Bazen neden müzik dinlediğinizi sorgular mısınız? Şahsen ben sorguluyorum. Çok genel sorulardan çok spesifik sorulara kadar müzik hakkında kendime sorular sorarım. Neden müzik dinliyorum? Bu benim için neden bir ihtiyaç? Bu soruları sordukça insanın müziğe bakış açısı ciddi anlamda değişiyor. Müziğin bu kadar basit bir şey olmadığını fark ediyorsun. Müzik sadece birkaç nota ve söz dizisinden ibaret değil aslında. Bunun gibi somut noktalardan çok müzik, soyutlaştığında müzik oluyor gibi geliyor bana. Peki o zaman siz okuyucularımızla birlikte müzik hakkında bir soru daha sormak istiyorum. Müzik nasıl soyutlaşır?

Müziği hayatının merkezine koyan herkes müziğe farklı bir bakış açısı geliştirir. Bu bakış açıları ise genellikle bana göre tek bir ortak noktada birleşiyor, duygular. Dünyadaki tüm soyut kavramların atası olan duygular, insanı insan yapan ve farklılaştıran şeylerin başında geliyor. Herkes’in duyguları farklı şekillerde ve seviyelerde işliyor. Bu tamamen insan denen varlığın içinde olan kimyasallardan ibaret olsa da iki ya da üç kimyasal ile özetlenemeyecek bir şey. Vücudumun içinden bir yankı misali dışarı çıkmayı bekleyen onlarca farklı his topluluğu duygular. Bazen sert bir bağırış bazen ise gözyaşı bazen ise birkaç cümle.

Bazen bu yankılar, çığlıklar vücudumdan çıkmayı başaramıyor. Ağlamam gerektiği zaman ağlayamıyorum. Sinirlenmem gerektiği zaman sinirlenemiyorum. Kelimeler ise kifayetsiz kalıyor. Ne şanstır ki genellikle o sıralarda yanımızda birini de bulamıyorum. Kendi adıma konuşsam da çoğu okuyucumuzun da bu durumu yaşadığını tahmin ediyorum. Sarılacak somut hiçbir şey olmadığında en büyük ihtiyacımız olan müzik bize el uzatıyor. Bizim yerimize konuşuyor, bizim yerimize ağlıyor ve sinirleniyor. Bazen de bizi mutlu ediyor ve umut dolu bir hale getiriyor. Bunun aslında ne kadar büyüleyici bir güç olduğunun farkında mısınız? Tek bir nota ile binlerce insanın içinde sakladığı şeyleri ortaya çıkarabiliyorsunuz. Binlerce insan sizin onları anlattığını düşündüğünüz sözleri tekrarlıyor. Bu büyük bir güç olduğu kadar da büyük bir sorumluluk aslında. Müzisyenin o topluluğa vereceği herhangi bir yanlış mesaj çok üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu belki bir intihar belki de bir ayrılık olabilir. O yüzden dinleyicinin de ne dinlemek istediğini, ve içinde hapsolan duyguyu iyi tanıması gerekir. Sanatın, sizi sizi anlatmasına izin verin. Farklı yollara sokmasın sizi çünkü siz, siz oldukça müzik de müzik olmaya devam edecek. İkiniz sonsuzluğun içinde kaybolup gideceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here