İnternet ile birlikte kültür-sanat faaliyetlerinin yayılması baş döndürücü bir şekilde hızlandı. Günümüzde internet ortamında bir eserin yayılması eşi görülmemiş bir hızla yayılabiliyor ve kitleleri etkiliyor. Bu yayılım süreci özellikle müzik alanında da etkisi çok güçlü bir şekilde hissettiriyor. Bu etkinin başlıca kaynaklarını ise; müzik uygulamaları, sosyal medya, aracı şirketlerin veya yapımcıların kendi siteleri oluşturuyor. Bu yazımızda sizler için, bu yayılım sürecine katkıda bulunan 5 Youtube kanalını listeleyeceğiz.

1) JFK Shot To Death

Ankara merkezli bu oluşum kendisini yalnızca elektronik müzik platformu olarak niteliyor. Geniş bir yelpazede kendi yaptıkları setleri paylaşan bu oluşum, underground seslerin duyulmasında iyi bir kaynak olabilir ancak henüz yeteri kadar ilgi topladığı söylenemez.

Kanala ulaşmak için!

Ankara merkezli oluşumun başarılı çalışmasını Zhu, Le Flex, Monality gibi isimleri içeriyor.

2) Pulse

Almanya merkezli oluşum Pulse, Minimal/Deep Tech, Techno, Tech House, Deep House, Experimental music, Dance/electronic türlerinde yaptığı başarılı setlerle adından söz ettiriyor. Ayrıca kanal, yayınladığı orijinal mikslerle de elektronik müziğe ulaşmak ve yeni keşifler yapabilmek için Youtube’da akla gelen ilk alternatiflerden biri.

Kanala ulaşmak için!

Underground müziğin usta isimlerinden oluşan bir çalışma özellikle şarkı geçişlerindeki başarısıyla ön plana çıkıyor. 

3) Young Turks

İsminden dolayı Türkiye’yle özdeşleştirilebilecek bu oluşum aslında Londra merkezli bir plak şirketi. Doğal olarak şirketinden çıkan işleri paylaşan bu kanal elektronik müziğin başarılı örneklerinin sergilendiği bir alan. FKA Twigs, Jamie XX, The XX, Amnesia Scanner gibi isimlerle çalışan bu başarılı şirketin paylaştığı videolar, yeni şarkılar keşfetmek istediğinizde güzel bir başlangıç noktası olabilir. Young Turks hakkında detaylı bilgi edinmek için kendi sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Jamie XX’in Young Turks’ten çıkan çalışmalarını bu kanalda bulabilirsiniz.

4) Coccolino Deep

Kuruluş amaçlarını “elektronik müziğin melankolik tonlarını yakalamak” olarak belirten İtalya merkezli Coccolino Deep, deep tonlar ve sonsuzluk hissi uyandıran rahatlatıcı sesler sayesinde meditatif müzik severleri kendisine çekmek istiyor. Bu sebeple kanalda sıklıkla ambient, chillwave gibi tonların kullanıldığını görebilirsiniz. Ayrıca Coccolino Deep’in kendi sanatsal yorumlarının da paylaştıkları mikslere işlemesi kanalın ön plana çıkan özelliklerinden biri. Ayrıca bu oluşuma Frisky Radio üzerinden de ulaşabilirsiniz.

1984 yapımı Blade Runner’ın final sahnesindeki “All those moments will be lost in time, like tears in rain.” repliğinde ilhamla hazırlanan oldukça başarılı bir set.

5) Inspot Music

Her şey tek noktada sloganıyla harekete geçen Inspot Music, bu doğrultuda çok geniş bir yelpazede paylaşımlarda bulunuyor. Hollanda çıkışlı bu oluşum, kimi zaman kendi mikslerini paylaşırken kimi zaman bir deep house şarkısı paylaşabiliyor. Bu anlamda müzik keşfetmek için epey geniş imkanlar sunan bu kanalda sadece yelpazenin genişliği kimi zaman sıkıcı sonuçlara yol açabiliyor ancak yine de elektronik müziğe ulaşmak için seçebileceğiniz alternatiflerden birisi. Ayrıca Soundcloud ve Spotify üzerinden de ulaşmanız mümkün.

Inspot’un 2000 aboneye ulaşması şerefine hazırlanmış bir çalışma.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here