İngiltere’de “bağımlılık yapıcı ve sürükleyici teknolojiler” hakkında yapılan inceleme için Electronic Arts ve Epic temsilcileri, İngiltere Parlamento’sunun Dijital Kültür, Medya ve Spor Komitesi ile toplandı. Yer yer gergin geçen toplantıda, çoğunlukla loot boxlar ve yaş doğrulaması konularına değinildi.

İnsanların, bu firmaların oyunlarında -özellikle Fortnite’da- ne kadar harcadıkları sorulduğunda, bu bilgiyi paylaşmayı reddeden temsilciler, loot box sistemi konuşulduğunda yaratıcı cevaplar vermekten kaçınmadı. Electronic Arts temsilcisi, kendilerinin “etik ve eğlenceli” olduğunu söylerken bu sistem için loot box değil, “sürpriz mekanikleri” dediklerini belirtti. “Eğer bir oyuncakçıda sürpriz oyuncaklarla ilgili bir arama yaparsanız, insanların bunlardan eğlendiği, sürprizlerden hoşnut olduğunu görürsünüz. Bu oyuncaklarda, sürpriz yumurtalar gibi yollarla yıllardır bulunuyor.” diyen EA temsilcisi, İngiltere ve Avustralya Kumar komisyonlarının bu “mekanikleri” kumar olarak değerlendirmediğini de hatırlatarak, bu sistemin insanları kumara yakınlaştırdığı kanıtlarını reddetti.

Sürpriz mekanikleri” ve bu oyunların etkileri uzun süreler boyunca tartışılacak gibi görünüyor. Konu hakkındaki araştırmalar devam ederken, bu uzun toplantının tamamını izlemek isteyenler buraya tıklayarak izleyebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here