Fransız moda tasarımcısı Emanuel Ungaro 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

86 yaşında hayatını kaybeden Emanuel Ungaro’nun ölüm nedeni henüz açıklanmadı. Bir aile üyesi AFP ajansına bağışıklık sorunlarından muzdarip olduğunu aktardı.

1933 yılında Güney Fransa’da İtalyan bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Emanuel Ungaro, 1950’li yıllarda Paris’e taşındı. Babası terzi olan Ungaro, ondan moda işçiliğinin temellerini öğrendi.

Tasarımcı Cristobal Balenciaga altında eğitim aldıktan sonra 1965 yılında kendi moda markasını kurdu. Desen, doku ve duygusallığa yoğun bir şekilde odaklanan eğlenceli, renkli tasarımlarıyla hızla tanındı.

Bir kişi elbise giymemeli, içinde yaşamalı.” diyen Ungaro, yıllar boyunca couture markasını hazır giyim, koku, gözlük ve ayakkabıları içerecek şekilde genişletti. Kariyeri boyunca Monako Prensesi Caroline, Catherine Deneuve, Halle Berry ve Katy Perry de dahil olmak üzere dünyanın en ünlü kadınlarından bazılarını giydirdi.

Tasarımcı, 2001 yılında markanın yaratıcı yönünün çoğunu düzenli iş birliği yaptığı Giambattista Valli‘ye bırakarak modadan uzaklaşmaya başladı. Karısı ve kızıyla birlikte sahne dışında bir hayat yaşamak için 2004’te resmen emekli oldu.

2005’te Fransız tasarımcı, etiketini internet girişimcisi Asim Abdullah’a 84 milyon dolara sattı. Esteban Cortezar, Fausto Puglisi ve Giles Deacon da dahil birçok tasarımcısı markayı yaratıcı yönetmen olarak yönetmeye devam etti. 2009 yılında Lindsay Lohan, sanatsal yönetmen olarak inanılmaz bir şekilde işe alındı, ancak sonuçlar moda basını tarafından alay konusu olunca kısa bir süre sonra ayrıldı.

2017 yılında Giorgio Armani eski kadın giyim tasarımcısı Marco Colagrossi markayı yaratıcı yönetmen olarak devraldı.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here