandan beri de yarışmaya katılmayan ülkemiz, bu yıl da Eurovision’da yer almayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here