Bir pandeminin tam ortasındayız! Yaygın bir hastalık mevcut ve bundan korunmamız şart! Tüm önlemleri aldık. Gerekmedikçe sokağa çıkmıyor ve temizliğimize önem veriyoruz. Elimizi ve yüzümüzü bolca yıkıyoruz. Tertemiz bir vücudumuz var. Peki ya oyun oynadığımız cihaz? Sonuçta defalarca yıkadığın elin telefonundan ayrılmıyor. Peki telefonunu kaç kere temizledin?

Çok özel zamanların ortasındayız. Sağlığımız söz konusu. Bundan dolayıdır ki temizlik en büyük odak noktamız. İşte tam bu noktada gözden kaçırabileceğimiz bir durum mevcut: Teknolojik aygıtlarımızın temizliği. Evet evde bilgisayar kasan tertemiz duruyor. Peki ya sokakta 7/24 PUBG oynadığın telefon? Witcher 3’ü, sana oynatan Nintendo Switch?

Laptopunun tuşları arasında geçen gün yediğin ekmek kırıntısı duruyor olabilir. Tabii bu cihazların üstüne çamaşır suyu boşalt demek değil. Bunu yapmadan önce beklemelisin. Çünkü bu işin de yolu yordamı var!

Yapılmayacaklar Listesi!

Öncelikle ıslak mendille cihazı alkolik yapmayı bırak. Bunun hijyen açısından etkisini bilemem. Ancak cihazın sağlığını kötü etkiliyor. Bir de eğer suyun içinde telefonunu gemi gibi yüzdürmüyorsan tıpkı aynı şekilde sıvı herhangi bir temizlik malzemesini de yüzeyine boca etme. Elektronik aletler ve sıvı pek iyi bir ikili değil.

Cihazları açık vaziyette asla temizleme. Güç kabloları ve elektrik yükü yaratan herhangi bir kablo takılıyken de temizlik yapmasan iyi olur.

Yapman Gereken Belli!

Dezenfektan olan temizleyicileri kullan. Aksi takdirde çaban boşa gider. Sadece cihazı parlatırsın. Sıvıyı cihaza sıkmak yerine bir beze sık. Bez yardımı ile temizlendiğinde cihazı daha az sıvı kaplayacaktır. Eğer bir beziniz yoksa aynı işlemi, emici gücü yüksek kağıt havlularla yapabilirsiniz. Kullanım esnasında kağıt havluyu ikiye katlamak yeterli olacaktır.

Aşırı ovmayın. Özellikle Apple, makinelerin ovularak temizlendiğinde zarar gördüğüne dair bolca uyarı yapıyor. Yüzeyi yeterince nemli tutmak cihaz için asıl önemli olan. Dar ve küçük boşlukları, kenarları ve köşeleri temizlerken dikkatli olun. Bir kulak çubuğuna sarılı mendil iş görür.

Tekrar uyarıyorum, şarj yeri gibi elektrik akımına maruz kalacak yerlere dikkat edin. Bu yerleri temizlerken cihazınızı açık tutmayın! Aksi takdirde yaşanan olay sizi üzebilir. Sağlığınız için uğraşırken bütçenize baltayı vurmayın. Aksi takdirde hastalık geçip gittiğinde, bundan siz zararlı çıkarsınız.

Tamam Ama Neden Şimdi Bunları Temizledin? 

Hassas olunması gereken bir konu bu. Gözden kaçmaması lazım bu konunun. Zira elini yüzüne götürdüğün kadar bu aletlere dokunuyorsun. Telefonunu bıraktığın masa temiz miydi? Oturduğun kafede akıllı saatin kime çarptı gördün mü? Bu adam virüsü taşıyor muydu? Bilemezsin.

Beklerken hazırlıklı olmak en iyisidir. Bu hastalığın bulaşmasını önlemek her daim mümkün. Temizlik bu konuda en büyük faktör. Elimizi yüzümüzü yıkasak da gün içinde elimizden düşmeyen telefonlara dikkat etmezsek, temiz olmak pek bir anlam ifade etmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here