Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Marina and the Diamonds olarak tanıdığımız sanatçı: Marina Lambrini Diamandis, 10 Ekim 1985’te Brynmawr’de doğdu. Galli bir anne ve Yunan bir babaya sahip olan Marina’nın henüz 4 yaşındayken ebeveynleri boşandı ve babası Yunanistan’a döndü. 

Ortaokulda koroda olmasına rağmen sürekli şarkı söylemekten kaçan Marina’nın öğretmeni kendisinin müziğe olan ilgisini fark etmişti bile. Marina 16 yaşında Yunanistan’a gitti ve son 2 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra Atina’daki St. Catherine İngiliz Büyükelçiliği Okulu’ndan Uluslararası Bakalorya kazandı.

9 yaşından beri bir sanatçı olmak istiyordu ve okulu bitirmesinin ardından annesiyle birlikte Ross-on-Wye, Herefordshire’a taşındı. İki ay boyunca bir benzin istasyonunda çalıştı, olabildiğince çok vardiya aldı ve şarkıcılığını ilerletmek için biriktirdiği parayla Londra’ya taşındı.

Londra’da iki ay boyunca bir dans okuluna gitti, 2005’te Tech Music Schools’ta bir yıllık bir şarkıcılık dersi aldı ve Doğu Londra Üniversitesi’nde müzik ve kültür eğitimi aldı. Daha sonra müzikal kompozisyon dersi almaya başladığı Middlesex Üniversitesi’ne transfer oldu, ancak her şeyi ilk elden öğrenmek istediği için üç ay sonra ayrıldı.

2007’de, GarageBand yazılımı kullanarak kendisinin ürettiği ilk EP, ‘Mermaid and Sailor’ albümünü bağımsız olarak piyasaya sürdü. Ertesi yıl, Avustralyalı şarkıcı Gotye’nin açılışlarını yapmak üzere Marina ile anlaşan Neon Gold Records’tan Derek Davies tarafından keşfedildi.

İlk single’ı olan ”Obsessions”, 14 Şubat 2009’da Neon Gold Records‘tan piyasaya sürüldü ve sonrasında 1 Haziran’da The Crown Jewels EP yayınlandı. İngiltere’deki popülaritesi BBC ”2010’un Sesi” anketinde ikinci sırada yer aldı ve her iki ödül de şarkıcı-söz yazarı Ellie Goulding’e gitse de o yıl BRIT Ödülleri’ne aday gösterildi. 13 Kasım 2009’da bir sonraki single’ı ”Mowgli’s Road”ı yayınladı ve sonraki Şubat ayında ise, İngiltere Single Sıralamaları’nda 12 numarada zirveye çıkan ”Hollywood” parçasını piyasaya sürdü.

15 Şubat 2010’da, ilk stüdyo albümü The Family Jewels’ı çıkardı. Ardından üç tane daha single; ‘’I Am Not a Robot”, ‘‘Oh No!” ve birkaç ay içinde çıkacak olan albümü için ‘’Shampain‘’i yayınladı. Albümü desteklemek için 2010-11 yıllarında Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’yı gezdi ancak Amerikan izleyicilerini çekemedi.

2011 yılında, İsveçli sanatçı Robyn ile birlikte ”California Dreams Tour” sırasında Amerikan pop simgesi Katy Perry için açılış yaptı.

Bir sonraki stüdyo albümü olan Electra Heart’ı çıkardı. 27 Nisan 2012’de yayınlanan konsept albümü, dört farklı kadın kişiyi canlandırdı: ”Teen Idle”, ”Primadonna”, ”Homewrecker” ve ”Housewife”. Albüm, ABD Billboard 200 tablosunda 31. sıraya kadar ulaştı.

En son albümü ise 13 Mart 2015’te yayınladığı Froot oldu. Bu, ABD’de en iyi başarı yakalayan albümü oldu ve Billboard 200’da 8 numaraya kadar ulaştı. 

2015 Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’nde “Disconnect” adlı şarkıyı elektronik grup Clean Bandit ile söyledi.

Sinestezinin müziğine etkisi:

Diamandis’e, sinestezi (bireylerde bir duyu organından gelen sinyallerin otomatik olarak başka bir duyu organının işlenmesinden sorumlu beyin bölgelerine gitmesi) tanısı konuldu. Sonuç olarak özel renkleri, müzik notaları ve haftanın günleri ile ilişkilendirdi. Müziğine ilham veren bir durumdu bu ve aynı zamanda şarkı kaydetmeye başladığı ilk zamanlarda ilhamını, duymaktan ziyade görebileceği şeylerden aldığını belirtti.

