Boiler Room, elektronik ağırlıklı müzik oturumlarına ev sahipliği yapan ve aynı zamanda da bu oturumları yapılan canlı yayınlar ile tüm dinleyicilerine ulaştırmayı hedefleyen bir müzik platformudur.

2010 yılında Blaise Bellville tarafından Londra’da kurulan Boiler Room ilk kaydını oluşturmak amacıyla Mart ayında Thris Tian ve NTS Radyo’nun kurusucu Femi Adeyemi‘yi bir ‘mixtape‘ kaydetmesi için davet etmiştir. Boiler Room’un ilk kaydı olan bu mixtape, kullanılmayan bir kazan dairesinde gerçekleşmiştir ve duvarlarına webcam sabitlendirilip ‘Ustream‘ üzerinden canlı yayın yapılmıştır.

Başlangıçta House, Techno ve Dub gibi türlere ağırlık veren Boiler Room, var olan kitlesini arttırmak ve kalitesini daha üst seviyelere çıkartmayı hedefleyerek, içerik ağırlığını elektronik müziğin başlıca türlerine ve alt türlerine verse de Hip hop ve Caz gibi türleri de bünyesine katmıştır. Maceo Plex, Solomun, HVOB, Nicolas Jaar, Nina Kraviz, David August, Disclosure, GusGus ve Carl Cox, dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen Boiler Room sahnelerinde kendilerine yer bulmuştur.

Kuruluşunun üzerinden yaklaşık olarak 8 yıl geçtikten sonra, Boiler Room dünya genelinde 100’e yakın ülke ve şehirde düzenlenmektedir. Berlin, New York, Tokyo, Londra ve Mexico City gibi şehirler ise listenin en üst sırasında. Boiler Room her ay 30’a yakın ‘live set’ üretmektedir ve bu live set’ler boilerroom.tv ve youtube üzerinden de brtvofficial kanalından yayınlanmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here