Elijah Wood, daha henüz çocukken sinema sektörüne adımını atmış bir isim. Kamera karşısındaki ilk deneyimini Paula Abdul’un Forever Your Girl şarkısına çektiği klip ile yaşayan Wood, sonraki yıllarda pek çok filmde rol aldı. 90’ların başında aralarında Mel Gibson, Tom Hanks gibi ünlü aktörlerin bulunduğu isimlerle çalışan ünlü oyuncu, daha bir çocukken gösterdiği performanslarla eleştirmenlerden tam not aldı.

Oynadığı filmlerle adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan Wood, belki de kariyerinin en önemli adımını The Lord of the Rings üçlemesiyle attı. J.R. Tolkien’ın kitaplarından uyarlanan fantastik edebiyat türünün en önemli temsilcilerinden sayılan bu üçlemede Wood, Frodo karakterini canlandırdı. Wood’un canlandırdığı Frodo karakteri, serinin en önemli karakterlerinden biriydi ve oyuncunun performansı da aynı derecede önem arz etti. Frodo rolüyle geniş bir hayran kitlesine sahip olan Wood, daha sonra ise daha alçakgönüllü filmlerde yer almayı seçti. Wood; Sin City, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Green Street Hooligans ve Everything is Illuminated gibi filmlerin yanı sıra Happy Feet, 9 gibi animasyonlarda da yer aldı.

Oyunculuk konusunda yeteneklerini daha çocuk yaşta gösteren Wood’un becerileri sadece oyunculukla da sınırlı değil. Oyunculukla olduğu kadar müzikle de iç içe olan Wood, aynı zamanda bir DJ. Çok geniş bir müzik kitaplığı bulunan ünlü oyuncu, pek çok farklı ülkenin sanatçılarının da sıkı takipçisi. Buna Türkiye’de dahil. İlk dinlediğinde saykodelik Türk müziğine hayran kaldığını ifade eden Wood, Barış Manço, Selda Bağcan, Erkin Koray ve Moğollar’ın en büyük hayranlarından. Öyle ki büyük hayranı olduğu Selda Bağcan ile de tanışan Wood, Bağcan’dan imza bile almayı başardı.

The Lord of the Rings çekimleri sırasında ilk DJ’lik deneyimini yaşayan Wood, bu zamana kadar pek çok video klipte rol aldı. Oyunculuk kariyerine bir video klip ile adım atan Amerikalı aktörün yer aldığı 5 video klibi sizler için derledik.

The Cranberries – Ridiculous Thoughts

Zombie şarkısıyla uzun süreler adından söz ettiren The Cranberries, kurulduğu 1989 yılından beri alternatif rock türünde parçalara imza atmakta. 1995 yılına gelindiğinde ise grup, Ridiculous Thought adlı şarkısına klip çekti. Grubun en ünlü şarkısı Zombie’nin de bulunduğu ikinci stüdyo albümü No Need to Argue kapsamında yer alan şarkının klibini Samuel Bayer yönetti. Klipte ise henüz 14 yaşındaki genç Elijah Wood yer aldı. Yıkık dökük binalar arasında bir radyo sinyaline ulaşmaya çalışan bir genci canlandıran Wood, henüz 14 yaşında olmasına rağmen kameralara ne kadar alışkın olduğunu gösterdi.

The Apples in Stereo – Dance Floor

Amerikalı bir indie pop-rock grubu olan The Apples in Stereo, Elijah Wood ile oldukça yakın ilişkide olan bir grup. Grubun  2007 yılında çıkardığı 6. stüdyo albümü New Magnetic Wonder dahilinde bulunan Energy şarkısının klibi Elijah Wood’un yönetmenliğinde çekildi. Yine aynı yıl grup, Elijah Wood’un kurucusu olduğu Simian Records ile anlaştı. 2010 yılına gelindiğinde ise Wood, grubun 7. stüdyo albümü Travellers in Space and Time’da yer alan Dance Floor şarkısının klibinde yer aldı.

Danko Jones – I Think Bad Thoughts

Wood’un rol aldığı bir başka klip, Kanadalı rock üçlüsü Danko Jones’un I Think Bad Thoughts şarkısına ait. Danko Jones, John Calabrese ve Rich Knox tarafından 1996 yılında kurulan grubun 5. stüdyo albümü Below the Belt dahilinde bulunan şarkıya çekilen klipte Wood’un yanı sıra The Stooges grubunun bir dönem başçısı Mike Watt ve oyuncu Jena Malone da yer aldı. Grubun Below the Belt albümü genel itibariyle Tarantino-vari bir tema içerisindeydi. Aksiyon film parodisi tadındaki klipte Wood, tekinsiz bir adamı canlandırdı.

Beastie Boys – Make Some Noise

Kimi zaman indie rock, kimi zaman da daha hard rock klibinde yer alan Wood, bir hip hop klibinde de yer aldı. 1981 yılında kurulan ve kurulduğu dönem itibariyle oldukça popüler olan Beastie Boys, Elijah Wood’a Make Some Noise adlı şarkılarında yer verdi. Grubun 8. stüdyo albümleri Hot Sauce Committee Part Two dahilinde çıkardıkları şarkının klibinde Wood, grup üyelerinden Mike D’yi canlandırdı. Aynı zamanda grubun son albümüyle beraber yayınlanan Fight For Your Right Visited adlı kısa filmde de Wood, Mike D olarak ekranlara geldi. Klipte Wood dışında Seth Rogen, Steve Buscemi, Rainn Wilson ve Orlando Bloom gibi ünlü isimler yer aldı.

Flying Lotus – Tiny Tortures

Amerikalı rap sanatçıcı ve prodüktör Flying Lotus’un Tiny Tortures adlı şarkısının klibinde de Elijah Wood yer aldı. Sanatçının 4. stüdyo albümü Until the Quiet Comes dahilinde yer alan şarkının klibini David Lewandowski yönetti. Klipte Wood, sağ kolu olmayan bir adamı canlandırdı. Aldığı bir tür halüsinasyon ilaçları sebebiyle etrafındaki cansız nesnelerin olmayan kolunu oluşturduğuna tanık olan Wood, kendisini renkli bir rüyada buluyor. Burada tekrar olmayan kolunu kullanabilen Wood, gerçeküstü bir mutluluğa erişiyor. Ancak gerçekliğe geçtiği esnada Wood, aldığı ilaçların etkisiyle kolunu daha da beter hale sokuyor. Elijah Wood ile beraber bir projede çalışmak istediğini ve bu klip ile bunu başardığını söyleyen yönetmen Lewandowski, bu klibi çekerken ünlü animasyon Akira’dan esinlendiğini de belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here