The Family Jewels (2010)

Marina’nın, dinleyici kitlesinin kalbini samimi şarkı sözleriyle fethettiğini söyleyebiliriz. Özellikle Tumblr gibi sosyal medya ağlarında gezinen biriyseniz, kesinlikle bu sanatçının şarkı sözleriyle karşılaşmışsınızdır.

İlk stüdyo albümü olan The Family Jewels‘ın genel teması, günümüz insanının tüketim çılgınlığı, toplumsal yaşamda kadın algısı, ve içsel varoluş sorgulamaları diyebiliriz. Ayrıca şarkılarının bazılarında dinleyiciyle konuşan Marina, dinleyicilerine acı çekmenin bir zayıflık olmadığını ve bunu kabul etmede bir sorun olmadığını söylüyor ki “I Am Not A Robot” ve “Numb” şarkılarında bunu görebiliriz. 

Albümün en çok tutulan şarkılarından biri olan “Oh No!” hakkında ise şarkının onun için kendine her hedef koyduğunda karşılaştığı ulaşamama korkusuna bir yanıt niteliğinde olduğunu ve bu şarkıyla birlikte kendisine olan güvenini tekrar kazandığını belirtmiş.

“Are You Satisfied?” şarkısında ise hayattaki konumundan memnun olmadığını belirttiği görüyoruz ve bununla birlikte Marina’nın, kariyeri konusunda oldukça yüksek derecede hırslı olduğunu söyleyebiliriz. 

Albümden bazı şarkı sözleri:

It’s not my problem if you don’t see what I seeAnd I do not give a damn if you don’t believe
My problem is my problem that I never am happy
It’s my problem, it’s my problem on how fast I will succeed

-Are You Satisfied?

I asked her, “Why would you wanna be a Hollywood wife?”
“Because I don’t want to end up living in a dive on Vine
A dive on Vine”

-Hollywood

If you are not very careful
Your possessions will possess you

TV taught me how to feel
Now real life has no appeal

-Oh No!

Electra Heart (2012) 

Bu albümde daha farklı bir konseptle karşımıza çıkıyor Marina. Kırık bir kalple neler yaşandığını anlatıyor bize. Bazen öfkeli, bazen de umutsuz ve mutsuz bir modda oluyor. Kalbi kırık ve kendimi korumak amacıyla şımarık ve umursamaz tavırları kalkan edinen narsist bir karaktere bürünüyor.

Şarkılarının altyapılarının da daha önceki albüme göre daha elektronik bir havaya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

İlerleyen zamanlarda albümden “Starring Role”, “Lies”, “Homewrecker” ve “Primadonna” şarkılarının akustik performansını YouTube üzerinden paylaştı.

Albümden bazı şarkı sözleri:

You say that I’m kinda difficult
But it’s always someone else’s fault…

…I know I’ve got a big ego
I really don’t know why it’s such a big deal though

-Primadonna

It almost feels like a joke to play out a part
When you are not the starring role in someone else’s heart…

…I never sang for love, I never had a heart to mend
Because before the start began, I always saw the end

-Starring Role

The ugly years of being a fool
Ain’t youth meant to be beautiful?

-Teen Idle

Froot (2015)

Önceki 2 albüme göre söz ve müzik açısından daha dingin bir albüm olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal eleştiriler hala var, ama aşk ve insan ilişkilerine daha yumuşak yaklaşıyor ve kendisiyle daha barışık biri olarak karşımıza çıkıyor. Dinleyiciye bir iyileşme sürecine tanık oluyormuş gibi hissettiriyor. 

Albümden bazı şarkı sözleri:

Do you really want me to write a feminist anthem?
I’m happy cooking dinner in the kitchen for my husband

-Can’t Pin Me Down

They all say she’s got low self-esteem
So, why is she looking like a cat who got the cream?

-Better Than That

Underneath it all, we’re just savages
Hidden behind shirts, ties, and marriages
How could we expect anything at all?
We’re just animals still learning how to crawl

-Savages

If I could buy forever at a price
I would buy it twice, twice

-Immortal

 

Marina Müziği Bırakıyor Mu?

Uzun zaman sessizliğini koruyan ve müziğiyle ilgili bir paylaşımda bulunmayan Marina, “Marina Book” adında bir Tumblr hesabı açtı ve bu hesaptan hayranlarıyla bir mektup paylaştı. Mektupta, geçen yıllarda müziğe fazlasıyla odaklandığını ve bu yüzden kendisinin farklı yanlarıyla ilgilenemediğini belirten sanatçı, bir süre yeni müzik gelmeyeceğini ve kendisiyle biraz daha ilgileneceğini belirtti.

Eğer mektubun tamamını okumak isterseniz:

https://www.tumblr.com/dashboard/blog/marinabook/165198554277

İşte Marina and The Diamonds‘ın sizin için seçtiğimiz şarkıları:

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here