Hepimiz aşık olduğu “Creep” ve “No Surprises” gibi şarkıların arkasındaki efsanevi grup Radiohead hakkında az çok fikriniz vardır, ama birazdan sıralayacağımız 10 bilgiyi muhtemelen duymamışsınızdır.

1Thom Yorke’un Telefon Numarası

Radiohead’in Airbag EP’sindeki numaralar aslında Thom Yorke gerçek telefon numarasıydı. 142-614-8550 numarayı arayan hayranları, şarkıcıdan kişisel bir mesajla karşılaşmıştır. Bu telefon numarasını arayan hayran Thom Yorke “Bekle!” “Merhaba?”  dedikten sonra grup için mesajlar bırakabiliyordu.

2On A Friday’den Radiohead’e

Grup kurulduğunda Radiohead olarak değil de On A Friday ismiyle Oxfordshire’da sadece erkeklere yönelik bir devlet okuluna devam ederken ortaya çıkmıştır. On A Friday, bu isimle iyi bir takipçi kitlesi kazandılar, fakat yapımcı şirketi EMI ile bir anlaşma imzaladıktan sonra şirket grubun isminin değişmesi için ısrar etmiştir.

3Phil Selway ve Johnny Greenwood Harry Poter ve Ateş Kadehi’nde

Phil Selway ve Johnny Greenwood (Pulp’un Jarvis Cocker’la birlikte), Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde yer alan popüler büyücü müzik grubu The Weird Sistersın üyelerindendir, maalesef ki filmin tamamlanmış halinde onları göremesek de, silinmiş sahnelerde performanslarını izleyebiliriz.

4OK Computer Son Albümleri Olabilirdi

OK Computer albümlerini çıkardıktan sonra turneye başlayan grup, turneden sonra grubu bırakmayı düşünmüşlerdir. Meeting People Is Easy filminde dünya turnesindeki deneyimlerini anlatan Yorke, turnede ağır bir depresyon geçirdiğini dile getirmiştir, ve bir dergide verdiği röportajda bu sözleri söylemiştir. “1998 yılının yılbaşı gecesi hayatımın en kötü noktalarından biriydi. Yavaş yavaş delirdiğimi hissettim. Elime her gitarı aldığımda, içim hep korkuyla boğuldu. Bir şarkı yazmaya başladığımda, 16 bardan sonra durup yazdığım şarkıyı bir çekmeceye saklardım, bir daha bakıp, yırtıp parçalardım.”

5En Eski Meşe Ağacı

Kings of Limbs“, aslında bir meşe ağacının adıdır. Hatta sıradan bir meşe ağacı değil Avrupa’nın en eski ağaçlarından birdir. Bu ağaç Wiltshire’daki Savernake Ormanı’nda, Radiohead’in In Rainbows’u kaydettiği yere yakındır.

6Binary(İkili Kod) Teorisi

Binary teorisine göre , “In Rainbows” albümü “OK Computer” albümüyle birbirini tamamlamayı amaçlar. Bu teorinin gerçek olup olmadığına dair işaret eden ipuçları vardır. Öncelikle Binary kodu açıklamak gerekirse bu ikili kod,  metinlerin ya da bilgisayar işletim yapısının ikili rakam sistemi 0 ve 1 kullanılarak gösterilmesidir. OK Computer albüm adını almadan önce çalışma başlığı Zeroes and Ones’idi. “OK Computer” albümünden 10 yıl sonra çıkan “In Rainbows” 10 Ekim tarihinde satışa çıkmıştır, yani 10/10. “OK Computer”, 01 ile gösterilir ve In Rainbows’, 10 ile temsil edilirse, o zaman 01 ve 10 ikili kodu birbirini tamamlar. Asıl inanılmaz kısmı eğer albümleri “OK Computer”dan başlayıp şarkılar arasında albümleri  sırayla değiştirirseniz, örnek: Airbag(OK Computer)/ 15 Step (In Rainbows)/ Paranoid Android(OK Computer), bir bütün oluşturduğunu kendi kulaklarınızla da duyabilirsiniz.

7Başta Başarısız Bir Şarkı: Creep

En popüler şarkılarıdan biri olan “Creep”  teklisi aslında başarız bir tekli olarak çıkmıştı. Ta ki San Francisco’daki bir üniversite radyo istasyonundaki  DJ şarkıyı çalana kadar. İlk önce Körfez Bölgesi’nde, sonra Kaliforniya’da bir hit haline gelen şarkı, sansürlü halini piyasaya sürüldüğünde ABD genelinde de hit olmuştur.

8Radiohead’den Önce High and Dry

High and Dry albümleri aslında Radiohead’in kendisinden daha eskidir. 1989’da Thom Yorke’nin Headless Chickens olarak adlandırdığı bir grup, bu albümün bir versiyonunu kaydetmişlerdir.

9Şarkı Hakkında Şarkı

My Iron Lung” adlı şarkıları aslında yine bir şarkı hakkındadır. Spesifik olarak, Radiohead’un Pablo Honey albümleri çıktıktan sonra herkesin bayıldığı Creep şarkılarını çalmaktan ne kadar nefret ettikleri hakkında yazılmıştır. ” Suck, suck your teenage thumb / Toilet trained and dumb / When the power runs out, we’ll just hum / This, this is our new song / Just like the last one / A total waste of time, my iron lung.”

 

10The Bends Şarkısının Başındaki Sesler

“The Bends” in başlangıcında duyduğunuz sesler, albümün kaydedildiği otelin dışındaki farklı enstrümanlarla çalışan bir grup çocuktan geliyor. Sesleri duyan Thom Yorke kayıt ekipmanlarını toplayıp, aşağı indikten sonra sesleri kaydetmiştir.

Kaynakça: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here