Late Shift bir film mi yoksa oyun mu?

Cevap: her ikisi de! Sinema, oyun ve interaktif hikaye anlatıcılığını aynı potada eriten Late Shift dünyanın ilk etkileşimli filmi niteliğini taşıyor.

Oyundan bahsetmeye başlamadan bir önsöz geçelim. Bir film-oyun melezi olduğu için iki ayrı tür olarak incelenirse çok tatmin edici bir örnek olmayabilir. Ama bizce Late Shift’in çok farklı bir kulvarda kendine münhasır bir güzelliği var.

Ortalama oyun süresi 2 saat olan Late Shift bir FMV (Full Motion Video) suç gerilimidir. Otopark bekçisi Matt (Joe Sowerbutts) matematik, olasılıklar ve oyun teorisi konularında takıntılı zeki bir gençtir. Oldukça sıradan bir şekilde başlayan gece vardiyasının devamında Matt, kendini hayatında hiç yaşamadığı olaylar silsilesinin ortasında bulacaktır.

Late Shift’in tek bir başlangıcı ama 180 seçim noktası ve 7 farklı sonu var. Bu demek oluyor ki Matt’in talihsiz serüvenler dizisini seçimlerimizle biz yönlendireceğiz. Tek bir kritik kararımız bile sonuç üzerinde bir kelebek etkisi yaratabilir. İşin kötü yanı ise kararlarımızı vermek için 5 saniye gibi bir süremiz var!

Oyunun başlarında seçimlerimizin senaryoda çok büyük bir fark yaratmadığı düşüncesine kapılabiliriz ama bu doğru değil. Filmin birçok yerinde kritik tercihler ve kırılma noktaları var, yani Matt’in kaderi tamamen bizim ellerimizde.

“Bazen seçimler o kadar küçük ki onları görmezsin bile.”

Peki neden Late Shift’i mutlaka denemeliyiz?

  • Çünkü bir sinema bileti fiyatına yüzlerce hikaye kombini ve 7 farklı sonu olan bir film izliyorsunuz.
  • Film kısmına yoğunlaşırsak hikaye oldukça sürükleyici ve oyunculuklar profesyonel denilebilecek kadar iyi. Senaryosu Sherlock Holmes filminin yazarı Michael Robert Johnson tarafından yazılmış olduğunu belli ediyor.
  • Müzikler ve ses efektleri oldukça başarılı.
  • Oynamak için fare dışında bir şeye ihtiyacınız yok.
  • Normal bir film izlerken hep karakterlerin yerine kendimizi koyup empati yaparız. Ama Late Shift empatiyi gerçeğe dönüştürüyor çünkü bu filmin kahramanı sizsiniz! Oyun, bir seyirciden ziyade senarist gibi hissettiriyor bu yönüyle.
  • Üstelik bu oyunda her seçim bir vazgeçiş değil… “Keşke böyle olmasaydı.” dediğiniz noktada her zaman geriye dönebilirsiniz. Ayrıca tekrar tekrar oynayarak sayısız olası senaryo varyasyonlarını ve diğer sonları keşfedebilirsiniz.

Hikaye ve seçim bazlı oyunları seviyorsanız bizce Late Shift’e bayılacaksınız. Umarız türünün başarılı bir ilk örneği olarak etkileşimli filmlerin önünü açar. Çünkü bittikten sonra Late Shift gibi başka oyunların arayışı içinde bulacaksınız kendinizi, ama maalesef yok.

Bakalım siz ilk denemenizde mutlu sona ulaşabilecek misiniz?

Son olarak, başlamadan yanınıza patlamış mısır almak isteyebilirsiniz. İlk interaktif sinematik deneyiminizde iyi eğlenceler ve iyi seyirler dileriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here