Gün geçtikçe yerli oyunların geliştiğini görebiliyoruz. Yatırımlar, harcanan paralar Türk oyun sektörünün geliştiğini gösteriyor. Macrotis: A Mother’s Journey de gelişen sektörde kendine yer edinmeye çalışan bir oyun. Geliştirici ekip Proud Dinosaurs’un ilk oyunu olan Macrotis: A Mother’s Journey, 8 Şubat’ta çıkışını gerçekleştirdi. Geçelim oyunu incelemeye.

Oyunun hikayesi basitçe, şiddetli yağmurda çocuklarını kaybeden anne tavşan Bilby’nin çocuklarını arama hikayesi. Oyun her fırsatta duygusal olmaya çalışıyor. Anne tavşanın o üzüntüsünü, çaresizliğini ve hırsını oyuncuya vermeye çalışıyor. Oyun, haliyle doğada geçiyor ve geliştirici ekip doğadan olabildiğince yararlanmış. Farklı hayvanlarla etkileşime geçebiliyoruz, çocuklarımızı arama yolculuğumuzda onlardan yardım alabiliyoruz. Doğadaki etkileşimler bir yana, oyuna büyülü bir hava katan karakterlerle de karşılaşabiliyoruz. Bu olay, oyuna dinamizm getirmiş böylelikle sadelikten biraz da olsa uzaklaşabilmiş. Oyun dört bölümden oluşuyor ve 5,5-6 saatlik oynama süresi var.

Oyun 2.5D Puzzle-Platformer türünde bağımsız bir yapım. Platform öğeleri oldukça fazla kullanılmış. Düz bir şekilde ilerlemek imkansıza yakın. Bu da platformdan sıkılmama sebebiyet verdi. Neredeyse her sekansta zıplayarak bölümü geçiyorsunuz. Puzzle ise platformda olduğu gibi bol bol kullanılmış. Bulmacalar ne çok zor ne de çok kolay fakat iyi düşünülmüş. Bulmacaları çözmek için kafa yormanız gerekiyor. Bazen de oyunu doldurmak için bulmaca koyulduğu hissine kapıldım, oyun zevkini baltalayan gereksiz bulmacalar mevcut.

Bulmacaları çözmek için genellikle taş ittirme mekaniği kullanılmış. Oyun, size birkaç tane taş veriyor ve bunları gerekli yerlere ittirerek geçiyorsunuz. Tabii ilerleyen bölümlerde farklı mekanikler de açılıyor. İkinci bölümde açılan ruh mekaniği en sevdiğim oldu. Karakterimiz olduğu yerde kalıyor ve ruhuyla oynamaya devam ediyoruz, böylelikle çift karakterle bulmacaları çözüyoruz. Her bölümde açılan bir mekanik var, bu mekanikler sayesinde oyunun akıcılığı artmış.

Farklı mekanikler ve iyi bulmacalar güzel fakat oyun zevkini baltalayan bir hata var ki beni oyundan oldukça soğuttu. O da kontrollerin kötü olması. Biraz önce yazdığım gibi oyunun her yerinde zıplamak gerekiyor fakat zıplama tuşunun tepki süresi uzun. Tuşa bastığım zaman, karakter anında zıplamadığı için oyun boyunca kolay bir şekilde geçebileceğim bir yerde bile düşüp bölümün en başından başladım. Bu da oyundan soğumama sebep oldu. Sadece zıplama değil; yürürken karakterin anında durmaması, sarmaşıklara tırmanabilmek için bir tuşa basma gerekliliği gibi kontroller de oyundan soğutuyor. Oyunun kontrollerine alışmak bu nedenlerden dolayı zor.

Tasarım konusunda Macrotis: A Mother’s Journey, müthiş görünüme sahip. Yer altının o karanlık atmosferi, doğanın getirdiği yeşillikler ve toprak renkleri oldukça güzel. Fakat bu konuda da büyük bir hata var ki gözlerimi çok yordu. Bu da karakter ve arka plan renginin aynı olması. Karakterimiz küçük mavi bir tavşan. Arka planda da mavinin birçok tonu kullanılmış, 2.5D olması sebebiyle karakterimizi uzaktan görüyoruz. Böylelikle oynarken gözlerim yoruldu ve karakterimi takip etmekte zorlandım. Keşke karakter farklı bir renkte olsaydı o zaman gerçekten de harika bir görüntü olurdu. Hikayeyi anlatmakla görevli el çizimi ara sahneler, oldukça güzel. Grafiklerin bu denli iyi olması haliyle bilgisayarı zorluyor. İyi bir sisteme sahipseniz oyunu akıcı bir şekilde zevkle oynayabilirsiniz fakat çok da iyi bir sisteme sahip değilseniz oyun zevkiniz çok fazla baltalanıyor.

Oyunun müzikleri oldukça güzel. Hikayeye ve atmosfere uygun hoş müzikler var. Ses tasarımında da beni rahatsız eden bir şey duymadım. Oyunun içinde profesyonel seslendirme olması da çok güzel, ekibin bu işte ciddi olduğunu gösteriyor.

Özetleyecek olursak Macrotis: A Mother’s Journey iyi potansiyele sahip, vasat bir oyun olmuş. Kontrollerin yetersiz olması, tasarımdaki hatalar, gereksiz bulmacalar oyunun eksileri. Artıları ise iyi bir hikaye, güzel görsellik, farklı mekanikler diyebilirim. Oyun Steam’de uygun bir fiyata satılıyor, buradan Steam sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu oyun, Proud Dinosaurs ekibinin ilk oyunu, umarız gelecek oyunlarında daha başarılı olurlar ve gittikçe gelişen oyun sektöründe iyi bir yere gelebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here