DİKKAT; Bu yazı Warcraft filminin devam filmi için spoiler oluşturabilecek içeriğe sahiptir.

Warcraft evreninin en önemli karakterlerinden biri olan Thrall, doğum adıyla Go’el, Frostwolf klanının lideri olan Durotan ve karısı Draka’nın tek çocuğudur. Warcraft filminden gördüğümüz kadarıyla Thrall’ın hikayesi küçük yaşta Fel zehrinin etkisinde kalmış ve yeşil küçük bir ork olarak hayatının ilk nefeslerini almaya başlamıştır. Gul’dan’ın Frostwolf klanının ölümünü emrettikten sonra Draka’nın son çabasıyla Thrall nehire bırakılmıştır. Buraya kadar çoğumuz biliyoruz peki ya sonra?

Go’el yani Thrall

Thrall, nehre bırakıldıktan sonra bir insan tarafından bulunur. Bu insan, orklarla yapılan savaştan sonra esir orkların tutulduğu ork hapishanesinin kumandanı Aedelas Blackmoore’un adamlarından biridir. Blackmoore bu ork yavrusunu görünce ona köle anlamına gelen Thrall ismini vermiştir. Blackmoore’un Thrall’ı öldürmeme sebebi insan zekasını ve ork gücünü birleştirip süper silah bir köle yaratmak istemiştir. Thrall büyürken ona Blackmoore’un saf ve temiz kalpli kölesi Taretha arkadaşlık etmiştir. Diğer insanlara nazaran Thrall’ı seven ve ona iyi davranan biridir Taretha, ona okuma kitapları hediye eder ve mektuplaşır. Aralarında güzel bir kardeşlik bağı vardır.

Taretha Foxton

Büyüyen ve ergenlik çağına giren Thrall güçlenmiş ve akıllanmıştır. Kendisine kötü davranılmasından bıkmıştır ve Taretha’ya bu esir hayatından kaçmak istediğini söylemiştir. Thrall için üzülen Taretha, Thrall’ın kaçmasına yardım etmiştir. Fakat Thrall henüz daha uzaklaşamamışken o sırada devriye gezen bir insan asker tarafından yakalanmış ve başka bir ork hapishanesine götürülmüştür. Thrall burda yeşil tenli ve kırmızı gözlü tırsak orkları görmüş ve çok şaşırmıştır. Böylesine nefret ve hırs dolu orkların nasıl bu kadar pısırık ve sakin olduklarına anlam verememiştir. Kelgar’la tanışmıştır, Kelgar, Thrall’a Gul’dan’ın fel zehrinden, fel zehri olmadan önce Horde’un ne kadar güçlü ve kuvvetli olduğundan bahsetmiştir ve son olarak fel zehrine maruz kalmasına rağmen hala hırsını ve isteğini kaybetmemiş olan Warsong Klanı’nın lideri Grommash Hellscream’dan bahsetmiştir.

Grommash Hellscream

Thrall o esir kampından da bir şekilde kaçıp Grommash’ı bulmuştur, Grom’u bulduktan sonra kendini ona kanıtlamıştır ve bu sayede Grom onu kanatlarının altına almış ve Ork dilini Thrall’a öğretmiştir ve onun aslında bir Frostwolf Klanı’nın üyesi olduğunu söylemiştir. Bunları duyan Thrall, köklerini ve klanını bulmaya Alterac Mountains’a doğru yola çıkmıştır. Yol boyunca çektiği zorlu kış şartları ve vahşi hayvanlardan yorulan Thrall, Frostwolf’lar tarafından kurtarılmıştır. Thrall orda Drek’Thar ile tanışır. Drek’Thar, Thrall’a onun Frostwolf Klanı’nın liderinin tek oğlu olduğunu söylemiş ve ona Gul’dan gelmeden önceki Horde’un yaşam biçimini ve geleneklerini öğretmiştir. Bir süre geçtikten sonra Thrall gerçek bir ork savaşçısı olmuştur ve Frostwolflar tarafından aralarına kabul edilince Snowsong adlı bir kar kurdu tarafından arkadaşlıkla ödüllendirilmiştir.

