Neşeli insanlar, pozitif düşünceler, rengarenk geçit törenleri, şaşırtan kostümler ve tabii ki akşama damgasını vuran gösterişli partiler: işte bu yazımızda dünyanın en rengarenk coşkularına sahip karnavallardan beşini sizlere sunacağız.

1. Venedik Karnavalı (Venedik, İtalya):

Yıllara meydan okuyarak modası geçmeyen bir karnaval olan Venedik Karnavalının kökenlerinin, Venedik Cumhuriyeti’nin 1162’de Aquileia Patrikliği’ne karşı kazandığı zaferin anma kutlamasına dayandığı söylenmekte. O günden beri kutlama tarzları oldukça değişmiş olsa da maske takma geleneği hala büyük bir öneme sahip ve karnavalın dünyadaki sembolü haline geldi. Porselen maskelerin kökeninin de 13. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip olduğu ve ilk defa sınıf hiyerarşisine bir başkaldırı olarak giyildiği konusunda söylentiler mevcuttur.

2. Rio Karnavalı (Rio De Janeiro, Brezilya):

Karnavalların atası, en büyüğü… Dünyanın sayısız karnavalı arasından en ilgi göreni Rio’daki dev etkinliğin geçmişi 1723’e kadar uzanmakta ve karnaval sürecinde her gün iki milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlanıyor. Kutlamaların merkezinde samba müziği var. Rengarenk geçen sayısız geçit töreninde ilgiyi üzerine toplamak için birbirleriyle yarışan 200’ün üzerinde samba okulu (mahalleleri temsil eden sosyal kulüpler) yer alıyor. Etkinliği en önlerden izleyebilmek için Sambadromo’da (Samba Drome) bir koltuk ayırtabilir veya kıyafetlerini giyerek, yankıyla inleyen metropolün çeşitli bölgelerindeki sayısız sokak partisinden birine katılabilirsiniz. Brezilya’da ülke boyunca öne çıkan birkaç karnaval daha bulunmakta. Ülkeyi ziyaret ederken, Brezilya’nın Rio dışındaki diğer muhteşem karnavallarına da göz gezdirmeniz mümkün.

3. Santa Cruz de Tenerife Karnavalı (Tenerife, Kanarya Adaları):

Görkemli Tenerife yıl boyu sayısız festivale ev sahipliği yapsa da, hiçbiri asıl karnavalının yerini tutmuyor. Rio Karnavalı’ndan sonra en popüler karnaval olarak kabul edilen, dünyanın en büyük ikinci karnavalı olan Santa Cruz de Tenerife Karnavalı, Kanarya Adaları’nın başkentini yüzyıllardır bir karnaval kenti haline getiriyor. Karnaval kraliçesinin seçildiği, hiciv dolu ilahilerin söylendiği ve tüm seremoniye benzersiz bir neşenin hâkim olduğu 15 günlük hayat dolu kutlamalar şehri rengarenk, dev bir partiye dönüştürmektedir.

4. Notting Hill Karnavalı (Londra, Birleşik Krallık):

1960’ların sonlarında Trinidad Karnavalı’nın kardeş etkinliği olarak ortaya çıktı. Şehrin caddelerinde Karayip kültürüyle kaynaşırken, yol kenarındaki ses sistemlerinden yayılan calypso, soca, reggae ve dub ritimleriyle dans edecek ve farklı lezzetler tatma fırsatı bulacaksınız. Birbiri ardına devam eden festivaller sizi beklerken  bu deneyimi eksiksiz yaşayabilmek için yeterince zaman ayırmak isteyeceksiniz. Eğlence tamamen sona erdiğinde, Londra’nın sakin köşelerinde vakit geçirerek bir parça huzur ve sessizlik bulabilmeniz mümkündür.

5. Nice Karnavalı (Nice, Fransa):

Altı geçit töreni, onlarca karnaval aracı ve tüm dünyadan binlerce dansçı ve müzisyen ile Nice Karnavalı köklü bir mirasa sahip hayat dolu bir partidir. Karnavalı ziyaret edince, çiçek savaşını (Bataille de Fleurs) kaçırmak istemezsiniz. Bu zarif geçit töreninde çiçek kaplı sayısız karnaval arabası sokakları dolduruyor ve kalabalık izleyici grupları için hoş bir şölen sunuyor. Karnaval severlerin ve dansçıların göz bebeğidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here