Nova Norda, çocukluk yıllarından itibaren müzikle iç içeydi fakat Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci olmasının ardından ciddi anlamda müzik üretmeye başladı. Yetenekli sanatçı bir süre medya sektöründe kurumsal bir yaşam sürdürse de müzikten fazla uzak kalamamış ve kurumsal hayatı bırakıp tamamen müziğe odaklanmış. Biz de elektropop’a hızlı bir giriş yapan ve gün geçtikçe yine aynı hızla yükselen Nova ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik!
1. Sizi Nova Norda olmaya iten spesifik bir neden var mı? Yoksa Nova Norda zaten doğduğunuz günden beri içinizde miydi?
 
Hem evet hem de hayır. Bir yanım Nova Norda’daki o gücü, deli cesaretini her daim hissediyor. Bazı anlardaysa Nova Norda’dan bağımsız biriymişim gibi hissediyorum. Anlatması zor bir his. Mesela Nova Norda’dan biraz daha çekingenim normalde. Nova’da olduğunu pek hayal edemediğim korkularım, endişelerim var. Nova ise daha güçlü, dünyaya meydan okumaya daha hazır sanki benden. Bir tür dünyayla baş etme mekanizması olarak görebilirsiniz. Çılgınca bir işe kalkışmayı göze alıyorsanız hayata yeni bir personadan bakmak iyi gelebiliyor. Nova Norda da benim için öyle. Dayanıklı olmama, yaptığım işe devam etmeme, yılmamama ve ilham bulmama yardımcı olan biri. Benim bir parçam, evet; ama ben ondan biraz daha karmaşığım sanırım. 🙂
2. Özellikle son yıllarda tüketim çılgını bir toplum haline gelmemizin en büyük etkilerini müzikte görüyoruz. Bu nedenle çoğu yeni müzisyen müzik sektörüne girmeye korkar hale geldi. Onlara ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz, korkularını nasıl aşabilirler?
Ben ürkütücü değil heyecan verici bir noktada görüyorum müzik piyasasını. Evet, belki kaybolmak daha kolay bu çılgın üretim dünyasında, ama keşfedilmek de daha kolay! Korkularının üzerine düşünmek yerine eyleme geçmelerini tavsiye ederim. Korkacak bir şeyin olmadığını o zaman çok daha net göreceklerdir!
3. Çıktım Bi Yola single’ınızın hikayesi nedir? Bu şarkı için sizin yolcuğunuzu anlatıyor diyebilir miyiz?
Çıktım Bi Yola’yı yazdığımda daha kurumsal hayatın içindeydim. O yüzden anlattığım hikaye aslında kariyerimi bırakıp müzik yapmaya başladığım yolculuğa çıkışımı anlatmıyor. Kendini tanımaya yönelik içsel bir yolculuğun hikayesi Çıktım Bi Yola. Düşünmenin, sorgulamanın, keşfetmenin tatlı ama belirsiz dünyasına yolculuğun hikayesi. Hayatımın bir dönemini değil, neredeyse tamamını anlattığını söyleyebilirim. 🙂
4. Başarılı bir kurumsal hayatı bırakıp tamamıyla müziğe yöneldiğinizi biliyoruz. Zaman zaman kurumsal hayatı bırakıp tamamıyla müziğe yöneldiğiniz için pişmanlık duyuyor musunuz?
 
Şu ana kadar hiç pişmanlık duymadım, bir saniye bile. Karakterime, tutku duyduğum alana ve ruhuma çok çok daha iyi uyan bir işle uğraşmanın tatmini başka hiçbir yerde yok. Ancak “Böyle hissetmek için her şeyi bırakmış olamam” dediğim, çok üzüldüğüm anlar tabii ki oldu. Her şeyi göze alıp çıktığım bu yolu özgür olmak için seçmişken bu cümleleri kurduğumda zincirlendiğimi hissettiğimi fark etmiştim. Ruhun huzursuz oluyor, coşkunu yitiriyorsun. Ne sana ne başkasına faydası oluyor öyle hissetmenin. Böyle durumlarda her ne yapıyorsam bırakıp yola devam etmeyi tercih ediyorum. Bedeli ne olursa olsun… O heyecanı kaybetmekten çok daha iyi.
5. Elektropop yapıyorsunuz ayrıca rap müziği de seviyorsunuz. Peki ilerleyen zamanlarda daha farklı tarzlarda projeler gelebilir mi? 
 
Bilmem, göreceğiz! Bana da güzel bir sürpriz olabilir böyle bir değişiklik.
6. Her insan bazen yaptığı şeyi devam ettiremeyeceğini düşünebilir özellikle sanatçılar ilhamlarını kaybedebilir. Böyle durumlarda devam edebilmek için kendinizi nasıl motive ediyorsunuz?
 
“Düş, kalk, yine dene”. Böyle süreçlerde benimsediğim felsefe bu. Başta her şey çok kaotik ve içinden çıkılamaz görünse de bir noktada işler tekrar rayına oturmaya başlıyor. Tabii bu da sonsuza kadar devam etmiyor. Yine bir şekilde düşeceğini biliyorsun. Yine kalkmayı başarabileceğini de. Bu dalgalı süreçle barışmak gerekiyor her şeyden önce.
Sevgili Nova Norda’ya bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Nova Norda’yı canlı olarak dinleme fırsatını yakalamak isterseniz aşağıdaki konser tarihlerini göz atabilirsiniz!
12 Aralık Beşiktaş If Açık Sahne
18 Aralık Sinan Erdem Spor Salonu Euroleague Half Time Show
25 Aralık Kadıköy Dorock XL
9 Ocak Emaar Square Hayal Kahvesi
15 Ocak Beşiktaş Dorock XL
6 Şubat Kadıköy Sahne
8 Şubat İzmir Bios

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here