2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan üç yakın arkadaş olan Toprak, Orhan ve Ahmet tarafından kurulan bir punk rock grubundan bahsedeceğiz bugün: Padme. Temel amaçlarının eğlenmek ve yaptıkları/yapacakları müzikten keyif almak olduklarını söylüyorlar ki punk müziğin toplumsal sisteme bir başkaldırı olduğunu düşündüğümüzde hem eğlenip hem muhalif davranabilmek zor olduğu kadar güzel bir denge olsa gerek.

Sahne hayatlarına her mayıs ayında Boğaziçi’nde düzenlenen Taşoda Festivali‘nde başlayan grup, festivalden sonra olumlu tepkiler almış olacak ki İstanbul’un popüler mekanlarından olan Eski Beyrut, Dorock ve Shaft gibi yerlerde de sahne almaya başlamış.

Müzik dünyasına Green Day, Blink-182 ve Misfits gibi çeşitli punk müziği tarzlarının öncüleri olan grupların coverlarını yaparak giren Padme, gruplarının kurulmasından 1 yıl sonra, 2016 Haziran’da, ilk EP’leri olan Re-Vizyon’u yayınladılar. Verdikleri bir röportajda EP’leriyle ilgili “Genel olarak nefret ettiğimiz baskı kültürünü, politik ve sosyal yozlaşmışlığı anlatmaya ve eleştirmeye çalıştık” diyen grubun hala en popüler şarkılarından olan “Sattın Kendini”nin sözlerinden de bunu anlamak mümkün.

“Üzerimize yürüsen ne olur / Bir koşsanız
Bombalar elinde uyuyadur / Biz hep ayaktayız”

Re-Vizyon’da bulunan şarkıları da içeren ve ilk albümleri diyebileceğimiz “Bugün” ise 2017 yılında piyasaya sürüldü. Spotify’a baktığımızda resmi olarak en çok dinlenen parçaları diyebileceğimiz “Annem Eteğimi Vermedi” ise grubun tanınırlığını arttırmış diyebiliriz.

“Nasıl anlatırsın ki zaten onlara? / Oy pusulasıyla yön arayanlara. / Açtık, kaçtık bize göre değil bu dünya / Hiç yok sana hep çalış onlara.”

İçinde İngilizce parçaların da yoğunlukta olması dışında, ismiyle de dikkatleri çekmeyi başaran 2018’de çıkardıkları son albümleri ise IBAN TR75 0006 2000 7170 0006 6006 13. Albümün en çok dinlenen parçası olan ve aynı zamanda video klibi ile birlikte yayınladıkları “Son Birkaç Şey” parçasını buraya bırakıyor ve keyifli dinlemeler/seyirler diliyoruz!

“Herkes nedense hep der “Güzel günler yolda!”
O zaman sanırım kayboldum bu dağ başında.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here