Geçmişten günümüze ülkemiz toprakları üzerinde sadece sayılı müzisyenler ve müzik grupları kar amacı gütmeden ortaya gerçekten müzik diyebileceğimiz eserler çıkarmışlardır. Öte yandan maddi amaç gütmeden müzik üretme yolunda ilerleyen birçok müzisyen de gelişen devrin yaratmış olduğu çeşitli engellere takılarak pes etmektedir. Saat üzerindeki akrep ve yelkovanın birbirini geçme yarışı devam ettiği sürece müzikalitenin ayakta durabilmesi de zorlaşmaktadır. Sizler için “Efsaneleşmiş 5 Türk rock grubundan canlı performanslar.” adı altında derlemiş olduğumuz bu listede 80’li ve 90’lı yıllarda ortaya çıkmış müzik grupları ve sahnede canlı bir şekilde sergilemiş oldukları yorumları yer almaktadır. İçeriğimizde yer alan sanatçılardan birçoğunun günümüzde solo kariyerine başarılı bir şekilde devam ettiğine dikkat çekerek şaşıracağınızı düşünüyoruz, keyifli dinlemeler!

Volvox
Lost Ghost

1. Blue Blues Band – Sweet Home Alabama

Blue Blues Band, Türk blues müziğinin öncüsü Yavuz Çetin başta olmak üzere Batu Mutlugil ve Zafer Şanlı tarafından 1991 yılında kurulmuştur. 90’lı yıllar Türkiye’sinde çeşitli şehirlerde sayısız canlı performans sergileyen Blue Blues Band 10 yıllık sahne süreçleri boyunca hiçbir kayıt yayınlamadan dönemin ustalık gerektiren şarkılarını yorumlamıştır. Blue Blues Band’e sahne aldığı son halinde Yavuz Çetin (elektro gitar ve vokal), Batu Mutlugil (elektro gitar), Kerim Çaplı (davul ve vokal) ve Sunay Özgür (bas gitar) eşlik etmektedir. “Dingo’nun Ahırı” isimli bir programın konuğu olan Blue Blues Band’ın Lynyrd Skynyrd‘dan tarifi olmayan “Sweet Home Alabama” yorumuyla tüylerinizi diken diken edeceğinden şüphemiz yok.

2. Volvox – All I Wanna Do Is

80’lerin sonlarına doğru Şebnem Ferah tarafından kurulan “Volvox” isimli rock grubu yaklaşık 6 yıllık beraberliğin ardından ne yazık ki dağılmıştır. Şebnem Ferah (vokal ve elektro gitar) Duygu Karpuz (gitar), Gül Ağırca (davul) ve Ebru Bank Eroğlu (bas gitar) isimlerinin oluşturmuş olduğu Volvox, Özlem Tekin‘in de dahil olmasıyla -klavye ve geri vokal- son halini almıştır. Heart grubundan “All I  Wanna Do Is” isimli şarkının canlı performansını sahneleyen Volvox’u daha önce keşfetmemiş olduğunuz için pişman olabilirsiniz.

3. Lost Ghost – Gimme Some Lovin’

Amerikan gitar virtüözü Jimi Hendrix ile çalışma fırsatı yakalayan deha Kerim Çaplı‘nın Blue Blues Band‘den önce katılmış olduğu -davul ve vokal- bir 80’ler rock grubudur Lost Ghost. “Asit Orhan” lakabıyla ve “Gemiler” isimli şarkısıyla tanıdığımız Orhan Atasoy (gitar ve vokal), Blue Blues Band’den aşina olduğumuz Sunay Özgür (bas gitar), Mustafa Kos (gitar) ve Eser Taşkıran (klavye) isimleri eşlik etmektedir Lost Ghost’a. Spencer Davis‘den Gimme Some Lovin’ yorumuyla karşımıza çıkan Lost Ghost şartlar ne olursa olsun Türkiye’de gerçek müzik yapılabileceğinin en iyi örneği.

4. Mirage – Winds of Change

Mirage, Türk rock müziği’nin kült ismi Teoman‘ın -tam adıyla Fazlı Teoman Yakupoğlu- müzik serüveninde yer alan ilk duraktır. 80’lerin ortasında Teoman tarafından kurulan Mirage’te ayrıca Tanju Eren (gitar), Sunay Özgür (bas gitar), Gürkan Kurtkaya (davul) ve Ender Akay (gitar) yer almıştır. Scorpions grubundan “Winds of Change” isimli şarkıyı yorumlayan Mirage, Scorpions’un yaratmış olduğu derin ve buğulu hisleri yaşatıyor.

5. Indians – Hippy Hippy Shake

Teoman‘ın uzun saçlarıyla yer aldığı bir diğer rock grubu olan Indians‘ın günümüze ulaşabilmeyi başarmış sınırlı kayıtlarından. Teoman (vokal), Serdar Öztop (gitar) ve Burak Kulaksızoğlu (bas gitar) isimlerinden oluşan Indians, kulağımızın The Beatles ve The Swinging Blue Jeans gruplarından aşina olduğu “Hippy Hippy Shakes” isimli şarkıyı yorumluyor.

Kaynaklar: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here