Birçok müzik kaydına internet aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilmekteyiz. Kimi kayıtlar ise internette bulunsa da orijinal kayıtlarına ulaşmak oldukça zordur. Bu nadir bulunurluk, sanatçının kimliğiyle de birleşince ortaya paha biçilemez işler çıkar. Günümüzde bu tip nadir albümlerden epey fazla sayıda olmasına rağmen, sizler için yalnızca elektronik müziğin nadir bulunan 4 plak kaydından bahsedeceğiz.

1. Jim Musicman – I Can’t Help Myself 

Bosh isimli plak şirketinden çıkardığı bu albüm Jim Musicman’ın bilinen tek albümü. Zaten soru işaretleriyle dolu bir sanatçı olan Jim Musicman hakkında bilgilerimiz de oldukça sınırlı. Bu konu hakkında, bu ismin ünlü bir yapımcının takma adı olabileceği söylentileri var ve Jim Musicman’in kendisine ait herhangi bir iletişim ağı yok. Bu plağı özel kılan özellikler ise yalnızca bunlar değil. Ayrıca; mor bir plak üzerine beyaz etiketin kullanıldığı tasarımıyla da oldukça ilgi çekici ve ender bir görüntü sunuyor.

Albümün bir demo kaydı.

2. Paul McCartney – Temporary Secretary (Parlophone)

Bu kaydın popülerliğini tekrar kazanmasını Kıbrıs kökenli Briton DJ Erol Alkan’a borçluyuz. 2004 yılında çıktığı Thrash isimli gece kulübünde bu kaydı çalan Erol Alkan’dan sonra bu kayıt 500 adet olmak üzere tekrar basıldı. Bu plağı özel kılan nokta ise Paul McCartney’in elektronik müziğe ilk adımlarını attığı dönemin ürünü olması ve sadece synth riff’lerinden oluşması.

Bu kaydın plağı yaklaşık olarak 100 sterline satılıyor.

3. DJ Deeon – 2 High 2 Lift! 

DJ Deeon’un en başarılı eserlerini içerdiği söylenen bu albüm 1998 yılında Dance Mania isimli şirketten çıktı. Ghetto House, Chicago House ve Techno’nun oldukça başarılı bir şekilde harmanlandığı albüm, elektronik müzik kayıtları içerisinde oldukça değerli bir yere sahip.

2 High 2 Lift! albümünden bir parça.

4. T.J. Hustler, Metaphysical Synthesized Orchestra – Age Of Individualism 

Soul ve funk havasını yoğunlukla seçebildiğimiz bu kaydı en önemli kılan özelliği kesinlikle özgünlüğü. Ev yapımı bir kayıt olan albümde sıklıkla synth dalgaları ile birlikte sanatçı Tim Jones’un benzersiz yorumu albümü sıra dışı kılıyor. Ayrıca SMOA Productions’tan çıkan albümün 50 ila 100 arası bir sayıda kopyasının basıldığı tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here