Norveç asıllı Alan Olav Walker ya da bilinen diğer ismiyle “DJ Walkzz” 24 Ağustos 1997’de Birleşik Krallık – Northampton’da doğdu. Onu ilk olarak 2015 yılında piyasaya sunduğu ve zamanla aşinası olduğumuz şarkılardan biri haline gelen “Faded” ile tanıdık. Bu şarkı, Walker’ın müzik dünyasına hızlı bir giriş yapmasını sağladı.

Alan Walker, David Whistle ve Hans Zimmer gibi önemli bestecilerden etkilenerek kendi müziğini yapmaya karar verdiğinde müzikal açıdan pek altyapısı yoktu. İlk zamanlarda YouTube üzerinden video izleyerek kendini geliştirmeye çalışan sanatçı, daha sonralarda kendi çalışmalarını da bu platformda yayınlamaya başladı. Dinleyicilerden aldığı destek ve olumlu geri dönüşler sayesinde 2012 yılında müzik endüstrisine profesyonel bir adım atması gerektiğini fark etti.

2015 yılında yayınladığı teklisi “Faded” ilgi çekti ve başlarda Almanya, ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere 10’dan fazla ülkede ödüle layık görüldü. Aynı zamanda Spotify‘daki “Global Chart” listesinde ilk 10’a girmeyi başardı.

Haziran 2016’da Iselin Solheim işbirliğiyle çıkardığı “Sing Me To Sleep” şarkısı, YouTube’da 400 milyondan fazla izleyiciye ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Hemen ardından yayınlanan ve kendisine İsveçli şarkıcı Noonie Bao‘nun eşlik ettiği “Alone” ile birlikte Walker, “Faded – Sing Me To Sleep – Alone” üçlemesini tamamlamış oldu.

 

Wait a second, let me catch my breath
Remind me how it feels to hear your voice
Your lips are movin’, I can’t hear a thing
Livin’ life as if we had a choice

 

Alan Walker, aynı yılın aralık ayında ana vatanı Norveç’in Bergen kentinde ilk konserini verdi. “Alan Walker is Heading Home” adı verilen bu etkinlikte sanatçı Angelina Jordan, Alexandra Rotan, Tove Styrke gibi şarkıcılarla birlikte sahne aldı ve “Spectre” şarkısının yeniden düzenlenmiş hali olan “The Spectre”yi dinleyicileriyle paylaştı. “Alone”u ise bu konserde Tove Styrke’tan dinlemiş olduk.

Sanatçının ilk ve şimdilik tek stüdyo albümü olan “Different World” 2018 yılında piyasaya sürüldü. Toplam 15 şarkıdan oluşan bu albümde Walker‘ın kariyerinde büyük rol oynayan Faded, Alone, Ignite gibi şarkıların yanı sıra albümün belki de en güzel şarkısı olan Diamond Heart da yer alıyor. Alan Walker’ı aynı türde müzik yapan diğer sanatçılardan ayıran özelliği şarkılarının sözlerinin son derece duygu yüklü olması. Diamond Heart da bu özelliği en iyi yansıtan şarkılarından biri.

Genelde yüzünün yarısını kapatan siyah bir maske taktığını gördüğümüz Alan Walker, “gamer” kişiliğini yansıttığı için böyle bir tarz edindiğini ve dünyanın en büyük hacker topluluğu “Anonymous”tan etkilendiğini söylüyor.

Walker‘ın Sabrina Carpenter ve Farruko ile çalıştığı şarkısı “On My Way” bundan birkaç ay önce yayınlandı ve kısa sürede aklımıza takılan şarkılardan biri olmayı başardı.

Popüler bir video oyunu olan PUBG için rap müziğin başarılı ismi A$AP Rocky ile bir araya gelerek yayınladığı “Live Fast” şarkısının ardından Alan Walker, son olarak tüm dünyadaki dinleyenleriyle işbirliği halinde çıkardığı ve bu dinleyenlerine müzik videosunda da yer verdiği “Unity”yi YouTube üzerinden paylaştı.

Elektronik müziğe yeni bir soluk getirme konusunda kararlı olan Walker‘ın önümüzdeki dönemlerde yapacağı işleri heyecanla bekliyor ve hepinize keyifli dinlemeler diliyoruz!

 

Kaynak: 1 , 2

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here