Wuthering Heights, dönemin unutulmaz aşkını en nahif şekilde yazıya döken İngiliz yazar ve şair Emily Brontë’nin romanı.

Eser, 1946 yılında “Rüzgârlı Bayır” adıyla ilk kez Emel Harunoğlu ve Naciye Öngül tarafından çevrilmiş ve Milli Eğitim, Dünya Edebiyatından Tercümeler Dairesi tarafından Ankara’da yayımlanmıştır. Daha sonra pek çok kez baskısı yapılmıştır.

19. yüzyıl İngiliz Edebiyatının önemli kadın yazarlarından biri olan Emily Bronte’nin ilk ve tek romanı olma özelliğini taşıyan roman, döneminde olduğu kadar günümüze kadar ses getirmeyi başarmış güçlü kitaplardan… Romantik Gerçekçi İngiliz bir romancı olan Emily Bronte, üç romancı kız kardeşin ortancasıdır. Hayatları kadar sanatları da benzerlik taşıyan kardeşlerin en öne çıkanı, Uğultulu Tepeler‘in yazarı Emily Bronte’dir. Gotik yaşam ve İngiliz soğukluğunu sonuna kadar barındıran roman, okurken insanı İngiltere’nin en soğuk ve sessiz köylerinde gezdirirken yağmurlu havası ile eşlik etmekten de geri kalmıyor.

Kitap bu kadar etkili iken sinemaya uyarlanması elbette kaçınılmaz bir olay.

Uğultulu Tepeler adlı evin sahibi Earnshaw, bir gün Liverpool’dan 6 yaşında esmer bir çingene oğlan çocuğu ile döner. Kimsesi olmayan ve adını Heathcliff koyduğu bu çocuğu oğlu Hindley ve kızı Catherine ile birlikte kendi oğlu gibi büyütmeye karar verir. Catherine ile Heathcliff birbirlerini kısa süre içinde sevmeye başlarlar. Babalarının ölümünün ardından, Hindley, Heathcliff’e uşak muamelesi yapmaya ve çok kötü davranmaya başlar. Heathcliff, Catherine’in onun gibi biriyle evlenmesinin küçük düşürücü bir durum olduğunu öğrenir ve Uğultulu Tepeler’den kaçar. Üç yıl boyunca ortalarda görünmeyen Heathcliff, üç yıl sonra zengin bir adam olarak geri döner. Yokluğunda Catherine komşu malikanenin varlıklı sahibi Edgar Linton ile evlenmiştir. Catherine ile Heathcliff karşılaştıklarında aralarında aşk yeniden alevlenir. Catherine, doğum yaptıktan sonra hayatını kaybeder. Heathcliff, intikam alma amacıyla Edgar Linton’ın kız kardeşi Isabella ile evlenir, evliliklerinden bir oğlu olur. Aradan 20 yıl geçtikten sonra oğlunu, Catherine ile Edgar Linton’ın kızıyla zorla evlendirerek intikam almayı sürdürür.

2011 yılında kitaptan uyarlanan yönetmenliğini Andrea Arnold’un yaptığı filmde, baş rolü güzelliği ile büyüleyen Kaya Scodelario ve James Howson paylaşıyor. Az ve öz konuşmaların yanı sıra mekan ve çekim açıları ile mutlaka izlenmesi gereken uyarlama filmler arasında. Film ayrıca karakterlerden biri olan Heathcliff’i siyahi bir oyuncunun canlandırması ile de farkını ortaya koyuyor.

31. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışmasında yer alan Uğultulu Tepeler, 2011’de Venedik’te En İyi Görüntü ödülünü aldı.

fragmanı için:

kaynak:1 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here