Jack Nicholson‘ın oyunculuğuyla göz doldurduğu film, 1975 yapımı bir ABD filmidir. Milos Forman‘ın yönetmenliğini üstlendiği filmin özgün adı ise One Flew Over the Cuckoo’s Nest‘tir ve Ken Kesey’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) tutuklu olduğu ceza evinden kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Bu oyunu neticesinde hapishaneden akıl hastanesine sevk edilen McMurphy’nin asıl amacı ise bu akıl hastanesinden firar etmektir.

Karakter olarak çoğunluğa göre aykırı bir hareket içinde olan bu adam aslında netice itibariyle olması gereken bir insan profili çizer. Bu aykırı karakterin insanlarla ilişkisi oldukça pozitif bir çerçevede çizilir. Ulaşılması en zor olan kişilere dahi kolaylıkla dokunabilen bir karakterdir. Anlamsız kurallara karşı gelen ve diğerlerini de kolayca ikna ederek örgütleyebilen bir adam olan McMurphy, bu sağlıklı davranışları neticesinde kural koyucular tarafından rahatsız ve anlaşılması güç biri olarak görülür. Çünkü McMurphy, doğru ya da yanlış olduğu düşünmeden düzeni bozmaktadır ve bu onun en büyük günahıdır.

McMurphy karakterini filmden güzel bir sahneyi anlatarak ve en ilham verici repliğini paylaşarak tam anlamıyla anlayabiliriz. Bahsettiğim replik filmdeki “En azından denedim” repliğidir. Bu repliğin geçtiği sahne öncesi McMurphy karakteri çok ağır bir taşı kaldırabileceğini ve bu mermer taş ile camı ve parmaklıkları kırarak akıl hastanesinden kaçıp maça gidebileceğine inanmaktadır. Diğerleri bunu yapamayacağını söyler. McMurphy taşı kaldırmak için inanılmaz bir gayret gösterir ancak fiziki şartlar çerçevesinde bunu yapması imkansızdır. Bunun üzerine McMurphy “En azından denedim.” diyecektir. Bu diyaloğun umut verici olmasının sebebi ise filmin sonuna kadar fiziki olarak güçlü olan ancak kimseyle iletişime geçmeyen Chief Bromden‘i harekete geçirebilecek olmasıdır. McMurphy bir imkansızı başararak Chief Bromden gibi dışarıya kendini kapatmış bir adama ulaşabilecek ve bu sözü bu eylemle tamamlatacaktır.

Film bütünüyle ilgi çekici bir mekânda, ilgi çekici bir konu çerçevesinde işlenmiş olsa da sürükleyiciliğini bütünüyle Nicholson’ın oyunculuğuna bağlamak mümkündür. Oyuncu, güçlü bir performansla filmin ana hikayesi dahil bütün birleşimlerinin önüne geçmeyi başarır ve sahiden de bu oyunculuğu izlemek için dahi bakılabilecek bir filmdir diyebiliriz.

Filmin Akademi’den En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ödülleri bulunmaktadır. Film aynı zamanda IMDB Top 250’de 16. sıradadır.

Filmle ilgili birkaç ilginç detay:

  • Film, İsveç’te tam 12 sene sinemalarda gösterilmesiyle dünyadaki gösterim rekorunu elinde bulunduruyor.
  • Filmdeki Harding karakterini canlandıran William Redfield’e filmin çekildiği zaman aralığında lösemi teşhisi konuyor ve Redfield film yayımlandıktan sonra bir yıl geçmeden vefat ediyor.
  • Filmdeki Doktor Dean R. Brooks karakteri ve diğer birkaç doktor, filmin çekildiği Oregon Devlet Hastanesinde çalışan gerçek doktorlardır.
  • Douglaslar bir görüşme sırasında Milos Forman’a Guguk Kuşu kitabından ve kitabı filme çekeceklerinden bahsetmiş. Milos Forman da severek filmi yönetebileceğini söylemiş. Douglaslar bir süre sonra kitabı Milos Forman’a yollamış fakat Milos Forman’dan hiç ses çıkmamış. Aradan on yıl geçtikten sonra Douglaslar Milos Forman ile tekrar iletişime geçiyor ve neden geri dönüş yapmadığını soruyor. Milos Forman onlara kitabın eline hiç geçmediğini, kendisinin de yıllardır kendisine yollanacak kitabın bir kopyasını beklediğini söylemiş.
  • Filmdeki Şef Bromden karakteri gerçek hayatta oyuncu değildir ve sıradan bir günde, film ekibi uzun boylu bir Kızılderili ararken şans eseri yolda bulunmuştur ve şefin bir atı kısa bir süre kaçırdığına dair ufak bir sabıkası vardır.

Kaynak: 1