Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Dünyanın en önemli ve ünlü festivalleri arasında gösterilen Coachella Festivali her yıl farklı ülke ve kültürlerden insanları bir arada topluyor ve onlara sınırsız bir eğlence yaşatıyor. ABD’de düzenlenen festivale son yıllarda ülkemizden de ilgi ve katılım oldukça yüksek.

Colorada Çölü’nde bulunan Coachella Vadisi’nde yapılan etkinlik, ilk kez 1999 yılında gerçekleşmesine rağmen kökleri 1993 yılına dayanıyor. Amerika’nın en büyük bilet satış kanalı olan TicketMaster’ın aldığı komisyondan rahatsız olan Pearl Jam, hiçbir organizasyon şirketi ile anlaşması olmayan bir mekânda konser düzenlemek ister ve etkinlik için Empire Polo Club seçilir. Kulüpte yapılan konserlerin yakaladığı başarı sonrasında Coachella Festivali düzenlenmeye başlar. Katılımcılar isterlerse çadırlarda isterlerse çevre otellerde konaklıyor Festivalin düzenlendiği Empire Polo Club, aslında bir spor kulübü. Çevre kasabaların da ticari anlamda büyük gelirler elde ettiği festival süresince otellerde oda bulmak neredeyse imkansızlaşıyor. Bu nedenle festival alanında oluşturulan geçici çadır şehri, binlerce insanın konaklaması için hazırlanıyor.

İki hafta sonu şeklinde düzenlenen festival boyunca sahne şovları ve performanslarıyla ünlüler dikkat çekerken onlar kadar katılımcıların giydikleri kıyafetlerde dikkat çekiyor. Festival birkaç farklı sahneden tüm gün boyunca kesintisiz performans izleme şansı sunarken birçok farklı tarzda müzisyenlerin yanı sıra DJ ve performans sanatçıları da yer alıyor. Tüm alt müzik kategorilerine hitap etmeye özen gösteren festival, peş peşe iki hafta 3 gün boyunca katılımcılarına sıra dışı bir deneyim yaşatıyor. Neredeyse müzik sever her insanın ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde yer eden festival müzikleri, performansları, ortamı kadar katılımcıların stilleri ile de dünyaca bilinirlik kazanmıştır. Katılımcılar sahne aralarında festivalin ikonik simgeleri ile fotoğraf çektirmeyi ve çevrede bulunan hatıra dükkanlarından eşyalar almayı da tabi ki es geçmiyor.

Katılımcılar genelde ya bohem ya da plaj stilini tercih ederken. Moda evleri de Nisan ayının başında katılımcılar için özel kreasyonlar çıkartmaya başlıyor. Jean şort ve ceketlerin, düz tişörtlerin ve diz altı botların en çok kullanılan parçalar arasında yer aldığı festivalde akşam partileri ise bambaşka stiller yansıtıyor. Konserlerin yanında çeşitli medya kuruluşları ve moda evlerinin düzenlediği partilerde festivalde dikkat çeken noktalar oluyor. Konsept partilerin yanı sıra havuz başı ve kapalı etkinliklerinde düzenlendiği festival süresince, katılımcılar günlük tarzlarını bohem stili ile birleştirmeye çalışıyor. Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi tarafından da desteklenen parti, tasarımcıların Coachella tarzlarından ne derece etkilendiğini de gösteriyor. Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerde katılımcıların tercihlerini ve stillerini görme şansı yakalayan tasarımcılar, hazırladıkları kreasyonlarda bu tarzları da kapsamlı şekilde değerlendiriyor ve kullanıyor. Katılımcılar çöl koşullarına uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da şıklık yarışında oluyorlar.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here