İlgili resim1994 yılında televizyon ekranlarına çıktığı ilk günden beri, izleyicilerin kalbinde ayrı bir taht kuran efsanevi dizi F.R.I.E.N.D.S, bugün hala her yaş grubundan izleyiciler tarafından izlenmeye devam ediyor. Yeri doldurulamayacak kadar güzel, samimi ve komik olan bu dizide, söylenen her replik, her komik sahne ve çalan her şarkı müptelaları tarafından hala hatırlanmakta. Friends, muhteşem oyuncu kadrosu ve kurgusu dışında dizide çalan şarkıları ile de izleyiciden tam not almıştı. Özellikle de dizimizin intro’su kuşkusuz unutulmaz dizi introları arasında. Şimdi ise, hadi gelin hep beraber dizide çalmış olan diğer şarkılara bir göz atalım:

1) Hootie and the Blowfish – I Go Blind

Monica, Ross ve Chandler, Hootie and the Blowfish hayranı olarak grubun bir konserine gitmişlerdi. Ancak grup sahneye bir türlü çıkmak bilmiyordu. Tam vazgeçip dönecekleri sırada, grup sahneye “I Go Blind” şarkısı ile giriş yapmıştı.

2) Madonna – Take A Bow

Birinci sezonun final bölümünde Rachel, sonunda Ross’un ona karşı bir şeyler hissettiğini öğreniyordu. İş gezisinden dönen Ross’u havaalanında karşılamak için gittiğinde ise Ross’un yeni sevgilisi Julie’yi görüyordu. İşte tam bu duygusal sahnede Madonna’dan “Take A Bow” çalmıştı.

3) Eric Clapton – Wonderful Tonight

Friends dizisi bir sit-com olmasına rağmen oldukça duygusal sahneler de içeriyordu. O nedenle dizide birçok duygusal şarkıya tanık olmuştuk. Bunlardan biri de Chandler’ın oldukça romantik bir şekilde Monica’ya evlenme teklifi ettiği sahneydi. Sonrasında ise çift dans etmeye başlamıştı ve o sırada çalan şarkı da Eric Clapton’dan “Wonderful Tonight”dı.

4) U2 – With or Without You

Rachel ve Ross’un ilişkilerine ara verdiklerini ve sonrasında Ross’un onu aldattığını hatırlarsınız. Ross, Rachel’ın gönlünü almak için uğraşıyordu. Bu nedenle, radyoya Rachel için istek şarkı yollamıştı. İşte Ross’un Rachel’a yolladığı şarkı da U2’dan “With or Without You” idi.

5) Grant Lee Buffalo – In My Room

Ross’un Rachel’a U2’dan şarkı göndermesi üzerine Rachel da yine aynı bölümde radyoyu aramış ve radyo spikerine Ross’un yaptıklarını anlatmıştı. Bunun üzerine, Ross’un gönderdiği şarkı kesilmiş ve Grant Lee Buffalo’nun Beach Boys’dan coverladığı “In My Room” şarkısı çalmaya başlamıştı.

6) Chris Isaac – Wicked Game

90’lı yılların hemen hemen tüm sevişme sahnelerine koyulan şarkıdır “Wicked Game”. Ross ve Rachel’ın da müzede ilk kez beraber oldukları gece bu şarkı çalıyordu.

7) R.E.M. – It’s A Free World Baby

“The One With Two Parties” bölümünde Rachel, kavgalı olan annesi ve babası için iki farklı parti düzenliyordu. Babasını Chandler’ların apartmanında, annesini ise Monica’nın apartmanında tutuyor ve karşılaşmamaları için elinden geleni yapıyordu. O sırada partide de R.E.M.’den “It’a A Free World Baby” çalmaktaydı.

8) America – A Horse With The No Name

Joey’nin Las Vegas’a bir film çekimi için Phoebe’nin külüstür arabasıyla gittiği sahneyi hatırlarsınız. Las Vegas çöllerine ulaşmış olan Joey’nin araba ile sete giriş yaptığı sahnede bu şarkı çalıyordu.

9) Eric Carmen – All By Myself

Dizide çalmış olan en mükemmel şarkılardan biri olsa gerek. Joey’nin çok para kazanarak, kendi düzenini kurmaya çalıştığı ve Chandler’ın yanından taşındığı bölümü hatırlıyorsanız eğer, şarkının ne zaman çaldığını da çıkaracaksınız. Ki büyük ihtimalle, sıkı bir Friends izleyicisiyseniz bu sahneyi unutmuş olmanız imkansız. Joey’nin evden taşınması sonucu hem Chandler hem de Joey beraber geçirdikleri zamanları hatırlayıp hüzünleniyorlardı. İşte o sahnede Eric Carmen’dan “All By Myself” çalmaktaydı.

10) Dean Martin – Everybody Loves Somebody

Las Vegas bölümünde Chandler ve Monica, Monica’nın kumar oynadığı sahnede bir anlaşma yapmışlardı. Eğer Monica 8 atarsa o gece Vegas’da evleneceklerdi. Monica zarlardan birine 4 denk getirmişti ancak diğer zar yere düşmüştü ve ikili yerdeki zarın kaç geldiğine bakmak için masanın altına eğilmişlerdi. Diğer zarın da 4 gelmiş olduğuna ve evlenmeye karar vermişlerdi. İşte o sırada ise Dean Martin’den “Everybody Loves Somebody” çalıyordu.

11) Phoebe Buffay – Smelly Cat

Listedeki diğer şarkılarımızın aksine, “Smelly Cat” yalnızca dizi için yapılmış bir şarkı. Ama biz bu efsanevi şarkıyı listemize eklemeden edemedik. Bize göre, dizide çalmış olan en etkili ve unutulmaz şarkılardan biri. Dizideki baş karakterlerimizden Phoebe, “Smelly Cat” gibi kendince birçok şarkı yazıyor ve onları gitarıyla arkadaşlarına söylüyordu.

BONUS:
Dizinin son sezonlarına doğru ebeveyn olarak izlediğimiz Rachel ve Ross çifti, bebekleri Emma’yı uyutmaya çalışırken değişik bir yol bulmuşlardı. Bilirsiniz, 1990’lardan itibaren özellikle de 2000’li yılların başında bir R&B furyası başlamıştı. O dönem, argo kelimeler içeren R&B şarkılar oldukça revaçtaydı ve çiftimiz Emma’yı uyutmak için Sir Mix-A-Lot’dan “Baby Got Back” şarkısını söylüyorlardı ki bu şarkı günümüzde Nicki Minaj tarafından da söylenen Anaconda’nın orijinal haliydi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here