Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları tarafından dünyanın ilk psikopat yapay zekası “Norman” geliştirildi. Tahmin ettiğimiz gibi adını, 60’lı yıllarda Alfred Hitchcock tarafından çekilen korku filmi Psycho’daki Norman Bates karakterinden alan Norman, Reddit kullanıcılarının kötü yorumlarıyla eğitildi.

Norman Bates‘ten ilham alınarak yapılan Norman; yapay zekaların eğitimleri için kullanılan veri kümesinin, davranışları nasıl etkileyebildiğini göstermek için tasarlandı. Bu bahsettiğimiz veri seti, isimlendirilmemiş bir alt dizinden gelen görüntülerin, “ölümün rahatsız edici gerçekliğini belgelemek ve gözlemlemek için adanmış” olduğunu belirtiyordu. Ardından Norman Rorschach testine tabi tutuldu ve oldukça ilginç sonuçlar verdi…

Norman’ın verdiği cevapları standart bir yapay zekanın verdiği cevaplarla karşılaştıran araştırmacılar, oldukça ilginç sonuçlar elde etti. Standart yapay zeka, betimlemesi için verilen resme, “Verilen siyah beyaz fotoğrafta beyzbol eldivenleri yer alıyor.” yorumunu yaparken Norman, “Bir adam gün ışığında makineli tüfek tarafından öldürüldü.” yorumunu yapmış. Standart yapay zeka, başka bir resim için “Bir kadın şemsiyesini açmış.” cevabını verirken, psikopat yapay zeka Norman“Çığlık atan bir kadın var önünde de ölü kocası.”  betimlemesini yapmış.

Ayrıca bu araştırma, belirli verileri bir algoritmayla beslemenin tehlikelerini ve bunun davranışları nasıl etkileyebileceğini göstermek amacıyla yapılmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here