Türk edebiyatında en çok yer alan ve okuyucular tarafından en çok sevilen, ilgi gören türlerden biri de öyküdür. Öykünün önemini anlatmak için yalnızca kendi edebiyatımızda ya da dünya edebiyatında bilinen öykücüleri anlatmak, onların eserlerini okumak ne yazık ki yeterli ve doyurucu olamaz. Genel olarak tek çizgide ve şekilde yayınlanan öykülerin farklı bir şekilde karşımıza çıktığı yayınlardan biri de Öykü Gazetesidir. Kitap formatının aksine, süreli bir yayın olan gazete formatında çalışan Öykü Gazetesi, öykü yazmayı ve okumayı severler için Türk edebiyatında karşımıza çıkan nadir fırsatlardan biridir. Öykü Gazetesi her ay kendisine gönderilen öykülerden ortalama yirmi tanesini seçerek yayınlar, bunu yaparak yeni yazarlara çok büyük bir fırsat taşımış olur.

2019 yılının Haziran ayında yayın hayatına son veren ve son sayısını internet üzerinden yayınlayan Öykü Gazetesi, Mart 2020 döneminde yeni sayısı ile yayın hayatına geri dönüyor. Geri döneceklerini sosyal medyadan bildiren Öykü Gazetesi, hikaye ve öykü okumayı sevenler; bu konuda her yeteneği görmek isteyenlerin merakla aldığı bir gazeteydi.

Öykü gazetesi, Türk edebiyatında gerçekten önemli bir yer tutan öykülerin yayınlandığı, kendi sloganı ile gerçekleri yazmayan gazetedir. Ekim 2016 yılında ilk sayısı ile yayına başladıktan sonra edebiyat severler tarafından çokça ilgi görmüş ve satılmıştır. Bu yayın sürecinde bir dönem boyunca Can Yayınları tarafından desteklenen gazete, bir buçuk yıllık birlikteliğin ardından Can Yayınları ile yollarını açıkladığını açıklamıştır. Ardından, yine sosyal medya hesaplarından yaptıkları duyurular ile 2019 yılının yazında yayın hayatlarına son verdiklerini belirtmişlerdir.

“Emeği geçen yazarlarımıza, okurlarımıza, yayıncılarımıza teşekkürler. Bugün var olan, yarın çıkacak olan öykü yayınlarını desteklemeniz dileğiyle…
HOŞÇA KALIN SEVGİLİ DOSTLAR!

SON SAYIMIZI BU LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.

https://t.co/M8nxCfk1Qh

Öykü gazetesinin en sevilen özelliklerinden biri de henüz yayın hayatına başlamamış yazarların öykülerini bu dergiye gönderebilmeleridir. Gazete formatının yararlarından biri ise kolaylıkla taşınması hariç aynı zamanda kapağının ve içeriğin sade tasarımı ile okuyucuları gerçekten edebiyata odaklaması bu alanda çok başarılı olduğunun bir göstergesidir. Gazetenin kapağında da öyküler, yazar isimleri ve içindeki öykülerden alıntılar yer almaktadır.

Genç yazarlara çoğu zaman fırsat tanıyan ve öykülerini paylaşan gazetenin her sayısında ortalama olarak 20’ye yakın öykü vardır. Aynı zamanda yalnızca amatör yazarların değil, Hasan Ali Toptaş, Hayati Sönmez gibi isimleri de bazı sayılarda bu dergide görebilirsiniz. Bugüne kadar yüzlerce yazara ve öyküye yer vermesi, Türkiye koşullarında yazar olmak isteyenlerin umutsuzluğa kapıldığında önlerine bir kapı olarak açılabilir, yeni yazarlara yeni umutlar verebilir. Tam da bu sebepten dolayı, Öykü Gazetesi gibi edebiyat dünyasında ismi olmasını isteyen herkese fırsatlar veren tüm yayınlara teşekkür ediyoruz ve Öykü Gazetesinin tekrar yayın hayatına dönmesinin edebiyat dünyasına renk katacağına inanıyoruz.

 

Kaynaklar: 1 2 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here