Bu yazımızda Nevada’nın çöl manzarasından Japonya’nın yemyeşil yamaçlarına kadar uzanan evrensel bir müzik coşkusundan bahsedeceğiz. Festival müziği, coşku, eğlence, atmosfer! Farklı kültürlerde, farklı insanlarla birleşen ortak hisler… Ve bu yazı tam da müziğe düşkün, festival seven okuyucularımıza uygun bir içeriktir!

1.Coachella:

Coachella Valley Music and Arts Festival, her yıl Indio, Kaliforniya’da düzenlenen bir müzik ve sanat festivalidir. 1999’da Paul Tollett ve Rick Van Santen tarafından kurulmuştur. AEG Live’ın bir iştiraki olan Goldenvoice tarafından organize edilmektedir. Etkinlikte rock, indie, hip hop ve EDM sanatçıları sahne almaktadır. Ünlülerin de büyük ilgi gösterdiği festival son derece hareketli ve gösterişli geçmektedir.

2.Burning Man:

Yeryüzünde karşılaşabileceğiniz en renkli, en farklı, en düşündürücü festivallerden biri olan Burning Man’in arka planını Nevada’nın kurak Black Rock Çölü oluşturmaktadır.

Burning Man ticari sponsorluklardan ve işlemlerden arınmış bir toplantı ve bu, festivalin temelini oluşturan 10 rehber prensipten biridir. Burning Man özelliklerinden bir diğeriyse iz bırakmamak bu yüzden, geçici yapıların çoğu festivalin sonunda yakılıp yerle yeksan ediliyor. Burada mutant taşıtlarla ve her türlü sanat eseriyle karşılaşmaya hazır olmalısınız. 25 Ağustos ve 2 Eylül arasında gerçekleşecek olan festival bu senede muhteşem geçti.

3. Fuji Rock:

Japonya’nın en büyük müzik festivali geniş arazisiyle gerçekten görkemli bir konum olan Naeba kayak merkezinde gerçekleşmektedir.

Doğanın içindeki uzun patikalar ve dünyanın en büyük Gondol asansörüyle (Dragondola) birbirine bağlanan, merkez arazisine yayılmış yedi ana sahne kulağa efsanevi geliyorsa, gerçekten öyle olduğundandır!

4. Montreux Caz Festivali:

Peşinde olduğunuz şey cazsa, aradığınızı İsviçre’de, Alplerin eteklerinde, Cenevre Gölü’nün kırsal kıyıları boyunca gerçekleşen Montreux Caz Festivali’nde bulacaksınız. Caz festivallerinin büyük babası Montreux, 200.000 kişilik kalabalıklara ev sahipliği ederek, kendi türünde büyüklük açısından Montreal’in Uluslararası Caz Festivali’nden sonra ikinci sırada gelmektedir.

Festivalde caz türünde müzik yapmayan başka birçok ünlü müzisyeni de dinleyebilmeniz mümkün.

5. Colours of Ostrava:

Çekya’da yapılan festivaller arasında en geniş müzik yelpazesine sahip, eski bir maden alanıyla bir demir fabrikasından oluşan bir fonu arkasına alan bu uluslararası müzik festivali hafife alınacak bir festival değildir. Çünkü bu festival, Eski dönemlerden kalma, insana kendisini minicik hissettiren maden eritme ocaklarının ve paslı demir yapıların arasında gönlünüzce eğlenebileceğiniz bir atmosfer sunuyor.

6. Øya Festival:

Oslo’da yapılan Øya Festival Norveç’in en büyük festivallerinden biri ve şehirdeki yemyeşil Tøyen Park’ta düzenleniyor. Gündüz eğlencenin dibine vurmak festival özlemini doyuramazsa, Oslo’daki birçok kulüpte yapılan akşam etkinliklerinde eğlencenin nirvanasını yaşamak serbest.

7. OFF!:

OFF Festival Polonya’daki Katowice şehrinin hemen güneyinde, yemyeşil bir arazide düzenlenen, Polonya’nın yaz festivali takviminde kendisine yer etmiş eklektik bir festivaldir. İlk kez 2006 yılında yapılan OFF Festival dünyayı müzik ve samimi sosyal deneyimler aracılığıyla değiştirmeyi hedefleyen bir mantranın üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here