Thrall ve Snowsong

Bir süre Frostwolf Klanı ile vakit geçiren Thrall, orkların ana sınıfı olan şamanlık ile ilgilenmeye başlar ardından Ateş, Toprak, Su ve Hava elementleriyle ve vahşi doğa ile arkadaş olur. Thrall’ın bu elementler tarafından kabul edilmesi çok büyük bir olaydır çünkü Gul’dan’ın ve onu takip eden orkların saf elementlere iblis zehri bulaştırdıkları için elementler orklara sırtını dönmüşlerdi ama Thrall’ın elementlerle arkadaş olması hem orkların elementler tarafından affedildiğini hem de Thrall’ın çok büyük bir şaman ve lider olacağının habercisiydi. Thrall yeni jenerasyonun ilk şamanıydı. Frostwolfların ve Thrall’ın kaldığı kamp bir süre sonra bir yüzü gizlenmiş bir yabancı tarafından ziyaret edilir. Thrall bu yabancıya karşı ilk başta çok sıcak ve iyi davransa da yabancı tarafından sinir edilir ve onu teke tek savaşa davet eder. Buna ork dilinde Mak’gora denir. Yabancı Mak’gora davetini kabul eder ve üstündeki pelerini çıkarır. İçinden kocaman bir siyah zırhlı ve aşırı büyük bir balyozlu bir ork çıkar. Kısa ama ölümcür bir dalaşmadan sonra Thrall rakibini silahsız bırakmayı becerir ve klanı tarafından tebrik edilir. Yabancı kendini tanıtır; “Ben Orgrim Doomhammer, Horde’un lideri.” Drek’thar, Doomhammer’a ulaşıp Durotan’ın tek oğlunun döndüğünü haber eder. Onunla savaşmasını bir test olarak ister ve gördükleri karşısında çok mutlu olur çünkü bu zamana kadar Doomhammer’ı alt edebilen iki kişi vardır biri Thrall diğeri de babası Durotan.

Durotan ve Doomhammer

Doomhammer Hellscream’la planadıkları pısırık orkları hapishanlerden kurtarma görevini Thrall’a da anlattı ve birsürü orku kurtarmayı başardılar fakat bir gün Doomhammer savaşta yenik düştü, ölürken Thrall’ı Horde’un yeni lideri yaptı. Zırhını ve balyozunu ona hediye etti. Thrall, Horde’un lideri olduktan sonraki ilk işi Durnholde’u yani onu köle yapan Blackmoore’un yaşadığı şehiri istila edip ordaki kötü insanları öldürmek ve Tarethayı görüp esir orkları kurtarmaktı. İstilanın sonlarına doğru Thrall, Blackmoore’dan teslim olmasını istedi, Blackmoore bu söze karşılık sarışın bir kadın kafası attı Thrall’ın önüne, kafa Taretha’ya aitti. Ağlayarak sinirle haykıran lider atak emri verdi ve sonrasında Blackmoore’u tünelde kıstırıp öldürdü. Blackmoore’un sağ koluna “Ya orkları salın biz de insanlarla ateşkes yapıp ticaret yapalım ya da burda ölün” dedi. İnsanlar ve Orklar sağ salim bir şekilde ayrıldılar…

Bir sonraki yazımda görüşürüz, sağlıcakla kalın. Lok’tar Ogar!

1 YORUM

  1. Güzel anlatım fakat tek sorun bir cümlede çokça ‘ve’ kullanman gibi görünüyor. Yazılarını tekrar okuyunca bunu sen de fark edeceksindir ama onun dışında hiçbir problem göremiyorum. Başarılar, yazılarını takip ediyor olacağımm..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here