Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Türkiye’nin en iyi mühendisi olmak ister misin? E o zaman ne duruyorsun? Yıldız Teknik Üniversitesi BEST kulübünün düzenlemiş olduğu, Türkiye’nin en iyi üniversiteleriyle kapışma şansını sağlayan EBEC Challenge (European Best Engineering Competition) ile tanışmanın zamanı geldi bizce!

Başvurular 2-15 Nisan!

BEST Nedir?

Board of European Students of Technology (BEST), 1989 yılında kurulmuş, apolitik, kar amacı gütmeyen ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir topluluktur. BEST, Avrupalı öğrenciler arasında iletişimi ve iş birliğini güçlendirmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda verdiği eğitimler aracılığıyla, öğrencilere akademik ve profesyonel hayatlarında yardımcı olacak bilgi ve yetenekleri kazandırmakta ve onları uluslararası alanda çalışmaya hazırlamaktadır. Düzenlediği etkinlikler sayesinde öğrencilere birikimlerini paylaşacakları ve kendilerini geliştirecekleri fırsatlar sunarken; onların yenilikçi, dinamik ve planlı bireyler olmalarını sağlar.

EBEC Nedir?

Avrupa BEST Mühendislik Yarışması (European BEST Engineering Competition), Avrupa Teknoloji Öğrencileri Topluluğu tarafından yürütülen ve Avrupa’daki mühendislik öğrencilerinin dahil olduğu bir projedir. EBEC Challenge ile öğrencilerin günümüz dünyasındaki sorunlara farkındalığını artırmayı ve bu sorunların çözümünün bir parçası olmaları için onları teşvik etmeyi hedefler.

EBEC Challenge (European BEST Engineering Competition Challenge), Avrupa’da 79 üniversitede düzenlenen, lokal ve bölgesel final olmak üzere iki ayaktan oluşan, Avrupa’nın en prestijli ve en kapsamlı mühendislik yarışmasıdır. Dörder kişilik ekiplerden oluşan yarışmacılar, yarışma sırasında organizatörler tarafından sağlanan kısıtlı kaynaklarla ve kısıtlı bir zaman içerisinde teknik bir problemi çözmeye çalışırlar.

EBEC Challenge, “EBEC Challenge piramidi” şeklinde tasarlanmıştır ve yıl boyunca düzenlenen 2 ayaktan oluşur:

– Yerel ayaklar, EBEC Challenge’nin tüm üniversitelerden öğrencilerin katıldığı ilk ayağıdır. Tüm yerel ayaklar Yerel BEST Grupları (LBG) tarafından düzenlenir. EBEC Challenge’nin gittikçe popülerleşmesiyle beraber her geçen sene katılan yarışmacı sayısı da artmaktadır.

– Ulusal/Bölgesel ayaklar ise EBEC Challenge’nin ikinci ayağını oluşturur. Yerel ayakların kazananları bir sonraki seviye olan bu yarışmalara katılma hakkı kazanırlar. Her yıl 600’den fazla yarışmacı, pratik becerilerini kanıtlamak ve piramidin ikinci ayağını kazanmak için yarışmaya katılırlar.

Takım Tasarımı ve Vaka Analizi olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışma, her yıl Avrupa’da 3000’den fazla teknoloji öğrencisine ulaşmaktadır. Yarışma dili de tamamen İngilizcedir.

https://ebec.best.eu.org/

2015’te, amacı genç Avrupalıların gelişimine katkı sağlamak ve Avrupa Kimliğinin oluşmasını ve gelişmesini sağlayan organizasyonları desteklemek olan “The European Charlemagne Youth Prize” ödülünü de alan EBEC, Avrupa’nın en prestijli mühendislik yarışması olarak gösteriliyor.

2017 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde düzenlenen EBEC Finaldan bir kare, 2. olan takım İTÜ ve Türkiye ayaklarını da birincilikle geçmiş olan bir Türk takımı.

http://www.itu.edu.tr/haberler/2017/08/24/avrupada-muhendislikte-buyuk-basari


Türkiye’de 6 üniversitede bulunan BEST düzenlediği lokal raundlardan EBEC Türkiye’ye yarışmacılar gönderiyor.

Bu üniversiteler:

  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Ege Üniversitesi
  • Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi
  • İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Yıldız Teknik Üniversitesi

Geçtiğimiz yıllarda ulusal medyada da yer aldık (Sabah, Hürriyet).

Her sene Türkiye’deki BEST lokal gruplarının sıra ile organize ettiği EBEC Turkey bu yıl EGE Üniversitesinde BEST İzmir tarafından 19-20 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here