2017 yılından beri merakla çıkması beklenen Star Wars açık dünya evren oyunu, geçtiğimiz saatlerde maalesef EA tarafından projenin iptali kararıyla karşılaştı. Oyun, 2017 yılının başlarında Electronic Arts’ın Vancouver ofisinin içerisinde büyük bir alana sahip Visceral Games’in kapatılma kararının hemen ardından lanse edilmişti.

EA Vancouver, FIFA ve Battlefront’un da dahil olduğu oyunları yapan büyük stüdyo, 2017 Ocak ayında EA’nın Visceral Games’i kapatmasından beri bu açık dünya Star Wars oyunu üzerinde çalışıyordu. O zamana kadar Visceral- kendilerini popüler Dead Space korku serisi ile dünya geneline duyuran ekip- proje adı Ragtag olan bir Star Wars oyunu için kolları sıvamıştı. Hatta oyunu yönetecek isim de Uncharted’ın yönetmeni olan Amy Henning’di. EA Vancouver ise en başından beri desteklediği projeyi, EA’nın Visceral Games’i 2017 Ocak 17 tarihinde kapatmasının ardından sahiplendi.

Ancak, EA Vancouver’ın Star Wars’u, Ragtag ile benzeşmiyordu. EA Vancouver tarafından ele alınan proje, tamamen yeniden yapılandırılıyordu. Sadece birkaç görseli içerisinde tutmaya karar veren ekip, oyunu komple açık dünyaya taşımaya başlamıştı.

Şimdi ise bu proje de iptal edildi. (EA nedense bu karardan tamamen sorumlu tutulmuyor.)

Electronic Arts, EA Vancouver’in açık dünya oyunu hakkında hiçbir şey yayınlamamıştı ama yayıncı, Visceral’in haberinin ardından “Açıkca diyebiliriz ki oyuncuların oyuna devamlı geri dönüp tekrar tekrar aynı keyfi ve eğlenceyi deneyimlemek isteyebilecekleri bir oyun sunacağız. Sadece grafiğin ve dizaynın üzerinden geçmemiz gerekiyor.” Açıklamasını yapmıştı. Şirket aynı zamanda, “Dünya genelindeki EA Stüdyolarından oluşan bir geliştirme ekibi bu oyunun geliştirilmesinde yer alacak ki oyun çoktan EA Vancouver tarafından da üzerinden geçilmeye başlandı.” Diye ekleme yapmıştı.

Ekleme yapmalıyız ki, bazı söylentilerin Orca adı verilen bu Star Wars projesinin henüz çıkmak için çok erken olduğundan iptaline varıldığı, aslında çıkış tarihinin çok daha erken bir dönemde olduğu ama EA’nin ileriki yıllara yönelik planları doğrultusunda Orca projesinin yeni çıkacak konsollara göre uyarlanıp bizlerle buluşturulacağı doğrultusunda. Bu açık dünya oyunundan önce çıkması planlanan ve aynı şirketin takvimlerin 2019 sonbaharına işaret ettiği Jedi: Fallen Order’dan da sorumlu olduğunu unutmamalıyız. Stüdyonun bütün bu planların ve bahsi geçen ama adının ne olduğu açıklanmayan yeni oyun projesinin bitmesinin ardından bu evrene tekrardan geri dönüş yapabilmeyi umut ettiklerini de söylemeden etmeyelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here